3 faz asenkron motor dc frenleme

kadir91

Üye
Merhabalar,

7,5 kW 3 fazlı asenkron motora 220 Vdc fren voltajı vermem gerekiyor ama şu an güç kaynağım yok. 220 Vac voltajı 4 adet diyotla doğrulttum yaklaşık 200 Vdc elde ettim bildiğiniz gibi şu an maksimum ripple durumunda voltaj, bunu motor frenlemesine vermemde bir sakınca varmı? fren sistemi (220Vdc 80 watt).

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Fahri Bey ,

Cevabınız için teşekkür ederim, sargı akımını geçmemeliden kastınızı anlamadım. Motor fren sistemine tam doğrultulmamış dc voltajı vermek motora zarar verir mi bunu merak ediyorum?

Dc gerilimi vereceginiz sargilarin avometre ile direncini olc. Ornek veriyorum 3 ohm cikti diyelim. Motorun nominal calisma akimi da 10 amper olsun.
3*10=30 v dc gerilim cereceksin. Guc kaynaginin gucu de 30*10=300 w olmali.

Onur Bey,öncelikle cevabınız için teşekkür ederim, ben tam olarak anlatamadım sanırım, motor dc fren sistemine verilecek güç ve voltaj belli zaten (220Vdc 80 watt). Ben 220Vac Şebeke voltajını doğrultuyorum 4 adet diyotla(tam dalga doğrultması) kapasitör kullanmadım ,200 Vdc elde ediyorum bu benim güç kaynağım olacak. 80 watt da çok düşük bi değer olması sebebiyle bir sorun teşkil etmeyecektir yani güç kaynağının vereceği güçte bir sıkıntı bulunmuyor.benim sorum tam regüle edilmemiş doğru akımın motor sargılarında bir soruna yol açıp açmayacağıyla ilgili.

Filitre edilmemis tam dalga dogru akim sargilara zarar vermez. Ama 220 volt frenleme sistemi icin fazla geldi bana motor bilgilleri nelerdir.

3 Fazlı asenkron motor 7.5 kw 13.5 A, 2920 devir , (üçgen 380 V)

Motora 3 faz uguladiginiz uclarin ikisini birlestirin diyer ucla birlestirdiginiz ucun omik direncini olcun. Ona gore hesap yapalim.

motorun fren kampanasına 220VDC uyguluyoruz ! yani motor sargılarına değil. fren beslemesi 80W/220V : 0.3 ... 80/200 :0.4

bu kadar akım farkı fren bobinine zarar vermez..

Forum istatistikleri

Konular
129,147
Kullanıcılar
451,482
Son üye
Selman Bican

Yeni konular

Geri