12v devre lazım

skyhan54

Üye
merhabalar foruma yeni uye oldum dolastım biraz ama bulamadım istek yapayım dedim aracımda 12 volt ile calısan pc var ve pc 12 5amper ile calısıyor normalde araba stop haldeyyken pc calısıyor fakat kontak acıkken zaten bi elektrk keislmesi oluyor vede arac calıstıgı için aractaki voltaj 14 e cıkıyor dinoma oldugundan dolayı bu seferde pc calısmıyor fazla geliyor bana maximu girşi 14.6-15 v olan ve cıkısı 12 volt 5 amper yada ustu cıkıs vrebilecek ayrıca kontak basıncada dereden elektrik gitmicek sekilde bir devre lazım tşkler şimdidden

tşkler ama bu lnkte verdğin devreyimi uygulayacagız bunun cıkısı 5v diyor bana 12v minmum 5 amper lazım yuksek olsada olur

1.2 ila 37 V ayarlı çıkışı olanı mevcut. Bir başka seçenek de ayarlı linear regülatör kullanmak, örneğin LM338 olabilir, potla çıkış voltajını ayarlayabilirsiniz ama çok iyi soğutulması gerekir:

LM338-circuits.jpg

şimdi girşi voltajı ayarlanması onemli diil giriş maximum 14.6 volt araba calısırken stop halindeydekn 12 volt veriyo bana her iki asamada 12 volt en az 5amper verecek

12V 5A güç kaynağı devresini incelerseniz, girişe (2X 4700uf uçlarına) akü uçlarını bağlayıp 4.7k trimpotla çıkışı 12v ayarlayabilirsiniz.

Bu devrede çıkıştan 12 volt elde edebilmek için sanırım girişe daha fazla gerilim uygulamak gerekiyor.78xx serisinde olduğu gibi.

12V 5A güç kaynağı devresini incelerseniz, girişe (2X 4700uf uçlarına) akü uçlarını bağlayıp 4.7k trimpotla çıkışı 12v ayarlayabilirsiniz.

tşkler ama 220 girşi olmayacak girşi 12 - 14 volat arasında ben iki adet 7012 transistorle paralel baglayarak cozdum ama bu seferde araba stop halde calıstırmıyoo 12 voltu yada amper vermiyor

Forum istatistikleri

Konular
128,928
Kullanıcılar
451,094
Son üye
ulbeya

Yeni konular

Geri