16F877 asm yardımı??

sahra

Üye
merhaba arkadaslar bana yol göstermeniz konusunda yardım istiycem:eek:
suanda işin iiçinden cıkamadığım bir sorunum var lütfen bana cevap verin :eek:
16F877 de bir asm yazıcam portD üzerinden ve
PB1 butonuna basılınca 1den 10'a kadar birer birer arttıran PB2 nolu butona basılınca 10'dan 1're doğru birer birer azaltan assembler ve akış diyagramı
konsunda bana yardım edebilirmisiniz??

ben arttırma ve azaltma kısmını yazayım. bütün kısmını yazamıyorum çünkü 877 ye daha geçmedim.
...
SAYAC_1 EQU H'0C' ;NOT: 877 DE 0C OLMAYABİLİR..
...

TEST_1
BTFSC PORTB, 1
GOTO TEST_2
GOTO ARTT_1
TEST_2
BTFSC PORTB, 2
GOTO TEST_1
GOTO ARTT_2
ARTT_2
DECF SAYAC_1, F
MOVF SAYAC_1, W
MOVWF PORTD
GOTO TEST_1
ARTT_1
INCF SAYAC_1, F
MOVF SAYAC_1, W
MOVWF PORTD
GOTO TEST_1

merhaba arkadaslar bana yol göstermeniz konusunda yardım istiycem:eek:
suanda işin iiçinden cıkamadığım bir sorunum var lütfen bana cevap verin :eek:
16F877 de bir asm yazıcam portD üzerinden ve
PB1 butonuna basılınca 1den 10'a kadar birer birer arttıran PB2 nolu butona basılınca 10'dan 1're doğru birer birer azaltan assembler ve akış diyagramı
konsunda bana yardım edebilirmisiniz??

Port D çıkış
B1 B2 buton
B1 e basılı tutuluncamı artacak yada her basışta bir mi artacak aynı şey azalma içinde geçerli
ve çıkış artacak demişsin nasıl artacak yürüyen ışık gibimi bunları netleştir yazıp göndereyim.

Port D çıkış
B1 B2 buton
B1 e basılı tutuluncamı artacak yada her basışta bir mi artacak aynı şey azalma içinde geçerli
ve çıkış artacak demişsin nasıl artacak yürüyen ışık gibimi bunları netleştir yazıp göndereyim.
bascek gibi sanırm projemde pek acıklama yer almıor bende anlayamadm saten =( buton 1 ledleri yakacak diğeride geri kapatacak sanırım..
pb 1 butonuna göre 1 er saniye aralıklarla 10 a kadar yanıcak
pb 2 butununa basılıncada 1 er saniye aralıkla 10 dan 9-8 die azalıcak

en son yazdığım mesaj (13-12-2009, 22:48) yeterli olmadı sanırım?

en son yazdığım mesaj (13-12-2009, 22:48) yeterli olmadı sanırım?
Yeterli olup olmadığı ile değil, tam olup olmadığı ile ilgileniliyor sanıyorum.

Butona basıldığını test ettikten sonra debounce süresi kadar bir gecikme ekleseniz güzel olur. Yoksa butona basıldığında peşpeşe 20-30 kere basılmış gibi işlem yapar ve siz arttırma veya azalmayı göremeden sayılar max veya min değerine ulaşır. Yazdığınız kod (delay eksiği hariç) doğru görünüyor. Yalnız istenen sayıların artış veya azalışı mı yoksa vumetre gibi yanan ledlerin sayısının arttırılıp azaltılması mı? Buna göre inc, dec yerine rlf, rrf yazmak gerekebilir. Arada bir de sn lik delay koymak ve otomatik artış veya azalış gerekiyormuş. İşin tarifi eksik olduğu için çözüme ulaşmanız uzun zaman alır.

Mustafa Armağan'ın "Abdulhamid'in Kurtlarla Dansı" kitabını okumaya başladım ve etkilendim. O nedenle elimden geldiğince herkese balık tutmasını, bildiğim miktarca, anlatmaya karar verdim :) Balık isteyene balık yok. Bir de Türkçe'yi katledene yardım yok...

asm ile kod yazmayı biliyorsanız bu konuda da yazarsınız çünkü asm nin konusu yoktur. asm ile her konuda kod yazılabilir.

biliyorsanız zaten yukarıda kod parçası verilmiş. onu inceleyerek geliştirebilirsiniz. komple hazır devreyi/projeyi istiyorsanız orası başka tabi. ona da yardımcı olan çıkacaktır ama hazırı verme taraftarı değilim.

fikir konusunda da arkadaşlar yeterince fikir vermişler.

Forum istatistikleri

Konular
128,931
Kullanıcılar
451,107
Son üye
Xte13

Yeni konular

Geri