2x12W trafo hakkında

rahimcan01

Üye
Merhaba
Daha önce aldığım trafoların 2x12 4 bacağı vardı ama bunda 3 bacak mevcut . Nasıl bağlanacağını yazarsanız sevinirim .

Ekli dosyalar

• trafo12v.jpg
    trafo12v.jpg
    39.3 KB · Görüntüleme: 13
Doğrultma devresi yapacaksanız ,

image005.gif

köprü diyoda resimdeki çıkış uçlarını mı gireceğim

ortadaki uç aslında 2 ucun birleşimi.. sen kaç volt istiyorsun 24 voltmu 12 voltmu ona göre bağlantı yapmalısın

24 volt istiyorum . 1 ve 3 numaralı uçları birleştirip köprü diyota 2. numaralı ucuda köprü diyodun diğer ucuna girdiğimde olur mu acaba .

hayır..

3 uçtan iki kenardakileri köprü diyotun ac girişlerine gireceksin. hiçbir yeri kısa devre etmeyeceksin. verdiğin resimde ortadaki ucu yok gibi gör. diğer iki ucu köprü diyota gir çıkışını regüle etmelisin. Doğrultup filtre edersen 24 voltun 33 volt civarlarına çıkacaktır. sana 24 volt lazımda sırası ile köprü diyot - kondansatör - 7824 kullanarak 24 volt elde edebilirsin. Kaç amper lazım bilmiyorum ama 1 amper üzeri ise çıkışına 1 adet 3055 takarak 3 ampere kadar güç çekebilirsin. Trafo o kadar büyük görünmüyor.

kolay gelsin.

süpersin abi şimdi anladım . çok sağol . eğer 2 x 12 isteseydim . 1. ile 2. ayakları ve 2. ile 3. ayakları kullanacaktım . ortadaki ayak ortak uç .

evet kesinlikle aynen katılıyorum çok doğru :D :D

Forum istatistikleri

Konular
129,244
Kullanıcılar
451,634
Son üye
ruzzyba
Geri