17 V AC yi Nasıl 13,8 V 30 A DC ye Dönüştürebilirim?

yeğenim sen trafonun tamamını değil sadece sekonder kısmındaki sargıyı sökecen.senin bahsettiğin trafodada en fazla 50 spirdir sekonderi.yaptığım hesaba göre sar korkma ne cihazın yanar ne da kafanda sorun kalır.en garantilisi bu metot dur.elektronik parçalar yanarsa senin cihazına 20 25 vdc girer.riski baştan defet derim.20 25 dakikada halledersin sen

Anladım abi en mantıklısı bu geliyor ben bi deniyeyim zaten merak ediyorum sökmeyi filan :)

diyotların üzerinden geçen akım diyot içerisinde direnç olduğundan dolayı artı bir gerilim düşümüne neden olur.

Zaten bende o gerilim düşümünden yararlanıp bana fazla olan gerilimi bikaç amperli seri diyotla azaltmak istiyordum da devreyi isiste kurdum diyotlar üzerine 0,7 dusuyordu.. benımde zaten 4,2v dusurmem gerekiyordu.. 6 seri diyot taktım cıkıs gerilimi tam istedigim gibi.. fakat devreden 5 amper cektim diyotların uzerine dusen gerilim 0,7 yerine 1v oldu haliyle busefer cıkış gerilimi 13,8 değilde 10v 9 v a kadar dustu.. buda zaten istenmeyen bi durum..

12 voltdc yükseltmek için booster sisteminden faydalanabilirsiniz. bahsettiğiniz akımı çekebileceğiniz trafo en az 500 watt olmak zorunda regülasyon yapmanızı tavsiye ederim.

Hocam mesela dogrultttugumuzda 13,8v dc e denk gelen bi trafo yaptık.. yani trafo cıkısına köprü diyotlarımızı kurduk cıkıs istedigimiz gibi 13,8v oldu.. peki tam dalga olması icin buna kondansatör eklemek lazım.. ee 12v luk kondansatör eklesem 13,8vda zarar görür o halde en yakın değer olan 16v luk kondansatör eklesem busefer cıkış degeri 16v gözukecek.. ee buda benım amfi.me zarar verir.. ee napcaz hocam bu durumda

AC bir gerilimi DC bir gerilime düşürmek istiyorsan buck tipi AC/DC dönüştürücü yok değilde yükseltmek istiyorsan Boost tipi AC/DC dönüştürücü kullanbilirsin...Ne kadar yükseltmek veya düşürmek istiyorsan yükseltme veya düşürmedeki kazanç faktörünü ona göre ayarlayacaksın devreler internette var bulabilirsib ...Ayrıca kazançala filan uğraşmadan dönüştürerek gerilimi elde edersin sönre öndirenç kullanarak istediğin miktardaki gerilimi bu direnç üzerine toplayabilirsin tabi bu direnc yüksek akımı kaldırabilecek şekilde seçilmeli artık taş direnç mi olur farklı bi direnç mi kullanırsın bilemem..

Üniversitede elektronik okumama ragmen daha önce duymus olmadıgım devreler boost , buck .. en kısa zamanda araştıracağım.. Cok teşekkür ederim.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam mesela dogrultttugumuzda 13,8v dc e denk gelen bi trafo yaptık.. yani trafo cıkısına köprü diyotlarımızı kurduk cıkıs istedigimiz gibi 13,8v oldu.. peki tam dalga olması icin buna kondansatör eklemek lazım.. ee 12v luk kondansatör eklesem 13,8vda zarar görür o halde en yakın değer olan 16v luk kondansatör eklesem busefer cıkış degeri 16v gözukecek.. ee buda benım amfi.me zarar verir.. ee napcaz hocam bu durumda
doğrultuğunuzda tepe değeri 13.8 ise isterseniz 50 volt kondansatör kullanın sizin geriliminiz 13,8 dir. kondansatörün üzerindeki gerilim o kondansatöre uygulanabilecek max gerilimdir.

Doğrultucu devrelerine direk olarak kondansatör bağlamak yerine DC şok bağlanarak hem DC Kondansatörlerin, Hemde Diodların zorlanmasına engel olabilirsiniz.

arkadaş sizin bahsettiğiniz gibi trafoyu sarsa bile dc ye çevirmek için elektronikparça yani diyot kullanacak :eek: ayrıca regülasyon yapılmamış bir devre arkadaş için çok verimli olmayacak.
senin bahsettiğn regülasyon ile elektronik eleman sayısı artmıyormu.o zaman risk de artıyor demektir.rahatlıkla ve çok verimli olarak kullanılır.siz merak etmeyin.

hayır be yeğenim o kondansatörü yani 16 v.koy sen zarar görmez.ölçtüğünde 16 volt görsende farketmez.sen trafoyu 13.6 sarmışsın kondansatör istediği kadar yükseltme göstersin.olmayan şey ne yapar.sen trafodan 13.6 volt alıyon.regüle ediliyor.istersen 330 voltluk kondansatör tak çıkışında parelel kondansatör bunu söndürür.ayrıca her cihazın + - toleransı vardır..eski köye yeni adetler geliyor galiba

senin bahsettiğn regülasyon ile elektronik eleman sayısı artmıyormu.o zaman risk de artıyor demektir.rahatlıkla ve çok verimli olarak kullanılır.siz merak etmeyin.
sayın neren59 öncelikle hitap tarzınızı hiç beğenmedim ben siz diye hitap ederken sen diye hitap edilmesi hiç hoş değil ayrıca elektronik bilginizin sınırlı olduğunu düşünüyorum yoksa yapılan iyi sistemlerde reğülasyon ve geri besleme sistemleri kullanılan cihazları koruduğu gibi kendilerinide koruyacak şekilde dizayn edilirler. elektonik parçanın çokluğu risk olarak görülebilir ama kısa devre korumalı veya akım ayarlamalı bir sistem hiç sorunsuz çalışacağı gibi beslediği sistemlerde oluşacak problemleride önler.

hayır be yeğenim o kondansatörü yani 16 v.koy sen zarar görmez.ölçtüğünde 16 volt görsende farketmez.sen trafoyu 13.6 sarmışsın kondansatör istediği kadar yükseltme göstersin.olmayan şey ne yapar.sen trafodan 13.6 volt alıyon.regüle ediliyor.istersen 330 voltluk kondansatör tak çıkışında parelel kondansatör bunu söndürür.ayrıca her cihazın + - toleransı vardır..eski köye yeni adetler geliyor galiba
16Volt kondansatör 13,8Volt AC nin doğrultulmuş halinde şişecektir.13,8Volt AC doğrultma işleminden sonra 2Volt civarında düşecektir.Arkadaş 30 amper akım aradığına göre büyük ihtimalle oto amfisini evde çalıştıracak, bu gerilim düşümü cihazın performansının düşmesine neden olur.
Sn. i.tandogan'ın yazdıklarına katılıyorum.

ıyı guzelde trafonun segonderıyle oynamakla sabıt çıkış alamazsınız 13.8 okursunuz yuke gore değer 10-14 volt arası değışır stabil 13.8 alacaksanız yarı iletkenlı regule devresı kurmalısınız güçlu regule devresı sorun çıkarmazuygun malzeme kullanıldığı surece

amfiler 9v kadar çalışabilir

Arkadaşım yüksek amperlerden bahsediyorsun, hiç kendini kasma, en problemsizi arkadaşın dediği gibi sekonder sargılardan bir miktar azaltmak. Bazı trafolarda sacları sökmeden aralardan çekiştirerek sargı sökebilirsin. Bakır telin serbest bir ucunu bulup çekiştirerek çıkart, ilk sargıdan sonra zaten işler kolaylaşır. Sargı açtıkça avometreyle AC voltajı ölç, 10Voltu görene kadar bakır teli keserek ilerle. EN sağlam yöntem bu.

sayın neren59 öncelikle hitap tarzınızı hiç beğenmedim ben siz diye hitap ederken sen diye hitap edilmesi hiç hoş değil ayrıca elektronik bilginizin sınırlı olduğunu düşünüyorum yoksa yapılan iyi sistemlerde reğülasyon ve geri besleme sistemleri kullanılan cihazları koruduğu gibi kendilerinide koruyacak şekilde dizayn edilirler. elektonik parçanın çokluğu risk olarak görülebilir ama kısa devre korumalı veya akım ayarlamalı bir sistem hiç sorunsuz çalışacağı gibi beslediği sistemlerde oluşacak problemleride önler.

sayın tandoğan.ben burada bir aile olduğumuzu düşünüyordum.özür dilerim. ayrıca orda kelime hatası yapmışım çıkıştaki kondansatöre parele DİRENÇ Yazmam gerekiyordu.yanlışlıkla kondansatöre parelel kondansatör yazmışım.siznde elektronik bilginizin sınırlı olduğunu düşünüyorm.soruyu soran kişinin o kadar tümleşik bir devre oluşturmak değilde konuyu kısa yoldan nasıl çözerim di.ben bunu anladım siz bir sürü uzun yollara teşvik etmenize şaşırdım.tamam fazla bilgi vermek istiyorsunuz belki ama o kadar bilginin arasında boğulabileceğini tahmin etmelisiniz.
ayrıca küçüklere gençlere örnek olmamız gerektiğini düşünüyorum.siz yerine sen yazınca asaletinizimi kaybettiniz.ortaya nifak tohumları atmaya gerek yok.özel mesjlada bun hatırlatabilirdiniz.

ıyı guzelde trafonun segonderıyle oynamakla sabıt çıkış alamazsınız 13.8 okursunuz yuke gore değer 10-14 volt arası değışır stabil 13.8 alacaksanız yarı iletkenlı regule devresı kurmalısınız güçlu regule devresı sorun çıkarmazuygun malzeme kullanıldığı surece

sayın tekin126. soruyu soran genç basit bir amfiyi çalıştıracak.hemen hemen yük sabit demektir.elektrik kaynağı yada motor falan çlıştırıp durdurmayacak ki.ben onun için bu yola sevk etmek istedim.zaten kendide istiyordu. merakla trafoyu sökmek takmak isteyişinden anladım.
söksün taksın baksın deneyim kazansın istedim.
saygılarımla

Forum istatistikleri

Konular
128,987
Kullanıcılar
451,196
Son üye
elektrikçi1245

Yeni konular

Geri