16f877a pwm ile dc motor kontrolü?

Leodes

Üye
arkadaşlar 16f877a pwm ile dc motor kontrolü yapmak istiyorum
motor srücü oalrak l298 kullanıyorum sorum şu portc.1 ve portc.2 pwm çıkışı biliyorum peki bu uçları l298 in input1 ve input3 e mi bağlamam gerekiyo input2 ve input 4 e ne bağlamam gerekiyo veya nasıl bir bağlantı yapmam gerekiyor acaba :S

Kaç motor süreceksin? 1 mi 2 mi? L298 çıkışına tek motor bağlayacaksan pic'ten 2 tane pwm çıkışına ihtiyacın yok. L298 iki adet h-bridge içerir. Motor için kullandığın köprü çıkışı hangisiyse ona ait girişleri pic tarafında iki portla kontrol edeceksin(sağ ve sol dönüş fren vs), yine aynı köprünün enable girişine de pwm vereceksin. Tek motor kullanıyorsan iki köprü birden tek motor için kullanılabilir.Ne yapmak istediğini açıkla, ona göre yardım edelim

iki motor kullanacam, çizgi izleyen robot yapmak istiyorum dostum onun için mesela virajlarda bir motorun daha az verimde dönmesi gerektiği için pwm kullanarak yapmak istiyorum umarım açıklayabilmişimdir.

l293e.jpg

Çizimdeki gibi out 1 ve 2'ye motorun birini, out 3 ve 4'e diğerini bağla. Pic'in 2 çıkışı ile in 1 ve 2'den ilk motorun, in3 ve 4'ten 2. motorun yönlerini kontrol edeceksin, enable 1'i pic'in bir pwm çıkışına, enable2'yi de diğer pwm çıkışına bağlayacak, bunlarla da motor hızlarını kontrol edeceksin. Kolay gelsin.

yardımlarınız için sağolun,ben pic basic de yazıyorum kodları kod araştırırken 16f877 pwm çıkışları aktif etmek içindi yanlış hatırlamıyorsam aşağıdaki kodları bulmuştum bunları kodda yazmam gerekiyor değil mi .portc.1 le portc.2 ye 5 volt mu vermiş oluyorum böylece ya da portc.1 ce portc.2 için kaynak kodda ne ilave etmem gerekiyor?

DEFINE CCP1_REG PORTC
DEFINE CCP2_REG PORTC
DEFINE CCP1_BIT 2
DEFINE CCP2_BIT 1

Pic basic'te 16f877a için herhangi bir tanıma gerek olmadan hpwm komutunu kullanabilirsin.

hpwm 1,127,1000 (kanal, duty, frekans) şeklinde. Başka birşey gerekmez.

tamam abi deneyeceğim sağol yardımın için sorun oldukça yzarım

Forum istatistikleri

Konular
129,444
Kullanıcılar
452,000
Son üye
OSTAŞ

Yeni konular

Geri