5v değerini 3.8v düşürmek

igotek

Üye
Şarj aleti telefona 5v enerji gönderiyor.
Şarj aleti cep telefonuna bağlandığı zaman telefon 4.4v kullanarak bataryayı şarj ediyor.
Cep telefonları ise bataryadan 3.8v çekerek çalışıyor.
Cep telefonları batarya olmadan direk şarj aleti takıldığında çalışmıyor.

Cep telefonun bataryası üzerinde bulunan çipli kısmı söktüm.
+ ve - kutuplarına şarj aletine direk bağladım.
Cep telefonunun batarya bölümüne 5v verdiğim zaman cep telefonu açılıyor, çalışıyor.
Telefonda oyun açıp da performans isteyince telefon aşırı derecede ısınıyor performans düşürüldü şeklinde uyarı veriyor.
Bu durumun nedini ise batarya bölümünden 3.8v vermem gerekirken 5v vermem oluşuna bağlıyorum.
Sorunu çözmek için direnç kullanarak voltajı düşürmek istiyorum.

Ölçü aletini 600m olan kısmına alarak telefonun performans isteyerek çalıştığında çektiği akımı ölçmek istedim.
Elimde 3.8v güç kaynağı olmadığı için 5v vererek test yaptım.
Şarj aletinden gelen - kutupu direk telefona bağladım.
Şarj aletinden gelen + kutupu ölçü aletinin - kutupuna bağladım.
Ölçü aletinin - kutupunu da telefonun + kutupuna bağladım.
Şu şekilde değer görüyorum:

Sorum şu: Cep telefonu şuan kaç amper çekiyor ?
5v vererek elde ettiğim değer doğru mudur ? Yoksa 3,8v vererek mi bu testi yapmalıyım ?
Kullanmam gereken direnç kaç ohm olmalı kaç w olmalı ?
Vereceğiniz değerli bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim.

Bu şekilde "20" kademesinde ölçüm yapmalısınız. Bunun resmini görelim önce.
Direnç olmaz. Siz geçici olarak akım ölçün. Basit bir şema verebiliriz.

Direk şarj aleti ile telefonu çalıştırdığınızda telefon performansa gereksinim duyduğunda fazla akım çekmek isteyecektir. Şarj aletiniz yeni nesil hızlı şarj özelliğine sahip watt değeri yüksek değilse telefonun istediği akımı karşılayamaz. Ama bataryaların öyle küçük olduğuna bakmayın, örneğin bir adet 18650 pil yeri gelince 25 amper akım verebiliyor. Yani sizin telefonunuzun bataryası performans durumuna göre telefonunuzun çekeceği akımı karşılayabiliyor.

Amaç sadece şarj cihazı ile direk telefonu çalıştırmak ise basit bir LM317 devresi ile 5 voltu 3,8 volta çok rahat düşürebilir, yada hazır DC-DC step down modül alabilirsiniz. Örnek : https://www.direnc.net/lm2596-power-suplay-modul-1

senin yapman gereken oyuna girdiğide besleme voltajin kaç voltta kaldıgını ölçmek eger 3.7 voltun altına düşerse anlık kapanır.
adaptör çekilen akımı karşılayamazsa voltajı düşer

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…