2 pt100 ile sıcaklık okuma ama tek çıkış kontrolü

kaiser84

Üye
merhaba ustalarım,ısıtıcı bir eşanjörün giriş ve çıkışlarını pt100 ile ısı okuyorum ve sistem vakum altında çalıştığı için eşanjöre sıvıyı gönderen pompa bazen yüksek vakumdan dolayı yağı pompalayamıyor ve eşanjör içindeki ısı yüksek ısılara çıkıp tehlikeli olabiliyor,ısı ürün prosesine göre 50 derece ile 350 derece arasında olabiliyor bu yüzden giriş ile çıkış arasındaki pt100 farkları herzaman 15-20 dereceden yukarı olmaması lazım,yani eşanjör giriş ve çıkıştaki pt100 arasındaki derece farkı 15-20 derecenin üstüne çıktıtğında ısıtıcı kaynağını kapatması gerekiyor,kullandığın pt100 kontrolcüsü tense dt48 sadece tek no-nc kuru kontak çıkışı mevcut,kumanda ile bu fark yükseldiği zaman ısıtıcı kaynağını kapatmam için nasıl bir kumanda devresi veya cihaz kullanabilirim,yardımcı olabilirmisiniz

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
böyle bi devreyi anca plc ile tasarlarsın hem giriş çıkış arasını okuyacak hemde aradaki fark 20 yi geçince ısıtıcıya duruş vereceksin kumanda ile yapmak zor neticede eşanjörden ısı bilgisi alınan noktalarda pt 100 ler mevcut.

Şemasından anladığım kadarıyla dt-48 sadece 1 tane ptc okuyabiliyor. Siz hem giriş hem çıkışı okuyorum demişsiniz. İki tane mi dt48 var elinizde.

350X-201563153522_dt483.jpg

2 ptc yi ayrı ayrı direnc ile beraber aynı voltaj ile beslersiniz farklı sıcaklıklarda farklı gerilim farkları oluşur o voltaj belli noktaya geldiğinde ısıtıcıyı kesersiniz 0 10 volt girişlileri oluyor elinizdeki cihazın onun 0 10v girişine girerek yapılır

Yapılabilir.
Örneğin PT100 giriş ve 2-10V DC çıkışı olan (veya benzeri) "transmitter" kullanılabilir.
LSP_TST_100_01 (1).jpg

İki "transmit" çıkışı (A ve B) diferansiyel devre ile A-B alınır, daha sonra "komparatör" devresi ile ısı farkı belirli bir değerin üstünde ise çıkış alınır. Bu iki devre basittir ancak elektronik seviyeniz önemlidir.
Hazır modüller bulunabilir.

IMG_20240521_183041.jpg
istedigim çalışma şeklini resim ile anlatmaya çalıştım

Ekli dosyayı görüntüle 107786istedigim çalışma şeklini resim ile anlatmaya çalıştım
pt 100 e uygun piyasada dijital ekranlı röleler var onu bağlayıp girişte ki röleyi sallıyorum 25 derece ile 30 derce arası çıkış ver diyeceksiniz çıkışa da 25-30 derce arası vereceksiniz yada size bağlı sonra bu iki çıkışı seri bağlayıp röle çektirip motoru çalıştırıp durduracaksınız plc kullanmadan tek yapabileceğiniz çözüm bu

bu tipte ki cihazlar ile yapabilirsiniz seri bağlamada sorun yaşarsanız tarif ederim

https://www.google.com/aclk?sa=l&ai...hUKEwjOh5KIsv6GAxUUQ_EDHdrAD2IQww8I6wY&adurl=

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Geri