3 adet Tp4056 şarj modülü paralel ve seri bağlayarak 3 s pilli 5 v ile şarj edip 12 v çıkış alma devresi

Sizce resimdeki bağlantı da sorun var mı devre çalışır mı

Ekli dosyalar

• How-to-make-12-volt.jpg
    176.4 KB · Görüntüleme: 31
Merhabalar.
Resimdeki bağlantıda 3 adet tp4056 nın besleme kısmında problem yok her modüle 5 volt verilmiş,
Yine aynı şekilde 3 modül 3 ayrı pili şarj ediyor.
3 amper bir adaptörle besleme yapılırsa her bir modül 1 amper ile pilleri şarj eder.
Out çıkışları seri bağlanıp 12 volt gerilim elde edilmesi gerekir normal şartlarda ama bunu hiç denemedim.

Sevgili ustam ; tek tek o kartlarla bu işlem çok güvenli olarak yapılamaz, daha doğrusu 12-12.60 volt çıkışı direk bu yolla (sizin şemanızdaki olan işlemle) almamız güvenli olmaz. 3S BMS devresini 18650 pillerin tümleşik kart devresini 3 adet seri bağlı olan 18650 lityum pillerin 12-12.60 volt ortak şarj işlemi / 12-12.60 volt DC çıkışı alma işleminde kullanacaksınız. Bu işlem için 12-12.60 voltun nasıl güvenle (çıkışta) alınacağı ayrıntılı olarak üstteki YouTube videosunda anlatılmıştır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
5v şarj kullanmak istiyorsaniz 3s bms ve voltaj yükseltici kullanabilirsiniz

bağlantı da sorun var mı devre çalışır mı
Evet sorun var.
Hayır çalışmaz.

TP4056 Şeması alttaki gibiyse olmaz.

Şemada da görüleceği gibi herhangi bi izolasyon yok.
Giriş çıkış arasında trafolu bir izolasyon yoksa (galvanik izolasyon) 1. PS hariç diğerlerinin çıkışı kısa devre olur.

Bu bms kartlarını biliyorum ustam çok doğru diyorsunuz doğru yönlendirdiğiniz. Ama şuan elimde 3 adet tp4056 modül var ve bms kartı yok o yüzden bms kartlarını paralel 5 v olarak bağlamak çıkış da pilleri de paralel şekilde bağlasak output çıkışına diyot da eklene bilir geri kartlara zarar gelmesin diye 12 v elde edilir diye düşünüyorum ama tabiki atladığım bişeyler ola bilir bu gün denemesini yapıp şemada değişiklik olur ise sizinle paylaşım yaparım sorun yaşamaz isem sorun yaşarsam da deneyim olmuş olur .

Bu gün deneyip sonucu paylaşırım hemşerim bnm sağol yorumun için ☺

Son düzenleme:

Denemeyin. Güç kaynağı söylendiği gibi kısa devre olur. Çok riskli.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…