3 tane bataryayı birleştirip kullanmak istiyorum

Arkadaşlar bende 4.8 volt 3 tane batarya var
600 mA
700mA
700mA
üçünü birbirine bağlayıp yine 4.8v olarak kullanacağım ama amperleri farklı ve birinin şarjı erken biterse dolu olan enerjisini boş olana aktarmayacak şekilde nasıl yapmalıyım.
Ben diyot kullanarak çözerim diye düşündüm olur mu olursa nasıl özellikte diyot kullanmam lazım ve nasıl bağlamalıyım

Yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler

Pillerin + uçlarına birer 1n 4007 diyot bağlayıp kullanabilirsiniz.Pilleri şarj ederken diyotları devreden çıkarmanız gerekir.Kolay gelsin.

Bataryalar çok önerilmemekle beraber paralel kullanılabilir. Fakat paralel şarj edilemez. Şarj cihazına yada bataryalara zarar verebilirsin.

Kolay gelsin.....

parelel iken sarz ederken 600 mah olan sarz olduğunda sarzın bittiğini sanacaktır zararlı bir durum aslında işi abartıp pil kullanımı esnasında pillerin sıra ile devreye alınmasını yani biri bitince diğerinin kullanılmasını sağlayan bir devre tasarlanabilir ve sarz içinde aynı sistem uygulanabilir biri dolunca diğer pili doldurmaya otomatik geçer en güvenlisi bu olur ama uğraşmak gerek tabi bu kadar uğraşmaya gerek ve azim varmı?

parelel iken sarz ederken 600 mah olan sarz olduğunda sarzın bittiğini sanacaktır zararlı bir durum aslında işi abartıp pil kullanımı esnasında pillerin sıra ile devreye alınmasını yani biri bitince diğerinin kullanılmasını sağlayan bir devre tasarlanabilir ve sarz içinde aynı sistem uygulanabilir biri dolunca diğer pili doldurmaya otomatik geçer en güvenlisi bu olur ama uğraşmak gerek tabi bu kadar uğraşmaya gerek ve azim varmı?
O kadar profesyonel değilim belki uğraşsam yaparım ama iyi kötü paralel olarak işimi görecek sanırım tşk

Forum istatistikleri

Konular
128,929
Kullanıcılar
451,100
Son üye
smtyzc

Yeni konular

Geri