74HC597

S.A. arkadaşlar 74hc597 yi kaskat bağlayabilen var mı ben bir türlü beceremedim.
lütfen datasheet adresi vermeyin yeteri kadar var. yapabilen 'ki mutlaka vardır' kaskat olarak çalışan bir program eğer mümkünse.
tabi açık kodlu olursa "PBP veya PROTON" bu daha mükemmel olur. sadece kaskat bağlantı ve çalışan bir düzenek. şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

S.A.
Bu entegre giriş çoğullayıcı değilmi ? Eğer giriş çoğullamaysa tavsiyem 74hc165 entegresini kullan. Nette ETE Hocanın derslerinden bulabilirsin.

Merhaba,

74HC597 Paralel giriş, seri çıkış verebilen 8 bitlik bir entegredir.
Kaskat bağlamak için,
Eğer elinde hazir bir veri var ve bunu da kaydırmak istersen, bu bilgiyi 14 nolu data girişinden uygulamalısın.

kullanacağın bütün entegrelerin MR (Pin10), SHIFT CLOCK (pin11), LATCH CLOCK (pin12), PL (Pin13) bu ayakları tüm entegrelerde paralel bağlamalısın. Her ayak kendi eşleri ile paralel bağlanacak.

Eğer entegrelerin resetlenmesi gerekmiyorsa, doğrudan artı beslemeye bağla.
1. entegreden 2. entegreye veri aktarmak için 1. entegrenin 9 nolu ayağını 2. entegrenin 14 numarasına bağla. bu zinciri bu şekilde art arda bağlayabilirsin.

Önemli not: 16 entegreden fazla kullanılacaksa, paralel bağlanan ayakları 10, 11, 12 ve 13 nolu ayakları maksimum 16'lı gruplara ayır ve araya mutlaka çevirmeyen sürücüden geçirerek 2. 16lı gruba bağla..

Uygulama yazılımına gelince, ben ASM çalıştığım için sadece ASM olarak örnek verebilirim.

Devreyi kullanabilmek ve boşta kararsız kalmasını önlemek için mutlaka gerekli polarmalarını vermelisiniz.

MR (pin 10) (Master Reset) ve PL (pin13) (Program Load) lojik 0 verildiğinde aktif olur, Bunu bir direnç ile ARTI beslemeye bağlayın.

SHIFT CLOCK (pin11) ve , LATCH CLOCK (pin12) lojik 1 verildiğinde resetleme olur, Bunu bir direnç ile ŞASE'ye bağlayın.

Çalıştırmak için uygulanacak sıra...

1. Resetleyin. MR=0 ardından MR=1
2. Girişleri tutun. LATCH CLOCK=1 ardından LATCH CLOCK=0
3. Tutulan bu girişleri ötelemeli kaydedicilere aktarın PL=0 ardından PL=1
4. bu girişleri seri olarak almak için, 9 nolu pindeki veriyi kontrol edip kaydettikten sonra SHIFT CLOCK=1 ardından SHIFT CLOCK=0 yapın.
5. bu işlemi kaç entegre bağladıysanız Entegre sayısı x 8 bit kadar 4. madeden itibaren tekrarlayın...

Saygılarımla...

Hocam siz bunu çalıştırdınız mı. eğer çalıştırdıysanız çalıştırdığınız devreyi bir gönderirseniz beni mutlu edersiniz. teşekkürler. 2 tane bağlasanız yeter. ya proteus ds pininden sinyal almıyor. yada ben bir sinyal alamıyorum.

Hocam siz bunu çalıştırdınız mı. eğer çalıştırdıysanız çalıştırdığınız devreyi bir gönderirseniz beni mutlu edersiniz. teşekkürler. 2 tane bağlasanız yeter. ya proteus ds pininden sinyal almıyor. yada ben bir sinyal alamıyorum.

Merhaba,
Size cevap vermekte oldukça geç kaldım sanırım.
PROEUS'ta bende 74HC597'yi simüle edemedim. Onun yerine yanlış hatırlamıyorsam 74HC165 kullanabilirsiniz..

Yukarıda anlattığım devre mantığını hali hazırda ticari bir projemde kullanıyorum. Bir kart üzerinde 8 adet 74HC597 ve 8 adet 74HC595 şeklinde.. Yukarıdaki mesajımda da belirtiğim gibi her karta girişte 74HC245 kullandım.

Saygılarımla...

Forum istatistikleri

Konular
129,425
Kullanıcılar
451,969
Son üye
ozgrssenn

Yeni konular

Geri