3 Fazlı Motorda Bobin Uçları Bağlantısı

tekkollu

Üye
arkadaşlar bu 3 fazlı motorlarda yazan U V W ıle karsılarında yazan Z X Y uçların hangileri birbirine baglı ???

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
U-Z / V-X / W-Y karşılıklı olarak klemense bağlanmalıdır.

Bobin olarak düşünürsek eğer:
1. bobinin bir ucu U ise diğer ucu X
2. bobinin bir ucu V ise diğer ucu Y
3. bobinin bir ucu W ise diğer ucu Z dir

genç arkadaş ' Alıntı:
1. bobinin bir ucu U ise diğer ucu X
2. bobinin bir ucu V ise diğer ucu Y
3. bobinin bir ucu W ise diğer ucu Z dir

1. bobinin bir ucu U ise diğer ucu Z
2. bobinin bir ucu V ise diğer ucu X
3. bobinin bir ucu W ise diğer ucu Y dir

Arkadaslar bunlarin hangisi dogrudur?

Her ikiside doğrudur.
Bobinlerin giriş çıkışları U - X , V - Y , W - Z dir. Fakat bunlar motor klemensinde karşılıklı durmaz. Üçgen bağlantı yapılabilmesi için giriş uçları ile çıkış uçları çapraz çıkar. Yani bu sefer diğer tez ortaya çıkar.
Üçgen bağlantı için U ile Z, V ile X, ve de W ile Y uçları birbirine köprülenir ve üç faz kablolar bağlanır.

bağladıgım bi motoru yaktım da...
Keşke daha önceden sorsaydım ...
Şimdi sebebini anladım herkese çok tşk ...

Klemens kutusunda çıkış uçları z x y sırası yerine x y z sırası ile bağlanırsa her fazın giriş ve çıkış uçları bağlantı köprüleri tarafından kısa devre edilir ve birer uçları boş bırakıldığından sargılardan akım geçmez ve motor çalışmaz. Uçların karşılıklı gelmesi yıldız bağlantı durumunda sorun çıkarmaz.

52 ankuşlu 900 d/dk motorun şeması varmı sizde/ 22 kw gönderen olursa sevinirim

genç arkadaş ' Alıntı:
Şimdi daha anlaşılır olmuştur:
güzel çizim ilk defa motor bağlayacaklar için yada motor bağlantısı soran arkadaşlar için bu mesaj üst sırada sabitlenip forumda benzer konular açılmasın:)
+pop

Forum istatistikleri

Konular
128,910
Kullanıcılar
451,065
Son üye
ümit karasu

Yeni konular

Geri