16f628 ile Step Motor Sürücü

barbossa

Üye
Arkadaşlar elimde ASTROSYN marka step motor var. Etiketinde TYPE 23LM-C355-P9V yazılı. Bu motoru sürebilmek için ekteki devreyi denedim. Devrede soldaki butona bastığımızda motor sola, sağdakine bastığımızda sağa dönmesi gerekli. Fakat motor bazen düzgün bir şekilde dönüyor, bazende bir kaç adım atlıyor veya bir adım ters dönüyor ya da hiç dönmüyor. Sebebini bir türlü bulamadım. L298 e soğutucu ve fan ekledim ısınma sorununu azalttım fakat yine işe yaramadı. Yardımcı olabilir misiniz?

Motorun özellikleri:
1.5 amper
6 kablolu
unipolar
1.8 derece 200 adım
2.7 volt , tork: 0.6 nm

Sana tavsiyem l298 yerine transistör yada mosfet(mosfet daha verimli olur) sürücü yapman. programında hata var mı bilmiyorum ama bu tarz elemanlar genelde 1A ve üzeri değerlerde çok fazla işe yaramıyor. soğutucu da bağlasan yeterli olmuyo. programından eminsen IRF serisi mosfet veya BD serisi transistörleri kullan. Yalnız bunları direkt olarak PIC'e bağlama BC337 gibi transistörlerle sürebilirsin, eğer istersen sürücü devresini de gönderebilirim. koılay gelsin.

Sana tavsiyem l298 yerine transistör yada mosfet(mosfet daha verimli olur) sürücü yapman. programında hata var mı bilmiyorum ama bu tarz elemanlar genelde 1A ve üzeri değerlerde çok fazla işe yaramıyor. soğutucu da bağlasan yeterli olmuyo. programından eminsen IRF serisi mosfet veya BD serisi transistörleri kullan. Yalnız bunları direkt olarak PIC'e bağlama BC337 gibi transistörlerle sürebilirsin, eğer istersen sürücü devresini de gönderebilirim. koılay gelsin.

selam esr

bende bu aralar step motora merak sardım.Elindeki step motor sürücü devresini bizimle paylaşabilirsen sevinirim.Ayrıca sanırım bu işi pic ile yaptın.Pic de ki kodlar hangi dilde yazılı.CCS ise çok işime yarayabilir.

Dostum programdan eminim daha küçük güçlü step motor bağladığım zaman sorunsuz çalışıyor. Mosfetlerle daha önce çalışmadım. Rica etsem sürücü devresini gönderirmisin.

bu devre oldukça güzel çalışıyor. soğutucu bağlaman şartıyla

küçük bir hata var bc237 transistörü yerine bc337 bağlayın
sorunsuz çalışıyor iyi soğutursanız 2A akımı rahatlıkla veriyor

arkadaşlar buda mosfet sürücü ben optokuplorle kullandım ama siz isterseniz kullanmayabilirsiniz. transistör bc337 mosfet ise IRF540 olarak sıkıntısız kullanabilirsiniz. yalnız optocuplor kullanacaksanız 4N25 ile VCC yi maksimum 15V olarak kullanabilrsiniz daha yüksek gerilimle çalışacaksanız optokuploru ona göre kullanmanızı tavsiye ederim.

Dostum teşekkür ederim aşağıdaki devreyi denedim çalıştı. Ancak mosfetler bekleme durumunda çok fazla ısınıyor. Acaba mosfetler bu ısınmaya ne kadar süre dayanabilir. Önerebileceğin daha güçlü bir mosfet var mı?

IRF540'ta çok ısınma sorunu yaşamadım(soğutucu ile). bobinin dc ye karşı zorluk çıkaracağını düşünürsek çekeceğin akıma göre wattlı bir dirençle akımı sınırlarsan çok ısınma yaşanmaz yada motorun konumu çok önemli değilse çıkışları kapatabilirsin. bu arada IRF540 (piyasa malı dandik bir 540 değilse) 10A lik bir mosfet yani senin çekeceğin akımları çok rahat kaldırır. dene wattlı direnç koy olmazsa başka çarelerde düşünürüz.
**MOSFETLER
IRF540 - 150W N KANAL MAX 100V 28A @ 25C MOSFET
IRF540N - 140W N KANAL MAX 100V 38A @ 25C HEXFET
IRF3710Z - 160W N KANAL MAX 100V 59A @ 25C HEXFET
Katolog verileridir. eğer patates baskı değilse iyi soğuttuğunda iyi akım çekebilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
129,030
Kullanıcılar
451,287
Son üye
BURAK DURĞUN

Yeni konular

Geri