3. El Yapımı CNC Makinem (Fotoğraflı ve Videolu)

mert hocam bu tasarım nasıl ?? seninkisi gibi köprü 2 tane 18mm lik mdf

Ekli dosyalar

• 292247_237943103013565_1494623713_n.jpg
    292247_237943103013565_1494623713_n.jpg
    23.6 KB · Görüntüleme: 113
Bence çok hoş ;) köpr ayaklarındaki civata deliklerini unutma. X eksenindeki her iki mdf ye de civatalıycan her ikisi için de aç. süper gidiyo hadi bakalım.

Yalnız bak sana havşa deliği aç dediğim kısıma Z ekseni çok yakın duruyor. oraya koyacağın somunlar kurtarmaz sürter ona dikkat ediyorsun değil mi?

evet orası yakın oldu uzatabilirim orayı

bu gün gittim 50 tane cross dowel aldım :))
birde 8.5mm lik delrin aldım denemelik. kilosu 18 ile 14 lirada değişiyor antalya sanayisinde.
şimdi delrinden rulman yatağı kesicem bakalım inşallah istediğim gibi olur.

hayırlı olsun cross dowelları çok beğeniceksin , şu yataklı rulmanlardan niye kullanmıyorsun çok ucuz. Yatağın doğrusallığı çok önemli, tam olmazsa yalpa yapar.

Şahin Rulman - Rulmanlı Yataklar UFL Serisi

Ayrıca bunların üzerlerinde set screwlar var gijonu sıkıştırmak için. gijonu setscrewla sıkıştırmaszsan kesim anındaki yatay güçler motorun üzerindeki kapline doğrudan biniyo dolayısıyla negatif güçlerde kaplin ileri geri hareket ediyo birleşme yerlerinden. seninkiler rijit kaplin değil. yani ortalarındaki kırmızı plastik yerlerden ikiye ayrılıyorlar. yatay güç biraz arttığı zaman ileri geri hareket eder ve ikiye ayrılır. Bu ileri geri hareket zamanla o plastiğin aşınmasına neden oluyor ve sistemde boşluk oluşuyor. o yüzden rulmanın üzerinde setscrew olması lazım gijonu rulmana sabitlemek için.

iç çapı 8mm olan rulmanlı yatak yok piyasada. bulamadım
yoksa alacaktım şahin rulmandan

bende delrinden yaptım bile :D çok sağlam oldu. delrini parça imalatı için kullanabilirsiniz çok sağlam ve çok rahat işlenebilen bir madde.
yalpa yapamaz çünkü bütün parçaları cnc de keseceğim için pek bir sıkıntı olmıcak sadece deliklerden montajı kalacak bana bakalım.

çok güzel eline sağlık. o zaman gijonu, rulmanın önüne ve arkasına koyacağın somunlarla rulmanın dönen kısmına sabitle.

yani m8 gijona sırasıyla şunlar takılsın: m8 somun, pul, rulman, pul, somun.

çünkü gijonu sabitlemen lazım rulmana.

ben başka şekilde düşündüm.
öncelikle karşılıklı mdf de 22mm lik delik var.
deliklerin iç taraflardan bu delrinin somunun çıkık tarafını vidalanacak
sonra içinden mil geçicek ve iki ucundansomunla sıkıştırılacak.
böylelikle motordan bağımsız vidalı mil olacak.. motor sadece mili döndürecek. önceki cnclerde mesela z eksenindeki motor hem mili tutyodu hemde üstündeki yükü.. hemde döndürmeye çalışıyodu garibim. :D

aklıma geldi yabancı forumlardan görmüştüm delrin ile ball screw nut yapıyolardı. deneme amaçlı bir parça kesip elimdeki 8mmlik kılavuzla 7 yi büyüterek açtım.
sonra gijona taktım ilk başta biraz kastırdığını farkettim
fakat elimde kurcalaya kurcalaya çok rahatladığını gördüm inanılmaz derecede rahat ve boşluksuz..
sabun gibi işlemesi çok kolay bir madde neden daha önceden keşfedemediysem :D

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,827
Kullanıcılar
450,916
Son üye
Nedim korkmaz

Yeni konular

Geri