630 a merlın gerlın kompak neden patlar

Harmonikten şalterin patlayabileceğini sanmıyorum.Neden panoyu bir güzel söküp,elden geçirmiyorsunuz?Enerji girişini kesip,trafo dahil izolasyon testleri yaparak,kablo bağlantıları ve topraklamaları kontrol ederek tekrar monte ederseniz dikkatlice,bir sorun kalacağını sanmıyorum.Saygılar,iyi çalışmalar..

arkadaşım sisteminde ilk kalkınma (ilk akım çekilen anda) amperajı 8 veya 10 katına çıkan alıcılar bulunduğu tahminim. buda şalterdeki anlık akım sınırını aşıyor. bu durmdada patlamanın olması biraz imkansız. siz şalter akım değerini iyi seçin ve bağlantılar arasını bi sert plastikle izole edin.. Şebeke topraklamasından kaynaklanan bir durum olabilir. tmş ise yanında manyetik alanın bozan yakınlık babında panonun iyi topraklaması olmaması halinde tmş şalter içindeki manyetik alanı bozarak algılama yapmasınıda engelleyebilir. enteresan durumlar.. kolay gelsin.

ustalar bu tmş patlaması 1 hafta önce benimde başımdan geçti nedenini anlamış değilim 630A
siemens tmş 250KVA direk üstü trafo çıkışı sayacın yanında ilk kesici ortalama 250 amper vardı çalışma yapmak için tmş kolunu indirdiğimiz anda giriş tarafından baralar arası atlama yapmış patladı arkadaşın elleri yanık istiraatte şu an bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa memnun kalacam

Harmonik %1000000000000000 olsada şalter patlamaz geçiniz bunları

3*630amper mgerin şalterler kesme takatı 50KA=50.000 ampere kadar catır catır calışır

patlayan şalterin sahtesi piyasada cok bulunuyor ben bu şekilde yanan tek faz

geçirmiyen şalterle bayagı karşılaştım ayrıca yeni takılan şalter üzerinde aşırı akım ve kısa

devre açma ayar sahalarını ayarlayabilirsiniz kaç KA de açmasını bile

yeni takılacak şalterin max akımı 630x0,8=480 amper termik akımı 480x5 =2400 amper

kısa devre akımı olarak ayarlayın

ekrem.kolu kardeşim haklı olabilir.piyasada siemens, schneider,merlin gerlin gibi kalite markaların çakmalarını çinli amcalar yapmışlar ve piyasada cirit atıyor.çakmaları orjinal diye satanda çok,takanda çok.og den darbe gelip şalterin patlıyorsa ,mutlaka elektronik aksamlı malzemeleride hasar oluşturur özellikle sayaçlar arızalanıyor.bunlar olmuyorsa tmş çakma olma ihtimali yüksek..........

tmş nin kolunu indirdiğinizde patladığına göre dolayısı ile enerjiyi keserken oluşan bir patlama pek olası bir iş değil siz zaten kolu indirdiğinizde enerji kesmeliydi enerji verirken bu tip sorunlar oluşur keserken hiç rastlamadım belki şalter üzerinde kısa devre yaptıracak bir malzemede olabilir yada arkadaşların dediği gibi made in prc (chına) ayrıca 630 A Tmş ise trafo gücünüz 250 değil 400kva olmalı eger sızın degerlerınız doğru ise zaten şalter amperajını buyuk seçmişsiniz bu bir kısa devrede başınızı ağrıtabılır(kurulu gücünüzü ve kullanılan yeri bilmediğim için )standart lara gore soyledım kolay gelsın.

Merhaba arkadaşlar.Bir arkadaşımın gözleri ile gördüğü olayı anlatayım.Arkadaş çin deki fuara gidiyor malzeme almak için.16 A-25 A- 32 A vs. otomat alacak bakın işe bir depo dolusu otomat ve amper değerleri yok siparişe göre üzerine amper baskısı yapılıyor.Varın sonucu siz düşünün.Ben yıllardır Merlin Gerin kullanıyorum ama en ufak bir şikayetim olmadı.Şunu da unutmayalım bu firma bayi üzerinden çalışıyor

zaten öyle olmasaydı birim fiyatları her amperajda aynı olmazdı 2A ile 63A aynı fiyat iç mekanizma kontak aynı sadece dış yazı değişik.kısaca iyi mal iyi para

trafonun kademe ayarıyla hıc oynandımı
eger oynandı ıse eskı konuma getırın ....
kademe ayarının mutlaka orantılı olması gerekli
------------------
Merhaba arkadaşlar.Bir arkadaşımın gözleri ile gördüğü olayı anlatayım.Arkadaş çin deki fuara gidiyor malzeme almak için.16 A-25 A- 32 A vs. otomat alacak bakın işe bir depo dolusu otomat ve amper değerleri yok siparişe göre üzerine amper baskısı yapılıyor.Varın sonucu siz düşünün.Ben yıllardır Merlin Gerin kullanıyorum ama en ufak bir şikayetim olmadı.Şunu da unutmayalım bu firma bayi üzerinden çalışıyor

aboooooooooooooooooooooowwwwwwwwwwwwww

Son düzenleme:
arkadaşlar panomuzdaki 630 a kompak sıfır olmasına rağmen iki seferdir patlıyor

neden olabilir yorumlarınızı bekliyorum

Sizin yaşadığınız olaya benzer sıkıntıyı seneler önce yaşamıştım başta çok şaşırdık dikkatli incelemelerimiz neticesi kompakt şalterden çıkan baraya bağlı olan kablo pabucunun civatasını usta uzun tutmuş ve şalterin montaj plakası ile arasında milim boşluk kalmış buda şalteri açıp kapatırken baskı neticesi kısadevreye ve yüksek sesle birlikte şalteri açtırıp hasar görmesine sebebiyet vermişti. Burada şalterin kısadevre kesme kapasitesinin de uygun olmadığı test edilerek ispatlanmış oldu. Bir olaydan 2 ders çıkarmış olduk.

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri