12 V AC 220 V 3000 W Trafo Sarımı

leke_leke

Üye
arkadaşlar yarımcı olursaız sevınırım ... ben bır ınverter yapmak ıstıyorum yanlız trafoyu nasıl saracagım sıpır sayısı ve kablo kesıtı kalınlıgı ne olmalı bunu nasıl yapabılırım bana yarıdmcı olurmusunuz sımdıden tesekkurler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
trafo hesaplamaları ile ilgili forumda pek çok kaynak var araştırırsanız ulaşabilirsiniz.

istanbuldaysan karaköyde direk yaptırabilirsin hesap yapmak istiyorsan megep in kaynakları vardı ordan yararlanabilirsin.
nerde kullanıcaksın ?

3000 W. inverteri 12 voltta çalıştırırsanız 250 amper akım verecek akü veya grubunuz olması gerekecektir.Akü gerilimini yükseltmenizi öneririm.Kıyıcıdaki IGBT veya Mosfet adedinin fazla,soğutucunun büyük ve iletkenlerin kalın kesitli olma zorunluğu olduğu hatırdan çıkarılmamalıdır.Kolay gelsin.

arkadaşlar ben bir trafo sarmak istıyorum ancak bu ıstedıgım trafo yapımı olabılecek bırşeymi bılmıyorum.ac 12v gerilimi ac 22o v ve 3000w gücünde çıkarabılecek bır trafo sarmak mümkünmü.giriş gücü biraz yukseltıle bılınır örn 12 v ile 50 v arası ama çıkış gucunun 220v ve 3000 w olmasını ıstıyorum trafoda gücü arttıran faktör nedir şimdiden teşekkür ederim saygılar herkeze izi çalışmalar.. eger uçuk birşey istedi isem kusura bakmayın:eek:

arkadaşlar bu konuyu daha önce açmıstım cevaplar var ama bıraz daha fazla bılgı edınmek ıcın tekrar actım saygılar

Moderatör tarafında düzenlendi:
yeğenim sen trafonun nüve ölçülerini vermemişsin.elindeki trafo ne büyüklükte her trafo aynı olmazki.bobini saracağın karkasın(nüve nin) en boy ve yüksekliğini kullanılan sacın gauss durumunu hava soğutmalımı bunları yazki yardımcı olayım.
not sac yerlimi yabancı mı.kalitesi sarım sayısını ısınmasına etki eder.kolay gelsin

sagol teşekkurler

arkadaşlar ben bir trafo sarmak istıyorum ancak bu ıstedıgım trafo yapımı olabılecek bırşeymi bılmıyorum.ac 12v gerilimi ac 22o v ve 3000w gücünde çıkarabılecek bır trafo sarmak mümkünmü.giriş gücü biraz yukseltıle bılınır örn 12 v ile 50 v arası ama çıkış gucunun 220v ve 3000 w olmasını ıstıyorum trafoda gücü arttıran faktör nedir şimdiden teşekkür ederim saygılar herkeze izi çalışmalar.. eger uçuk birşey istedi isem kusura bakmayın:eek:

arkadaşlar bu konuyu daha önce açmıstım cevaplar var ama bıraz daha fazla bılgı edınmek ıcın tekrar actım saygılar

ya yeğenim çabanı takdir ediyorum,ama yazıma cevap vermemişsin.
1 gücü arttırmak için trafoyu büyültmen gerek.
2 trafo çok kolay sarılır.(bilmen gerekli)
3 hesabı kolaydır.
4 trafolar beni en sevdiğim konudur.
5 sarım hesabıyla giriş voltajını her tür değiştirebilirsin.(atıyorum.12 volt için 72 spir sarıyorsan 50 volt için ise 300 spir saracaksın)
6 yine sarım hesabıyla çıkış voltajını 220 değilde 500 volt bile alabilirsin.sen bana nüve ölçülerini yaz(a,b,h)
7 trafo gücü 3 kw 4 kw 5 kw olabilir.daha yüksekte olabilir.
8 her kat sarımda yalıtımı çok iyi yapmalısın.en son sarımdada çok iyi verniklemen lazım.presbant kullanmalısın.fırınlaman lazım.
9 numaratör kullanman gerekir.emaye teli üst üste bindirmemen lazım.el ile saracaksan çıkrık denilen apareye ihtiyacın var.yok makinada sararım dersen makinaya nüve için kalıp hazırlaman gerekir.
10 vazgeçtinmi
11 yoksa devammı ?

neren:) abı sagol yok cevap vermemek sundan bırazz ınternetten gerı kaldım ondan aslında ben bu trafoyu sundan ıstıyorum pıyasada ınvertor var bılırsın bunun aynısını kendım yapmak ıstıyorum ama ılk once trafo yu cozmem gereklı bu neden le bunun ustune dustum.umarım yaparım aslında elımde ne nuve var nede bır cıkrık hıçbır şey mevcut degıl ...

abı bu arada sana şunu sorsam belkı bılgın vardır. ben de bır adet ınvertor olsa orn:1000w cıkıs gucu olan 220 v luk bır cıhaz buna kendı sardıgım trafoyu monte etsem olurmu yanı gucu arttırmıs olup cıhaza elektronıge zarar vermeden dızce kullana bılırmıyımm teşekkurler ılgınız ıçın

Forum istatistikleri

Konular
128,814
Kullanıcılar
450,906
Son üye
Ümitgüçlü71

Yeni konular

Geri