12v 7ah aküyü 3.7v 4ah ya nasıl düşürebilirim

6.8 v luk li-Ion bataryası olan şarjlı matkabım var,bu voltaj nasıl oluşturuluyor peki?

@joker__ , 3.6 Volt bulman biraz zor ve zaten şart değil.
O motor 5 Volt ilede çalışır ve az daha devirli çalışır , bir sorun olmaz.
Girişi 24-12 V çıkışı 5 V olan yüksek akımlı bir regülatör işini rahatça görür.
Akım değerlerine fazla takılma.
Motorun çalışmasına zorlanmasına göre o sandığın 3000mA lar 5000-8000 ...mA bile olabilir.
O değer akünün kapasitesidir verdiği max akım ve ya motorun çektiği akım değil !!!

Yüksek akım değerlerinde lineer regülatör değilde smps türü regülatör kullanılır.
Öyle diyotla filan olmaz o iş , bir sürü güç kaybı.

Çeşitli firmaların çeşitli entegreleri var , switching mode power supply ve ya smps dc to dc converter şeklinde arayabilirsin.
Soruş şekline göre pek becereceğini tahmin etmiyorum.
Basittir aslında istersen yapabilirsin.
Ama hazır al , pekde bir şey değil.
Mesela :

LD - 932D50S5 5 Volt 10 Amper Konvertr

ebay da , alibaba da hücre başına 5800mAh Li-ion 26650 tipi var , pekde para değil.
Yassı tiplere razı olursan yaklaşık sigara paketi kadar 10000 mAh lik yakışıklılar var ...

------------

@freedom33 , ölçü aletini ya değiştir ya da ayarla.
MY68 iyidir.

Yukarıda yazıldığı gibi , Li-ion aküler ( şarj olabilen zavazingolar ) hücre başına 3.6 (3.7 ) V olur.
Hani belki içerisinde koruma diyotu filan varsa eh işte....

Düzelteyim öyle ise ,sen değilde Lenmar cılar değiştirsin.
Muhtemelen içlerinde şarj için bir şeyler vardır...
Yoksa hücre başı gerilim markaya göre değişebilen bir şey değil.

Afrikada 3 fil peşi sıra gidiyorlarmış.
Öndeki :
benim arkamda 2 fil var
ortadaki :
benim önümde 1 arkamda 1 fil var
arkadaki :
benim önümde 2 arkamda 2 fil var
..demiş...

1-6.8 v luk li-Ion bataryası olan şarjlı matkabım var,bu voltaj nasıl oluşturuluyor peki? diye bir soru sormuşum ikilemde kaldığım için!
2-ölçü aleti kullanmaya anolog ibrelilerden başladım
3-filler konuşamaz

sony'cilerde düzeltmeli sanırım.

kazım uğur çok teşekkür ederim en sağlıklısı bu olur dış mekanda çalışacağı için makina dış kabı falan hazır aküden aldığı 7 amperide direkt olarak makasa iletir sanırım ama stokta yok yazıyo sitede mutlaka tehmin edicem çok sağol... 3.6 volt lityum ion aküye gelince bi kaç arkadaş başından beri birleşik piller diyo ve başından beri bende söylüyorum tek bir büyük pil biçiminde ve tek parça akü ler içindede en hızlı şarj olanı ve uzun ömürlüsü fazla bilgim olmayabilir ama öğrenmeye çalışıyorum tabi teknik öğrenme kurçalama daha çok şey katıyo makası açtım baktım ciğazın üzerinde pilin 3.6 volt li-ıon pile sağip olduğu yazıyodu pili inceledim ve tek parça olduğunu kendimden emin bir şekilde buraya yazdım...

LiFePO4 , bunlara Li-İon denmiyor , Li-Po deniyor.
Lithium - Polimer...

LiFePO4 polimer değildir... Lithium-iron-phosphate... Li-Po'da kullanılan polimer polyethylene yada polyacrylonitrile'dir...

Forum istatistikleri

Konular
128,808
Kullanıcılar
450,901
Son üye
cihat78

Yeni konular

Geri