16F877 ile DC motor hız kontrolü

16F877 ile DC motor hız kontrolünü nasıl yapabilirim lütfen yardımcı olurmusunuz. proje ödevim hiç bir yerde bulamadım nasıl yapacagımıda bişlmiyorum... arkadaşlar sizden ricamm eger hazır olarak bu devre var ise paylaşırmısınız yaa hex dosyası ile şimdiden çok teşekkür edrerim yardımlarınız için ...

teşekkür ederim ama sitedekii pic 16F876 yaa bana 77 lazımm bununla yapılacakmışş devree

pic ile pwm oluşturursun. Bu pwm ile bir mosfet sürerek anahtarlama yaptığın devreye dc motoru bağlarsın. Uygulamada mosfet sürücü de gerekebilir.
pwm için code aşağıda var (hi-tech compiler için)

void PWM(float veri){
if (veri<0) veri=0;
if (veri>5) veri=5;
float duty=veri*50;
CCP1CON=0b00101100;
PR2=249;
CCPR1L=(int)duty;
T2CON=0b00000111;
}

veri 0-5 aralığında kabul edilmiştir. CCP1CON registerına datasheetten bakarsın. T2CON ise 1:16 prescale value ya ayarlı. değiştirmek için gene datasheete bakmanı tavsiye ederim. Burada PR2 periyot CCPR1L duty cycle oluyor. veriyi duty cycle olarak yukluyoruz bu registera. CCP1 pininden pwm verecektir.

ben de dc motor hız kontrolü bitirme ödevi aldım bu konuda bitirme ödevi tezi elinde olan varsa paylaşabilir mi acaba ?

Arkadaşlar ödevler size birşeyleri araştırın öğrenin diye veriliyor. İllaki bir yerlerden kaynak araştırması yapacaksınız ama bu kadar da tembel olmayın azda siz çabalayın ya.

Forum istatistikleri

Konular
128,931
Kullanıcılar
451,107
Son üye
Xte13

Yeni konular

Geri