12VDC--220VAC 250 watt çevirici

qwerty83

Üye
Vermiş olduğum devrede multivibratör kısmı 40-60 HZ ara
sı frekansta kare dalga üretir.multivibratör devresinin A ve B noktalarından alınan kare dalgalar sürücü transistörlerini tetikler.Sürücü transistörleri ise güç transistörlerini besler.Güç transistörleri trafonun primer sargılarından
(N1 ve N2) ''yönü sürekli değişen '' bir akım dolaştırır.N1 ve N2 'den geçen akımlar ise sekonderde AC özellikli bir gerilim doğurur.
DEVREDE ÇIKIŞ KATINDAKİ TRANSISTOR VE TRAFONUN GÜCÜ DEĞİŞTİRİLİRSE ALINMAK İSTENEN GÜÇDE DEĞİŞİR !!

Alıntıdır:ali özdemir

Dosya, Dosya Paylaşım Sitesinden Silindiği İçin Konu Çöpe Taşınmıştır.

Son düzenleme:
Sayın arkadaşım acaba bu uygulamanın baskı devre şeması da var mıdır?

tabiki bu devreyi çalıştırmak için ilk önce 220 volt giriş 12 volt ortak uç çıkışlı trafo lazım

bu tür inverterlerle uğraşanlar varmı hala

eğer yanlış anlamadıysam devreyi, otomobilde laptop kullanmak için gayet lazım aslında böyle bir devre bana. neden gereksiz olsun ki:)

Bu devreyi yapmaktansa hazır devre almak daha ucuza gelir.(Daha önce bu tarz bir devre yaptım)

Bu devreyi yapmaktansa hazır devre almak daha ucuza gelir.(Daha önce bu tarz bir devre yaptım)

en uydurukları bile 50 liradan başlıyor (ki hiçbir işe yaramıyorlar neredeyse), devrede o kadar pahalı eleman var mı yahu:confused:

ekleme: trafo fiyatlarını hiç bilmiyordum, o biraz tuzluymuş evet:)

Son düzenleme:
trafo gibi bi sorunum yok trafo fabrikasında çalışıyorum ayrıca uğraşmadan hazır alarak nasıl kendinizi geliştirmeyi düşünüyorsunuz hep burda hata yapıyoruz hazıra alışmışız sözüm meclisten dışar....

neden olmasın kendi uğraşve mantığınızla yaptığınız her devre ve masraf
sizlere gelecekte bir led kadarsa olsa ışık tutacaktır.
hazır hezaman dünya ülkelerini adam etmek demektir.

kendinize zaman ayırın ve deneyin kendi yaptığınız devrenin verdiği heyecan ve mutluluğa paha biçilemez

ve birgün gelipte bu vb. tür ürün satıcısı sizlerde olabilirsiniz.

başarılar.

Arkadaşlar devreyi maalesef çalıştıramadım.Zaten elimde mevcut olan bir kitaptandır(alıntı olduğunu belirtmiştim).Ancak bazı modifikasyonlarla da olsa(multisim de) çalışır diye düşündüm ama sürücü transistörleri bir türlü iletime geçmiyor, kare dalga devresinde değişikliklere(555 vb.) gittim sonuç:eek:lumsuz......

Forum istatistikleri

Konular
129,032
Kullanıcılar
451,288
Son üye
f.merve

Yeni konular

Geri