5kva 48v invertor ve 4 adet 550w gunes paneli sistemi

Merhaba iyi akşamlar,geçen hafta yardımcı olan bilgisini paylaşan inverter panel bağlantısı konusunda yol gösterip çözüme kavuşturan arkadaşlara çok teşekkür ederim.Bu hafta ise yine aynı modelde invertere farklı etiket bilgilerine sahip 4 adet panel mevcut,bunların bağlantısını nasıl yapmalıyım acaba üçünü paralel bağlasam olurmu?Yardımcı olurmusunuz? İnverter ve panel etiket bilgilerini paylaşıyorum.
1000098430.jpg
1000098429.jpg

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
4 panel varsa neden üçü!?

Paneller 24 voltluk. Dolaysıyla ikişerli olarak seri bağlanıp 48 volt olarak paralellenecek. 2 seri 2 paralel. Yafa 2 paralel 2 seri. Sonuç 48 volt.
İnvertere uyumlu.
4 adet de seri bağlı 12 volt akü gerekli.

4 panel varsa neden üçü!?

Paneller 24 voltluk. Dolaysıyla ikişerli olarak seri bağlanıp 48 volt olarak paralellenecek. 2 seri 2 paralel. Yafa 2 paralel 2 seri. Sonuç 48 volt.
İnvertere uyumlu.
4 adet de seri bağlı 12 volt akü gerekli.
Panelleri bugün öğle vakti ölçtüm 42 ile 45 volt arası değer veriyor herbiri inverter etiketinde min solar voltajı 36 volt max 105 volt yazıyor o yüzden seri bağlantıdan vazgeçtim ve tereddüt ettiğim için baglamadim danışmak istedim.

Panelleri bugün öğle vakti ölçtüm 42 ile 45 volt arası değer veriyor herbiri inverter etiketinde min solar voltajı 36 volt max 105 volt yazıyor o yüzden seri bağlantıdan vazgeçtim ve tereddüt ettiğim için baglamadim danışmak istedim.
Açık devre gerilimi/volt sizi yanıltmasın! Paneller (half-cut/yarım kesimse farklı olabilir) 72 hücreli 24 volt sisteme uygun. İnverter sistem voltajı DC48 volt.

Açık devre gerilimi/volt sizi yanıltmasın! Paneller (half-cut/yarım kesimse farklı olabilir) 72 hücreli 24 volt sisteme uygun. İnverter sistem voltajı DC48 volt.
Teşekkür ederim bilgilendirdiginiz için belirttiğiniz şekilde baglayacağım.Anlayamadigim nokta 72 hücre 24 volt sisteme uygunluğunu nasıl anlıyoruz?Bu konuda çok fazla bilgi sahibi değilim belki çok basit birseydir mazur görün.

Teşekkür ederim bilgilendirdiginiz için belirttiğiniz şekilde baglayacağım.Anlayamadigim nokta 72 hücre 24 volt sisteme uygunluğunu nasıl anlıyoruz?Bu konuda çok fazla bilgi sahibi değilim belki çok basit birseydir mazur görün.
Genelde iki tür panel var. 12 volt'luk 36 hücreli ve 24 volt'luk 72 hücreli. Hücre başına gerilim yaklaşık yarım volt kadardır. Bir de en son bildiğim kadar 230 watt ve altı 36 hücreli 12 volt'luk panellerdir, daha yüksek watt'lar 72 hücreli ve 24 volt'luk sisteme uygundur. Açık devre gerilimi 12 volt'luklarda 18-23 volt, 24 volt'luklarda 36-43 volt veya biraz altı biraz üstü olabilir.

İlave;
İnverterdeki max voc 105 volt değeri için iki panelin seri olması gerektiği, panel voc değerinden de anlaşılıyor.
Akü grubundan bahsedilmemiş. Çekilecek anlık güç ve günlük ihtiyaca göre akü seçilmeli. Herhalükarda 4 adet 12 volt veya 2 adet 24 volt ya da bir adet 48 volt gerekli kapasitede akü gerekli.

Son düzenleme:
170-205-230 watt güneş panelleri 12 volt olarak geçer 12 voltluk sistemler için uygundur.
410-455-550 watt gibi paneller 24 volt olarak geçer.
Panel dizilimini belirleyen en önemli faktör inverter dır.
Mppt şarj kontrol sistemine sahip inverterlar ve yüksek voltaj olarak adlandırılan inverterlar çok sayıda seri bağlı panel dizilimine müsade ederler.
Sizin elinizde mevcut olan inverter ve panellerin en randımanlı şekilde bağlanabileceği sistem,
Panellerin her ikisi birbiri ile seri bağlı bu seri bağlı 2 grubun da birbiri ile paralel olarak bağlanmasıdır.

Forum istatistikleri

Konular
129,512
Kullanıcılar
452,093
Son üye
volkan3807

Yeni konular

Geri