1500X2800 cnc için önerileriniz

togitogi

Profesyonel Üye
Arkadaşlar,

Bir arkadaşımıza (reklamcı) 1500x2800 cnc yapmasına yardımcı olacağız.Bu ölçüler için ;
2.2kw spindle motor ile,
Alt destekli mil ile,
Y ekseninde 2 adet step motor ile
Demir profil üzerine 45x45 sigma profil ile yapmayı düşünüyoruz.Flexiglass,Dakota ve ahşap kesilecek.
Step motor olarak kaç NM kullanalım yada vereceğiniz diğer önerilerinizi bekliyorum.

Saygılar

abi kusura bakma da foruma yüz kere yazdık kullanmayın şu alt destekli milleri diye.
piyasada çin malı olanları var. düzgün olanından bulamazsınız. o yüzden birkaç kullanımdan sonra langır lungur olacak arabaları.
hele bu kadar büyük ölçekli bir makineye hiç kullanmayın.

Bütçeyi bilmiyorum ama motor seçiminde örneğin 57HS22 (3A, 2.2Nm) ile 86HS45 (4.2A, 4.5Nm) arasında bir seçim yapılacaksa ve kararsızlık varsa, ben motorları baştan güçlü almayı seçerdim. Bu seçim için fiyat oranı 23.5/38.0 $. Sürücü ve kontrol kartını sonradan değiştirmek motorlara oranla bir derece daha kolay, bütçe sorunu varsa gerekirse başlangıçta ucuz kartlarla düşük tork (düşük gerilim ve akım) ile çalışılabilir.

Son düzenleme:
Abi 1500x2800 cnc diyorsun 45 lik sigmayla alt destekli ile falan olmaz ya :( emeğe yazık paraya yazık. Kullanacak abim Plexyglass mdf sunta kesmek istiyorsa gözüm arkada olmasın diyorsa kare kızak kullanmalı. 8-10 newtonluk motorlar ki hiç olmazsa enkoderli steple kendini işini garantiye almalı. Biz freze de 8 newtonluk kullandık birde o yetmez dedik 5:1 redüktörlü olsun dedik. Kısa eksende (Y ekseni) bile 2:1 aktarma var.

Yanlış anlaşılmasın amacım azarlamak falan değil ama yani bi para harcayacaksınız emek verecekseniz. 3 Lira fazla olsun sağlam olsun.

Togi usta senin mesajın hariç, üstte yazılanlara +1 destekliyorum.

Cevaplar için hepinize teşekkürler.
Alt destekli mil için bu yorumun geleceğini biliyordum ama arkadaşımız bütçe az deyince sonuçlarını söyleyerek baştan uyarmış olalım , buradanda.
Okey kare kızakta anlaştık.Kaçlık)15 lik yetermi hiç kullanmadım:)
Motor için 4.5NM yeterli olurmu?Y ekseni 2 motorlu olmak şartıyla.
Vidalı mil kaçlık olsun 16/05 yeterli olurmu?

Cevaplar için hepinize teşekkürler.
Alt destekli mil için bu yorumun geleceğini biliyordum ama arkadaşımız bütçe az deyince sonuçlarını söyleyerek baştan uyarmış olalım , buradanda.
Okey kare kızakta anlaştık.Kaçlık)15 lik yetermi hiç kullanmadım:)
Motor için 4.5NM yeterli olurmu?Y ekseni 2 motorlu olmak şartıyla.
Vidalı mil kaçlık olsun 16/05 yeterli olurmu?

Bu ölçülerde 1605 vida meksika dalgası yapar :D 3 Eksen içinde 20 lik kızaklar yeterli olur. Vida yerine taşlanmış helisel krameyer daha iyi olur bence

Motorlar içinde o ölçekte bi makineye 4.5N gurtarmaz :) Belki de yeterlidir ama 18 mm suntayı mdf yi tek seferde kesmek istediğinizde o motorların pek kaldırabileceğini sanmıyorum. Tek seferde kesmeyi de geçtim. Öyle bir makinenin köprü ağırlığı falan filan 4.5 N lar falan olmaz

2.2 kw spindle de güccük o makineye :)

Forum istatistikleri

Konular
129,020
Kullanıcılar
451,263
Son üye
ozanbicer

Yeni konular

Geri