Yüksük Sıkma Pensesi Ve 1200 Adet Yüksük 109TL

u uçlu bir tornavidaya ihtiyacın oldu, beşinci nalburda bulabilmiştim.
Bana da lazım olduğunda bulamadım
U uçlu tornavida yı kendim yapmıştım.
Kontrol kalemini mini drille kesici uç takıp , kontrol kaleminin ucuna ortasından keserek U şekli verdim .
Hala da kullanırım
Şimdi bir kaç tane set içinde u uçlu tornavidalar var.
Bana asıl faston soket sıkmak için pense lazım. Yüksük sıkma değil.
Faston soketi karga burun pense ile de sıka bilirsiniz. Sanayii de ustalar pense ile hallediyorlar. Çokta özelliği olmayan bir aparat.
İşi gereği sıklıkla yüksük kullananlar, dörtlü mü altılı sıkmalı pensenin mi daha iyi olduğunu söyleyebilir?
4 olsa ne olur, 6 olsa ne olur ?
@rsimsek üstad.
Pense o kadar önemli değil
Önemli olan yüksük çeşitleri.
Yüksükleri normal pense veya karga burunla da sıkılır .
Netice de klemense vidalamak ta kullanılacak
Kaç köşe olacağının bence pek önemi yoktur derim...

Son düzenleme:
...

@rsimsek üstad.
Belki kabloyu sıkıştırıp tutma açısından bir farkı vardır diye sormuştum.;)

İşi gereği sıklıkla yüksük kullananlar, dörtlü mü altılı sıkmalı pensenin mi daha iyi olduğunu söyleyebilir?
Ustam her ikisinide kullanıyorum.
Küçük Klemens vs yerlerde 4 köşe sıkmanın sığmadığı durumlar olabiliyor.
6 li sıkma köşe bırakmadığı için güzel oluyor.
Genelde 6 mm sıkacaksam 4 köşe,
0.50,0.75,1 mm gibi olanları 6 köşe sıkıyorum.

Belki kabloyu sıkıştırıp tutma açısından bir farkı vardır diye sormuştum.;)
dert değil be ustam, 25-30 yıl önce ben bu yüksükleri kullanıyordum. pense ile sıkıyordum, klemense takıyordum. bunca yılda sadece bir kişinin elinde gördüm. olsa da olur olmasa da.

Ustam her ikisinide kullanıyorum.
Küçük Klemens vs yerlerde 4 köşe sıkmanın sığmadığı durumlar olabiliyor.
6 li sıkma köşe bırakmadığı için güzel oluyor.
Genelde 6 mm sıkacaksam 4 köşe,
0.50,0.75,1 mm gibi olanları 6 köşe sıkıyorum.
Anlaşıldı ustam, 6 köşe yerine göre avantajlı. Birde yuvarlak kabloyu 4 köşe değil de yuvarlağa yakın sıkmak estetik olarak da daha şık durabilir.;) Tabi önemli olan sağlamlık ve yerine oturması.

Bana da lazım olduğunda bulamadım
U uçlu tornavida yı kendim yapmıştım.
Kontrol kalemini mini drille kesici uç takıp , kontrol kaleminin ucuna ortasından keserek U şekli verdim .
Hala da kullanırım
Şimdi bir kaç tane set içinde u uçlu tornavidalar var.

Faston soketi karga burun pense ile de sıka bilirsiniz. Sanayii de ustalar pense ile hallediyorlar. Çokta özelliği olmayan bir aparat.

@rsimsek üstad.

Bende hala sıkmak için kargaburun kullanıyorum elimde başka bir alternatif olmadığı için.

Ama şöyle bir sorun var. Mesela orjinal sıkma pensesi ile sıkılmış bir soketi kablosundan tutup çektiğimde kesinlikle pabuç kablodan sıyrılıp gelmiyor. Elle sıkılmış bir sokette biraz kuvvet uygulanırsa kablo soketten sıyrılıp gelebiliyor.

İkinci konu bazı motor bağlantıları bu soket tipinde. Yeni soket yapma gereği oluyor ama motor 2 kW güçte. Eğer sıkma yerinde zafiyet olursa gevşeklik gibi oradan kablo yanıyor ve motor sargısı hasar alabiliyor.

Bu nedenlerden dolayı pense arıyorum.

Bazen onlarca motor bağlantısı yapmak zorunda olduğumda hem işimi hızlandıracak hemde insan hatasını azaltacak.

Son düzenleme:
Bende hala sıkmak için kargaburun kullanıyorum elimde başka bir alternatif olmadığı için.

Ama şöyle bir sorun var. Mesela orjinal sıkma pensesi ile sıkılmış bir soketi kablosundan tutup çektiğimde kesinlikle pabuç kablodan sıyrılıp gelmiyor. İkinci konu bazı motor bağlantıları bu soket tipinde. Yeni soket yapma gereği oluyor ama motor 2 kW güçte. Eğer sıkma yerinde zafiyet olursa gevşeklik gibi oradan kablo yanıyor ve motor sargısı hasar alabiliyor.

Bu nedenlerden dolayı pense arıyorum.

Bazen onlarca motor bağlantısı yapmak zorunda olduğumda hem işimi hızlandıracak hemde insan hatasını azaltacak.
lehim olayını sakın atlama, ben daha çok lehim yapıyorum kablo uçlarını, yüksük sıyrılır falan filan ama lehim hata yapmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,931
Kullanıcılar
451,107
Son üye
Xte13

Yeni konular

Geri