220v AC ile optokuplör tetiklemek

bu devre zero croos için kullanılmaz. çünkü seri kondansatörden dolayı akım ile gerilim arasında faz farkı oluşur.
opto tansistörünün collector emiteri arasına 10uf kondansatör takarsanız daha uygun olur.
Zero cross için kullanmayacağım. Sadece arduino 220V gerilim var mı yok mu onu tespit edebilsin diye kullanacağım. O paralel kapasitörlü devrenin hazırı aliexpresste satılıyor. Fikir edinmek için sormuştum. Aslında ben şu devreyi kurdum ve optukuplörü tetiklendi. Hatta 1 saat falan açık halde bıraktım, ısınma vs olmadı. Sadece arduinoya high-low girişi yaptırmak için uygun olur diye düşünüyorum. Siz ne dersiniz?

Ayrıca devrede kapasitör kullanmadım. Opto. girişinde bir miktar ripple olur diye düşünüyorum. 1K dirence paralel küçük bir kapasitör kullansam nasıl olur? 25V 4.7uf gibi.

Yeni Bit Eşlem Resmi (8).jpg

1k direnç kullanmayın opto led akımını azalrır kapasitörü collector emiter arasına bağlayın.

1k direnç kullanmayın opto led akımını azalrır kapasitörü collector emiter arasına bağlayın.
Hocam konuyu yeniden hortlatıyorum. :) işlerimden dolayı ara vermek durumda kaldım.

Dediğiniz gibi 1k direnci kaldırdım ve optokuplör çıkışına 10uf kondansatör ekledim. Arduino giriş kısmının son hali bu şekilde.

optokuplor-giris-jpg.70589
optokuplor giris.jpg

kollektör ile 5v arasına 10k direnç takın.

10k direnci görmemişim. her 2 türlüde çalışır. birinde 220 varken diğerine yokken.
proteusta dediğiniz gibi yaptım. kollektör 5v arasına 10k direnç koyup, emiter toprak arasındaki direnci kaldırdım fakat simulasyonu çalıştırınca arduino tetiklenmedi. Yukarıdaki devredeki gibi yapınca terikleniyor.

kollektörü dirençli devrede emiteri gndye bağla kollektörü d4 e bağla öyle dene.

kollektörü dirençli devrede emiteri gndye bağla kollektörü d4 e bağla öyle dene.
Hocam merhaba. Uzun bir aradan sonra vakit buldum. Malzemeleri temin ettim ve baskı devre yöntemiyle devreyi yaptım. Fakat bir problem var 220v girişte 47k+47k toplam 94k direnç kullanınca optokuplör tetiklenmiyor. direncin birini iptal edersem tetikleniyor ama bu sefer de direnç çok ısınıyor. Devrenin optokuplör giriş tarafı bu şekilde. Breadboard üzerinde çalışan devre plaket üzerinde neden çalışmadı anlamadım.
Not: devrenin optokuplör çıkışından sonraki kısmında bir sıkıntı yok. 3 ve 4 ü kısa devre yapınca arduino tetikleniyor.
optokuplor giris.jpg

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,855
Kullanıcılar
450,961
Son üye
Hikmetfurkan

Yeni konular

Geri