12v AKü yü 17v da şarj olmasında sıkıntı olur mu

ycetin

Üye
12v akü şarj devresi yaptım. 18 ac trafo bağladım girişine fakat 16 - 17v DC enerji alıyorum.trimpot ile ayarlıyorum pek değişmiyor gerilim. aküm 12 v bir sıkıntı olurmu patlama yada herhangi bir şey. yardımcı olabilirmsiniz. teşkkürler.

12v luk akü en fazla 13 v şarj olur fazlası akünün ömrünü azaltır ve yamursanı sağlar fazla voltaj

şarj ünitesı amper olarak yuksek değilse trafo şarj a bağladığında isinma problemı yoksa sorun olmaz ama akim yuksekse problem olur

18 voltluk bir ac trafoyu köprü ve kondansatör ile doğrulttuğunuzda 17-16 dc ye değil , 25v lara çıkması gerekir. yani DC=AC*1.41 olması gerekir ya doğrultma yanlış yada kondansatör bağlı değil

12 volt bir akü full şarj olduğunda 14,4 volt gerilime kadar çıkmalıdır.Şarj esnasında bu gerilim okunmazsa tam şarj olmamış demektir.Şarj devresinde köprü diot ve güç transistörü kullanıldığında üzelerinde düşecek gerilim 1,5 volt olacağından en düşük AC. gerilim 17 volt gibi olmalıdır.Diyot çıkışına filtre kondansatörü takılması durumunda bu gerilim 20 voltu aşabilir.Aşırı akım akmaması için + ya veya - uca seri olarak 0,47 ohm 5 watt bir direnç takmak yararlı olacaktır.Elde var ise 12 volt 50 W. bir ampul seri uygulanırsa daha iyi olur.Amper 5 amper üzerinde ise ampul iki adet paralel bağlanmalı,direnç 10 W. takılmalıdır.Kolay gelsin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…