1600/5 akım trafosu ölçüm yapabilirmi

CİFCİ

Üye
arkadaşlar daha öncede bazı konulara katılarak ufaktefek sorular sormuştum fakat istedigimi tam alamadım benim sorumşu 3 adet fabrikamız var bunların ikisinde 1000 kv tarafo var birtanesindede 150 kv var hepside aynı ay içerisinde üretime ara verdiler ve tabi benim sorunlarımda başladıöncelikle 150 kv nın indiktüf ve kapastif sorununu konpanzisazyon panosunda kademeleri kücülterek ve roleye tanıtarak cözdüm fakat 1000 kv tarafo olan fabrikalarda zaten 1600/5 akımtrafoları oldugu için röle algılamıyor ve konpanze edemiyor yani görmüyor ölçüm ag tarafından yapılıyor şimdi ben yeni nesil roleye geçmek istiyorum fazların akım dengezizligi oldugu için yeni nesil roleler 1600/5 akımtrafosu ile çalışaçakmı çalışmaz dergibisiniz akım trafolarını kücültemem zaten biz yaklaşık olarak 1300 ,1400 amper cekiyoruz tekseferde bir çözüm istiyorum yani fabrikaçalışmazken farklı çalışırken farklı akımtarfosuda olmamalı fazlarda akımlar 1 amper ila 3 amper arası degişiyor gece 4 amper gibi sabit kondastörde 10 kvar bazen 11 yapıyorum ama inanın yarım kvar daha eklesem kapastif dönüyor yarım kvar cıkarsam indüktif dönüyor bana yardım edrseniz degerli fikirlerinizi verirseniz sevinirim şimdiden herkeze saygılar

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Kardeş tam senin işine uyarmı ama benzer durum başıma geldi ...
Şu şekilde...
Fabrika üretime ara vermişken... Aydınlatma ve bilgisayar -priz -mutfak gibi yerler çalışıyordu... Bunların çıkışı zaten bir TMŞ di...(bir kaç çıkış hariç onları da İlgili TMŞ ye bağladım...
Ana bara -TMŞ arasına geçici Barasız 3 adet akım trafosu bağladım ve 2-3 ay ceza gelmeden devam etti...
Sana uyar mı bilemem...
Çöüzümü bulursun İnşAllah

Son düzenleme:
USTACIM düşünmedim digil onuda düşündüm fakat bizim fabrika geçici durdu ama 25 30 arkadaşıda işten çıkardı olurya bizide işten çıkarabilirler ozaman sorunyok diyebilirsin veya ozaman patronların sorunu dene bilir hatta ve hatta çeza gelsede kimsenin ruhu bile duymaz ben komple bir çözüm arıyorum biz olmasakta bizden sonra gelen bari o rahat etsin tabi çözüm bulabilirsem gene fikirlerin için saol teşekkür ederim diger arkadaşlardan da fikirlerini bekliyorum

Mesutelb 'in yaklaşımı son derece güzel. Fabrika çalışmazkenki yükler bir t.m.ş'ye bağlıysa burası için ayrı ufak bir kompanzasyon yapabilirsin. Piyasada eski 7 kademe röleleri ucuza bulabilirsin. Kademeleri çok küçük seçerek yalnız bu bölge için kompanzasyon yapman mümkün. Ana kompanzasyon sistemini kapatmana gerek kalmayacak. Fabrika çalışmaya başladığında bu lokal oto. kompanzasyon devre dışı bırakılabilir. Alın size kalıcı çözüm...

SN.analizör ustam evet mesutelb beyin dedigi vesizin dediginizi yapacam piyasada 7 kademeli dediginiz roleye örnek verebilirmisiniz yani üç fazıda konpaze edcekbir rolemi

SN.analizör ustam evet mesutelb beyin dedigi vesizin dediginizi yapacam piyasada 7 kademeli dediginiz roleye örnek verebilirmisiniz yani üç fazıda konpaze edcekbir rolemi

7 - 8 kademeli röleler eski nesil tek fazdan akım bilgisi alan röleler. Kademe güçlerini minimum yapıp daha hassas ve ekonomik bir kompanzasyon yapmak için iyi bir çözüm.Çekilen akım az ,fazlarıda dengelemeye çalışırsanız sorun olmaz diye düşünüyorum.

sn. analizör çekilen akımları dengeliyordum tabiki fakat galiba sorunu buldum herkeze teçrübe olsun aklımda idi fakat unuttugum bir olay 650 kv jenaratör ve üzerindeki ısıtıcı yaklaşık 40 derecede sürekli devreye girip cıkıyor tabi dagıtım panosundanda takip edemiyorsunuz sonuçta kendi panosundan besleniyor bazen indiktüf yazarken ben devreye kondastör alıyorum diger akımlarım sabitya ısıtıcı devreden cıkıyor kapastife giriyorum bukadar hassas olmak zorundamı canım bu sayaçlar genede fikirlerinize teşekkür ederim hepinizi çok seviyorum

Çözümü sn. mesutelb ve sn. Analizör vermiş.
Benim kafama takılan nokta şu: 1000kVA trafo nasıl olurda AG den ölçüm yapılır. Ölçümün yüksek gerilim tarafından yapılması gerekirdi. Bazen anlayamıyorum bu formaliteleri...

... 1000 kv tarafo olan fabrikalarda zaten 1600/5 akımtrafoları oldugu için röle algılamıyor ve konpanze edemiyor yani görmüyor ölçüm ag tarafından yapılıyor ...

Üzülerek belirtmek isterimki tespitiniz yanlış.

Elektrojen grubunda motor gömlek suyu ısıtıcı olarak geçen ısıtıcı tamamen rezistif özelliktedir. Yani aktif güç çekerler. Vektör diyagramda belirttiğim gibi ancak endüktif eksendeki cosq1 açısını düşürür. Kapasitife geçmeye asla ama asla neden olmaz.
Yük aktifgüç çektiğinden endüktif yük özelliğinde olmadığından sizin aldığınız kondansatör sistemi aşırı kapasitife sokuyor. sabit kondansatör bağlamak ve elle kondansatör grubu almaya çalışmak doğru bir uygulama değildir.
Bahsettiğim şekilde 0,5kvar'lık kondansatörlerle kuracağınız bağımsız kompanzasyon sistemi sorunu çözecektir. Ana merkezi kompanzasyon sistemi sağır kalmaktadır.

Sn genç arkadaş Y.G. tarafından ölçümde gereklilik nerden kaynaklanıyor ne demek istediğinizi anlayamadım?
2000kvA trafo A.G'den ölçüm yapan yerlerde var.
Gereklilikten ziyade Y.G.'de akım az olduğu için akım trafosu dönüşümünde hassasiyet daha fazla bu nedenle sağlıklıdır diyorsanız hemfikiriz.

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…