3. El Yapımı CNC Makinem (Fotoğraflı ve Videolu)

Metal için olanlar eğilip bükülmemeleri için dolgun olmalıdır , gövde inceltilemez.
Bu yüzden kanallar derin değildir ve ahşapta kullanılırsa çabucak dolar ve ahşabı yakan faktör budur.
İster ahşap ister metal önce kaba talaş kalın kalemlerle sonra ince talaş ayrıntıları verebilecek kadar ince kalemle yapılır.
Kalem değişimi ve ince iş uzun sürecekmiş gibi gözükür ama işin sıhhati için şattır ve iyi düzenlenirse daha çabuk bitebilir.

Amatörler es geçerler ama ahşapta olsa soğutma önemlidir.
Ahşap sıvı ile soğutulmayacağına göre hava soğutma soğutmadan çok talaşın kanallardan uzaklaştırılmasında yarar sağlar ve bu hızı yükseltir.

İlla çok ve çabuk iş çıksın diye bir mantık doğru değildir.
İlla ise bir makine daha bir makine daha ..
İşlediğiniz şekil ince ve dolayısıyla zayıf uç gerektiriyorsa hızınızı ona göre sınırlandıracaksınız.

Hesabı kitabı boş verin , kaliteli uç kullanın ki genelde carbur olmalı , bir kaç test ile malzemenizi kaleminizi ve makineninizin sınırlarını test edin.
Kalem kırılması kesenize adım kaçırması malzemenize zarar verir...

Egolarınızı terk edin .
En hızlısı en derine dalanı en büyük çaplısı en ince uçlusu benimki demeyin..

Davulun sesi dengi dengine vurduğunda hoş gelir...

çok doğru söylüyorsun abi aynen katılıyorum.. işin aslı makinenin sınırını bulmak.. kullanılan kaleme malzemeye göre..

fakat mdf kesim denememde
Arelden sesin az olması ve kalem mdf ye deyince çıkardığı sesin spindle sesinden fazla olması garibime gitti hoş yani

Ne yani bana yalancı mı diyordun ?

hayır abi aşkolsun.. o duygu farklı geldi bunca kesme biçmeleri kalıpçı taşlamayla yapınca biraz değişik oldu bende

Yani etrafına ciddi bir kabin şart...

karton stil devam edicez artık şu sürücü kartını power sup. ve spindle sürücüsünü bi kutulamam lazım pano gibi en küçüğünden artık bi düzene sokmam lazım.. yoksa çok dağınık kalacak herşey.. kabloları toparlayıp sabitlemem lazım.

bunun gibi ufak bir pano bulsam plastik bile olabilir...
yanlarına havalandırma delikleri açsam...

içine benim amcası proff kartı üstündeki fanıyla monte etsem..
yanına power sup. ve delta vfd monte etsem

çok havasız kalır mı ???
içinde devamlı çalışan bir fan var zaten direk sürücü chiplerine vuran bu havayı da dışardan deldiğim hava kanallarından alsa.
bir sıkıntı çıkmaz sanırım ???

Yanlardan hava kanalları olsa üstten fanla beraber içerdeki havayı çeksen daha verimli olur bence geçenlerde yaptığım projenin üzerinde denedim fanla beraber direk kabinin içine hava verince alüminyum soğutucularda ısınma çok oluyordu birde içerdeki havayı çekmeyi denedim daha iyi verim aldım tabi kabinin kapağı açılacaksa açıkken bir faydası yok bu durumda soğutulacak parçanın üzerine fan koymak daha mantıklı parçanın üzerine koyulan fanda parçaya üfleyecek bu yönteminde bu şekil verimi var. yani benim testlerim bunu gösteriyor yanlışımda olabilir sizde kendinize göre deneyin

soğutulacak parçanın üzerinde zaten fan.

bunu fanla birlikte panonun içine monte edicem. ama panonunda hava kanalları olacak..

ayrıca panoya fan takmam gerekirmi sizce ?? panonun içindeki havayı dışarı atması için ??

Yani panoya fan takmazsan içerdeki hava ısınıp durur fanda parçaya sıcak hava üfler üstten fan yardımıyla içeriden hava çekerseniz hava kanallarından daha fazla soğuk hava girecektir içeriye

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…