3. El Yapımı CNC Makinem (Fotoğraflı ve Videolu)

bu gün bitiririm inşallah
montaj deliklerinide halletmem lazım. son kontrollerini yapıp kesime başlarım inşallah )

Birşey soracağım, Delrin dişli ve somun yapımında çokça kullanılan bir malzeme evet ama bunun gibi keskin uçlu bir mil bu malzemeyi aşındırmıyor mu. Sürekli ileri geri hareket var sonuçta. Hatveleri keskin olmayan vidalı millerde iyi sonuç verdiğini biliyoruz ama bu gijonun hatveleri neredeyse kılavuz keskinliğinde.

Somun sadece diş dibi diş üstü teması yapmıyor.
Tüm helis yüzeyi boyunca temas yapar.
Yüzey temiz ise yani iyi kesilmişse + pafta çekilmişse sorun olmaz , tabii ki belirli yüklere kadar.
Kılavuz bulamayıp vidanın ucunu uygun şekilde taşlayıp yapanlar oldu.
Vidayı ısıtıp plastiğe gömenler oldu.
Dediğim gibi vakit buldukça forumu atlamadan okuyun.

aslında gijon paslanmaz çelik olduğundan hafifde olsa biraz kaygan. delrin malzemeside kaygan bir yapıya sahip. (gözlemlerime göre) bence ikisi çok rahat hareket edebiliyor. ama zamanla aşınma olur mu ya da hareket ettikce ısınıp eriyip boşluklar yapar mı orasını hiç bilemem.. deneyip görücez. sonuçta metal olan uzun somunlar zamanla ses yapıyor. hemde boşluk var.

Tozdan ve yüksek devirden yani ısıdan koruyun yeter.
Sıkca yağlayın..

yağlamayı düşünmüyorum. çünkü tamamen tozdan koruyamadığım için toz ve zerrecikler yağa daha çabuk toplanıyo.. sonra ilerde çamur gibi oluyo
mert hocanın tasarımı gibi x ekseninin ray ve vidalı milini arkaya aldım. tozu minimuma indirdik.

Delrin zaten yapısı gereği çok düşük sürtünmeye sahip. Bu maddeyi bulan adam Nobel ödülü almış.
Toz nerede olursa olsun gidip buluyo ama aralara kaçıyo temizliğine dikkat etmek lazım. Arabanı nasıl silip parlatıyosun her hafta bu makineye de öyle bakmak gerek.

hahahah emektar arabam sanırım 6-7 aydır yıkanmıyor üstüne antalya-istanbul yaptım karda kışta hala pis

CNC tezgahının 4 ay sonraki halini görebiliyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…