12 V DC RÖLE YEDEK PARÇA SORUNU

teşekkürler cevabınız için, tabi merak ettim gerçekten incelemek isterim :)

teşekkürler cevabınız için, tabi merak ettim gerçekten incelemek isterim :)

http://www.fotothing.com/photos/631/6311640825ad9fccb1b12cbacdaa9c4b_448.jpg Meçhul röle sol üst tarafta iki köprü diyot ortasında bulunmaktadır :)

kısaca ne işe yaradığınıda anlatayım ; bu sistem komple bir motor yol verme ve koruma sistemi ; kontaktör ; aşırı akım koruma ; kaçak akım koruma ; besleme trafoları ; modüller ; röleler vs vs...... kontaktörün eenerjisiz olduğu durumlarda planın sağ tarafındaki 500 ohm dirençler ; kontaktör NC kontakları ; 1500 ohm bobin direncine sahip 12 volt DC röle bir seri devre oluşturmakta ve bu durumda motor bağlantı kablosu izolasyon direnci ve motor faz gövde direnci denetlenmektedir.İzolasyon direnci 1.2 K değerinin altına düşerse röle enerjilenmekte ve sisteme yol verilememektedir.Bu söylediğim durum kontaktörün enerjisiz olduğu durumlar için ; motor çalışırken izolasyon değeri toroidal trafo tarafından denetlenmektedir.

Son düzenleme:
http://www.fotothing.com/photos/631/6311640825ad9fccb1b12cbacdaa9c4b_448.jpg Meçhul röle sol üst tarafta iki köprü diyot ortasında bulunmaktadır :)

kısaca ne işe yaradığınıda anlatayım ; bu sistem komple bir motor yol verme ve koruma sistemi ; kontaktör ; aşırı akım koruma ; kaçak akım koruma ; besleme trafoları ; modüller ; röleler vs vs...... kontaktörün eenerjisiz olduğu durumlarda planın sağ tarafındaki 500 ohm dirençler ; kontaktör NC kontakları ; 1500 ohm bobin direncine sahip 12 volt DC röle bir seri devre oluşturmakta ve bu durumda motor bağlantı kablosu izolasyon direnci ve motor faz gövde direnci denetlenmektedir.İzolasyon direnci 1.2 K değerinin altına düşerse röle enerjilenmekte ve sisteme yol verilememektedir.Bu söylediğim durum kontaktörün enerjisiz olduğu durumlar için ; motor çalışırken izolasyon değeri toroidal trafo tarafından denetlenmektedir.
cihaz marka ve model nedir ?

teşekkürler :) çok uzun anlattiniz halbuki o devre ufacık bişey olmasina ragmen yaptigi iş buyük anlasılan :) ellerine saglik
GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Bir not düşmek isterim sorulara nazaran.
Çoğu devrede bazı kısımları iptal edebilirsiniz ve bazı parçaların yerine muağdil takabilirsiniz. fakat belirli bir noktaya kadar.
Müdahale edilen cıhazın işlevleri kısıtlanır ve ya hesaplanan değerlerde olmadığı için zamanla sorun yapabilir.
Yinede şunu belirteyim,çoğumuzun amacı düşük maliyet yüksek kalite ve verim tabi şartlar ve imkanlar dahilinde.
Yedek parçaların çoğu uzak doğudan geliyor ve içlerinde sorunlu olanlar mevcut.
Onarım işi yapan Arkadaşlarımın ve tanıdklarımın hurda kartlarda gerekli parçaları aradıklarına defalarca şahit oldum.
Sebebi kalite.
Şartlar ve imkanlar firmalara göre, kişilere göre değişkenlik gösterir ama kaliteden ödün vermemeye çalışalım.
Geleceği düşünerek iş yaparsak, (çocuklarımızın) ülkemizin istikbali parlak olur.
Saygılarımla.

cihaz marka ve model nedir ?
Bu cihaz 1980 lı yıllarda TTK envanterine girmiş bulunan alevsızdırmaz (kısaca maden ocaklarında kullanılma özelliğine sahip ) P70 WALLACETOWN marka motor yol verme ve koruma sistemi . Kontaktör ; koruma röleleri ; besleme trafoları vs tamamen döküm bir muhafaza içinde çalıştırılıyor . Ben bu elemanı bulmaktan umudu keseli çok oldu ama belki bir bilgisi olan arkadaş vardır diye sormak istedim foruma. yoksa muadili devreler de üretebilmek de mümkün ama sistemin orjinalini koruyabilmek için çok önemli benim için .

Gördüğüm kadarıyla 2 NC 1 NO kontağa sahip. Seri dirençle (özellikle tolerans %1) muadil röle kullanıp deneme yapabilirsiniz. Ben olsam yapardım :D

Forum istatistikleri

Konular
129,466
Kullanıcılar
452,030
Son üye
osman.kurucan

Yeni konular

Geri