3.6 V Telefon Bataryasını 2.4 e İndirme Hakkında.

3.6 volt pilin ya bir hucresını çıkaracaksın veya iki 1n4007 diyot serı bağlayıp 3.6 volttan 1.4 volt duşurup 2.2 volt çıkış alacaksın

Lityum iyon pillerin 1 tanesi 3.6 volttur arkadaşlar. Öyle 3 tane bağlama filan yok içinde. Tek hücresi 3.6 volt. Max şarj ise 4.2 volt

Bunun çözümü 7805 gibi bir regulatordur arkadaşlar. LM2937 Çıkışı 2.5volt. Bu kadar basit.
LM2937 DPACK2 SMD Direnc.net - Online elektronik malzeme şatış komponent marketi - Tabi bunun 2.5Volt olanından alacaksın 5 Volt değil
Evet ben yanlış bilgi vermişim arada aklım nikel pillere gitmiş herhalde onların 3 hücrelileri 3.6 v olarak kabul ediliyor genelde ama lityum piller 3.7 v olarak anılıyor ondan kafam karışmış.

Başka bir alternatif çözüm öneriyorum arkadaşlar(Nispeten hem daha pratik,hem de daha ucuz bir yöntemdir kanımca):1N4001-1N4004 türü doğrultucu bir veya daha fazla diyotu devreye seri bağlayarak kullanmak.Sessiz pc oluştururken psu çıkış voltajıyla ayarlama yaparken yararlandım.Bir tek diyot batarya(Üreteç) çıkış devresine seri olarak bağlandığında, yaklaşık olarak 0.6-0.7 volt arasında bir değerde(Diyot malzemesine göre değişebilir.silisyum,germanyum gibi.) voltajı düşürür.3.6 volt' dan 2.4 volta düşürmek için 2 tane seri bağlı diyot kullanmanız kafidir.Bağlantıyı yaptıktan sonra dijital bir voltmetreyle çıkış uçlarındaki voltajı yine de bir ölçün.En fazla 0.1-0.2 volt oynama varsa bile, her hassas cihaz için bu kabul edilebilir bir değerdir.Bu yolla gerekli sayıdaki seri bağlanmış diyot kullanılarak örneğin 12 voltluk bir araba aküsüyle 4.5 voltluk bir radyo bile güvenle çalıştırılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
129,079
Kullanıcılar
451,369
Son üye
fthctn

Yeni konular

Geri