12v dc motoru dinamo olarak kullanma

sezginfr

Üye
Meraba arkadaslar oncelikle fazla bi tecrubem yok bu konularda yardim ihtiyacim var :(
Elimde sarjli matkaptan söktugum 12v dc motor var bunu pervane takarak ruzgar turbini yapmak istiyorum
Baya arastirma yaptim nette 1.500 devirin altinda calisirsa verimli olmaz diyolar ama yinede yapmaya niyetliyim

Sorun : motoru voltmetreye bagladim hizli cevirince 16v a cikiyor
Amperi ölcmeyi denedim yanilmiyosam 200 ile 800 ma uretiyo ortalama ama 12v lik lambaya bagladim yanmadi
5v lik led lambaya bagladim yine yanmadi o_Oo_O:mad::mad:
Sorun ne yanlismi ölcümlerim bir türlü cikamadim isin icinden yardim lutfeeennn:oops::(

Ekli dosyalar

• 20160226_180042.jpg
    20160226_180042.jpg
    275.4 KB · Görüntüleme: 63
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
bu motorla ruzgar turbunu yaparsan yakacağın 2 led olur attığın taş urkuttuğun kurbağaya değmez madem ruzgar turbunu yapmak istıyorsun tavsıyem hurdacılardada bulunur 3-5 tl ye step motor 3 bobin 4 bobin var uzerınde serı bağlıyarak 400-500 devirde 12 voltluk bır motordan 48 volt alabılırsın basıt bir ruzgar gulune bağla telefonunu şarj et kuçuk çapta volfmen vs çalıştır akü şarj et aydınlatmada kullan elındekı motorla benım tavsıyem hiç uğraşma mesleğe karşi arzun isteğınde kaybolur kolay gelsın

amacınız sadece test ise gerçekte kullanılmayacaksa voltmetre ile ölçüm test için yeterli.
enerji üretip kullanılacaksa o motoru hızlı çevirmek için iyi bir pal e ihtiyaç var. birde akımı nasıl ölçtünüz?
eğer çevirdiğinizde 800mA verdiyse ve 16v ise led hızlıca yanıp sönmüştür yani bozulmuştr görememişsinizdir.

En yavastan gittikce hizlandim ama yok en ufak bi hareketlenme yok 12 vlik normal lambada aynen oyle hic yanmiyo

Ewet galiba haklisiniz
bu tur dinamodan verim alamiyacagim en iyisi hic baslamamak:(:(:(

sayın sezginfr bir işi bitirmenın yarısı o işe karar verıp beyınde bıtırmek siz yolu yarılamışsınız eğer pes edersenız her işte aynısını duşunursunuz ha meslek olarak duşunmuyorsanız ondada haklısınız mesleğı yapacaksanız bir ucundan başlayın bence ha yardım alarak yaparsınız :) ben olsam ruzgarla elektrık uretır evımın balkonuna monte ederım her balkon sefası çayımı yudumlarken çalışıp hiçbir işe yaramasada urettığı elektrik bunu ben yaptım derım

sayın ma_in loop arkadaşin dedığı gıbı boşta voltaj gosterebılır yuke bınınce yok olur amper ölçumunu de hiçbir yük bağlamadan dırek motor çıkışlarına ölçü aletının probuyla ölçmüşsunuz

Sizin rahatlıkla bu motorla led yakabiliyor olmanız lazımdı. Geçenlerde çocuklara göstermek için benzer bişey yapmıştım. 2 tane power led paralel bağlı ve bir tane oyuncak motoru direkt bağladım hiçbişey yapmadım. Elle çevirdiğimde 3-5 volt veriyor ve çevirebildiğim sürece ışık veriyor.

Birazdan bir video çekip eklerim. Siz normal küçük ledi taktıysanız arkadaşlarımızında dediği gibi hızlı bir şekilde yanıp bozulmuş olabilir.

Video aşağıdaki gibi..

Deneyde 2 adet power led bir dc motora bağlı. Motoru sadece elle çeviriyoruz o kadar. Bu dc motoru rüzgar yada başka bir enerji ile çevirerek devamlılığı sağlanırsa bir kaç led yakılabilir yada küçük pil batarya şarj edilebilir.

Bugun baska bir led buldum bagladim yine olmadi led 1.5 v luk pil 5v lik pil ile gayet normal calisiyor motora baglayip cevirince bir sonuc alamiyorum
Bundan onceki projemde gunes pilleri kullanarak sarj yaptim gayet basarili oldum burdaki sorunu cozemedim motorda calisiyor arizasi yok

Ilgilendiginiz icin tesepkkur ederim
Video icin tesekkurler serkan galiba baska motor bakacam :(:(:(

Hem sendeki kucucuk motor 2 led yakiyo bendrki onun bir kati buyuklukte calismiyo

Forum istatistikleri

Konular
129,311
Kullanıcılar
451,754
Son üye
vedatsever5454

Yeni konular

Geri