1600/5 akım trafosu ölçüm yapabilirmi

Tedaş neyin ölçümünü yapıyor bu arada. O kısmı anlayamadım. Yoksa sizin öçlümünüz zatem yüksek gerilim tarafından olmasın.

Akım ve gerilim trafolarının boyutları yaklaşık 20x40cm, yükseklik de 35-40cm kadardır her birisinin. kesici yüke giden tarafta olur. Yani çıkışta. Ölçüm hücresi ise giriş kısımda olur ve sadece ölçüm için kullanılır.

Size ait olacak olan ölçüm hücresi mühürlü olacaktır. Her tarafı tel örgü ile kaplı olacaktır. Hücreye enerji girişi geçit izolatörleri ile olacaktır.

Şimdi bu akım trafoları yüksek gerilim akım trafosu olduğu için hatta bağlanır. Yani akım trafosunun primer çıkışı sizin 1000kVA trafoya gider. Akım trafosunun sekonder çıkışı da 100V luk sayaca gider.
Gerilim trafoları nın sekonder çıkışları da faz faz 100V ,faz toprak 58V olur.

Siz bu tedaşın ölçüm yaptığı yeri görme imkanınız varsa eğer ona benzer bir yer tesis edilmelidir. Bu işler den anlayan birisinin sizin yerinizde bir keşif yapması en doğru olanı.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadaşlar bu bahse konu trafolar yada trafo 1000 kva ise yalnızca o tesisi bes9liyorsa ölçümü primer ölçümdür zaten..

630 kva ya kadar sekonder ölçüm yapılır
bu değer 400 kva ya kadar kesin ve nettir. sekonder ölçüm trafo çıkışından A.G. kısmında yalnızca akım trafoları ile x_5 amper 220*380 v sayaç ile ölçüm yapılır. bu sistemde trafo özel (aboneye ait tedasa devir edilmemiş ise ) ise trafonun gücü ile dogru orantılı olarak abonenin faturasına trafo kaybı bedeli yansır o abone kullansa da kullanmasa da fatura cıkar çünkü trafonun iç direncinden dolayı bir enerji harcaması vardır. abone dilekçe o.g kısmından enerjiyi kestirmeden trafo kaybı bedelinden kurtulamaz.

630 kva dan sonra (duruma göre 400 den sonrada diyebiliriz) O:G: ölcüm yani primer ölçüm sarttır.tabi en azından kanunen bu böyledir istisnalar olabilir. ama çok torpilli değil ise kesin O.G. ölçüm yapılır. torpil neden derseniz
1- 1000 kva trafonun iç direncinin buyuk olmasından dolayı sağlam bir trafo kaybı bedeli her faturaya gelir
2- primer ölçüm o.g. den yapılır ayrı bir hücre + 3 o.g akım trafosu +3 o.g gerilim trafosu + 1 adet ayırıcı
ek maliyet getirir. maliyet farkı 5- 10 bin tl arası fark gösterir. ama soruyu soran arkadasın sistemi o.g.ölcümdür bence bunu da sayacın uzerindeki voltaj değerini oku***** anlarız 3X57-100 volt yazıyorsa o.g ölçümdür 220*380 ise a.g ölçümdür..

gelelim ar kadasımızın sorusuna cevaben ben sunu derim ihtilaf olan konuda ısıtıcı eklenmesi ile ilgili farklı yorumlar yapılmış,
bence ısıtıcının eklenmesi sisteme eklenen kondansatörün sıgasının değiştimez bir arkadas vektörle söylemiş dogru söylemiş ama
güç rölesinin ihtiyacı tam anlamasına yardımcı olmuştur. aktif yuk azken röle cosfiyi net ölçemez yuksuzken hiç bir sey olcemez ısıtıcın eklenmesi olayı düzeltmiş ama aktif tuketime de katkı saglamış burasıda tartısılır. ısıtıcıyı devreden cıkarırsan aktif yük olmadıgından olcme yapılamaz.

ama dogru olanı orası eger o.g. olcumse ki bence kesin oyledir... yapmanız gereken sey o sistemin sabit grub ihtiyacının cok dogru belirlenip hesaplanıp ona göre her daim sabit bir kondansator grubunun konmasıdır. 1600-5 a akım trafolarının baglı odugu röleyide gücsüzdurumda iken sistemle birlikte devre dısı bırakmak en mantıklısı

şimdi arkadaşlar tabiki benim sayacım o,g, tarafında tabiki trafodan önce yanlız benim anlatamadıgım konu şu galiba bu tarafonun güç kaybını sayaç yazıyor degilmii evet
peki bizim konpanzasyon reaktif rolemiz bunu göremiyor degilmi evet benim sorum burda başlıyor işte reaktif rolenin akım trafosu uçları o,g, tarafındamı olmalı bütün bu konuşmalar yazışmalar neden ayrıca herkez annesinin karnında ögrenmedi bu işi ya kitabını okudu yada cıraklıktan yetişti tabiki tecrübesi olan yapmalı ama bilgi sahibide olunmalı herşey konuşulacaksa madem benim reaktif rolemin akım trafosu a g tarafın da konpak şalterin altında dolayısı ile trafo kaybınıda göremiyor işte zize benim sorum güç reaktif kontrolrolesinin uçları o g demi yok sa ag tarafındamı olmalı o g ölçümü olabilmesi için saygılar

OG den referans alabilmeniz için,ayrıca akım trafosu konması gerekir.Eğer konabiliyor ise,
tabiiki OG den referans alınması daha uygundur.Ancak,akım trafolarından önce konacak
sabit kondansatör ile,trafo için ihtiyaç olan reaktif güç karşılanabileceği için,OG tarafına
ayrıca akım trafosu konarak masrafa girmeye lüzum yoktur.Siz,masraf benim için önemli
değil diyorsanız ( asgari 500 tl ),referansı OG den alıp,kompanzasyon yapabilirsiniz.Tabii
bağlantılara da çok dikkat etmek şartiyle.

Kusura kalmayın arkadaşlar ben bu güne kadar 500kw üstündeki bir tr de alçak gerilimden ölçüm yapıldığını görmedim.Benim bildiğim bu güçlerin üstündeki tr ler hücreye alınmak zorunda.Ve yüksek gerilimden akım kontrolü yapılmalı diyorum.Zaten siz harcamayı dengeleyemiyorsanız mecburen hatta yük bağlamalısınız.saygılar

2000kva iki adet 1000kva 1 adet transformatörü bulunan kamu kurumunun sayacı kök hücre ölçü hücresindeydi. 3adet trafo ring bağlıydı ve biz tüm trafoların kompanzasyonunu A.G. akım trafolarıyla yapmıştık halende öyle çalışmakta.
Ancak verdiğim örnek kamu kurumu olduğu için istisnadır. 630kvA ve üzeri ölçümün Y.G. tarafından yapılması uygundur.TEDAŞ uygulamalarıda bu şekildedir.

hah arkadaşlar işte aradıgım cevaplar bende öyle oldugunu düşünüyordum fakat birtürlü emin olamamıştım teşekkür ederim herkeze ayrıca sayın asay bende bugüne kadar 500 kv dadil ve üzeri hücreden ölçüm yapıldıgını görmedim de bu konu buyüzden bukadar uzamıştır zaten anlaşamadıgımız nokta işte burası ve bu demek oluyorki bizim memlekete ve bizim şalt cılara yeninesil teknolojiler daha gelmemiş ne diyelim anlayana

arkadaşım yeni nesil gepanın 14 kademe reaktif rolesi 200 250tl zaten yeni nesil roleler cosinüsü baz aldığı için akım trafoları kullanılmıyor sorununu çözer

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…