380 ile 154 kv hat arasındaki farklar

380 kv çift devre görmedim ve duymadım.Sağdaki direklerin 154 kv olma ihtimali çok yük-
sek.Bandıl iletkenli 154 kv hatta hiç görmedim ve duymadım.Ben de konuyu,mesut 21 ar-
kadaşımız gibi biliyorum.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
380 kv çift devre görmedim ve duymadım.Sağdaki direklerin 154 kv olma ihtimali çok yük-
sek.Bandıl iletkenli 154 kv hatta hiç görmedim ve duymadım.Ben de konuyu,mesut 21 ar-
kadaşımız gibi biliyorum.

380kv çift devre direk vardır arkadaşlar ayrıca çift iletkenli 154kv hatta vardır.
bunları neye dayanarakmı söylüyorum ben bir teiaş çalışanıyımve bu hatlar bilindiği gibi %99.8 i bizde

teiaş'cı söylüyorsa doğrudur.Bu vesile ile,öğrenmiş olduk.

tek iletken, çift-üç iletken ayrımı genellikle doğrudur, 154kV'lar genellikle "Genellikle" her fazda tek iletken vardır. Ama bu bazen değişebilir.
500kV işletme gerilimi ülkemizde yok, 380 kV hatlarda yerine göre 410-420kV işletme gerilimleri olabilmektedir, çalışma aralığı 340-420kV'tur.

Arkadaşlar "tek-çift veya üçlü iletken (bir fazda) olması ne ile alakalıdır" sorusuna cevabım , sizlerin de bildiği ama ifade edilmediği Akım Taşıma Kapasitesi ile alakalıdır...

İletken sayısı da iletkenin kesitini arttırma ile ilgili. 154kV hatlar 477, 795, 1272 MCM gibi kesitlerde 800 Amperlere kadar yük taşırken (154 kV'da 1272'ler 200 MVA'nın üzerinde), 380 kV hatlar 2'li, 3'lü 954, 1272 MCM'lik iletkenlerle 2000 Amperlere kadar akım taşıyabilir (1500-2000 MVA). Aradaki fark devasa.

Herhangi bir arızada tellerin sigorta gibi erimemesi için bu işlem şart.
Yeter ki hatta bir şey olmasın..

Arkadaşım bu yazılanları bırak ben sana pratik yolunu söyleyeyim.
Bütün 380 kv hatlarda korona halkası olur. Bu halkayı gördüysen ne olursa olsun 380 dir
154 te ise korona halkası yoktur. Bu kadar basit.

Arkadaşım bu yazılanları bırak ben sana pratik yolunu söyleyeyim.
Bütün 380 kv hatlarda korona halkası olur. Bu halkayı gördüysen ne olursa olsun 380 dir
154 te ise korona halkası yoktur. Bu kadar basit.

Evet. Ben de buna dikkat etmiştim ve hazırlıklarını yapıyordum iyi denk geldi. Hatta arabayla giderken birkaç fotoğraf da çektim. Ama çok net değil. Daha sonra daha netlerini de eklerim.

154kV

___

380kV

___

18.09.2009 tarihli düzeltme (Detay için bakınız: https://www.kontrolkalemi.com/forum...t-arasındaki-farklar.20363/page-3#post-127073)
Aşağıdaki fotoğraftaki direk, 380kV ikili bandil:

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

arkadaşlar cok naziksiniz çok teşekkürler...

Forum istatistikleri

Konular
128,994
Kullanıcılar
451,203
Son üye
ilayda.ugur

Yeni konular

Geri