8+1 AMFİ ARIZASI

bu 1.6 k.
o degil de aklima bir seygeldij.
@binbaşı usta,
bu tda entegrelerin bazilarinda misal 1562 7377 vs diagnostic bacagi bosta. bunlar entegrenin calismasini gosteren bacaklar anladigim kadari ile ama datalarinda nasil bir devre kurulacagi gosterilmemis, pek cok custom semada 1.6 k direnc ve led ile o bacaklar calisir hale getirilmis, dogru mudur? ben birazdan deneyecegim:)

Hayır, hayır,tda 1554q'de böyle değildi,devre şeması (Köprülenmiş seçeneğiyle) zaten vardı,datasheet'inde çok açık olarak da. Bu 1.6 k değerini ben kendi kendime sadece deneme-yanılma yollu koymuştum (fazladan yani),redresörün dc'de sabit değerde kalması,hiç oynamaması içindi bu.Trafo 100 watt.lık ve sadece köprü diyot çıkışlı (Fazla elektrolitikli idi,ama regülesi hiç yoktu) Yani bu 1.6 k tam regüleli doğrultma ve çıkış dc. voltajının üst değerlere doğru sapmaması için konulmuştu.Tam olarak böyleydi,benim kendi yaptığım sırada (Yaklaşık 2 sene öncesinde) Kolay gelsin.

bu 1.6 k.

Hayır, hayır,tda 1554q'de böyle değildi,devre şeması (Köprülenmiş seçeneğiyle) zaten vardı,datasheet'inde çok açık olarak da. Bu 1.6 k değerini ben kendi kendime sadece deneme-yanılma yollu koymuştum (fazladan yani),redresörün dc'de sabit değerde kalması,hiç oynamaması içindi bu.Trafo 100 watt.lık ve sadece köprü diyot çıkışlı (Fazla elektrolitikli idi,ama regülesi hiç yoktu) Yani bu 1.6 k tam regüleli doğrultma ve çıkış dc. voltajının üst değerlere doğru sapmaması için konulmuştu.Tam olarak böyleydi,benim kendi yaptığım sırada (Yaklaşık 2 sene öncesinde) Kolay gelsin.
ustad iste o fazla elektrolikitler lopping olusturuyor:)
misal bak tda7377 yi 17.6 volt ile besliyorum ki baya bir isiniyor:)
ama neden boyle yapiyorsun dersen son ses bozulmasi cok olur bu entegrede bilirsin. cozumu de son sinir gerilim ve yuksek akim.
senin direnc cok yuksek gibi ama cok mesele olmaz. ama fazla elektrolikit koyduguna gore ugultu aliyorsun. diyotlarea parelel 103 numara seramik at, acgirisine 220 nf cikisi a da 100 nf seramik salla. sorun kalmaz. ha benim gibi istersen bir de sigorta koy:)
yaw bu redrespr isi ne zor.

Bir de bu soru ile ilgili kısa bir yazı yazar mısınız Sn. Hocam? Size zahmet olmazsa tabi ki...
Bir de okul ses sistemi konferans salonundaki amfi+mikser. Galiba cevaplar değişmez diye düşünüyorum.
Peki Hocam,o zaman,4. maddedeki bir varsayım kuvvetle muhtemel olabilir.En başta entegre yanmış olabilir.Hop.lerin konları (Konilerindeki ses akımı bağlantı linz telleri) patlamış olabilir.(Öyle bile olsa bir vızıltı yine duymanız lazımdır.) Entegre açlışırken çok yakınında kısa devre yapan,genel olarak hop. çıkışının hop.lere verilip gitmesini önleyen kısmi bir kısa devre durumu da devre içinde (Direk bu çıkış katında veya preamfi katında oluşup,çıkış katına bu sinyalin yok olamadan gelmesi önlenmiş olabilir) bir şekliyle söz konusu olabilir.Entegre yakınınlarını ölçümlemeniz gerekir bu durumda,tam sonuca gidebilmek için.Benim aklıma gelenler şimdilik bunlardır.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Çok teşekkür ederim Binbaşı Hocam. Hayırlı geceler. Uyku vaktim gelmiş.:p Yatağa dalma zamanı.:D

ustad iste o fazla elektrolikitler lopping olusturuyor:)
misal bak tda7377 yi 17.6 volt ile besliyorum ki baya bir isiniyor:)
ama neden boyle yapiyorsun dersen son ses bozulmasi cok olur bu entegrede bilirsin. cozumu de son sinir gerilim ve yuksek akim.
senin direnc cok yuksek gibi ama cok mesele olmaz. ama fazla elektrolikit koyduguna gore ugultu aliyorsun. diyotlarea parelel 103 numara seramik at, acgirisine 220 nf cikisi a da 100 nf seramik salla. sorun kalmaz. ha benim gibi istersen bir de sigorta koy:)
yaw bu redrespr isi ne zor.

100 n lerden 2 adet de normalinden fazla kullanmıştım.Şu anda distorsiyon,vınlama veya harmoniklerle ilgili bir distorsiyon sorunu yok zaten,herhalde bu yanlış anlaşıldı.Elektrolitikler de fazla dediysem amper başına doğrultma başına 1 adet 1000 mF hesabıydı,çok fazlası şu anda hiç yok.Çünkü smsps'liye çevirirken (yeni çevirdim) 2 tanesi çok fazla olur diye zaten hepten çıkardım,bu beslemeden.Smps daha filtreli dc veriyor,fazla elektrolitiğe de aslında gerek yok çünkü.Kolay gelsin.

Bir de bu soru ile ilgili kısa bir yazı yazar mısınız Sn. Hocam? Size zahmet olmazsa tabi ki...
Bir de okul ses sistemi konferans salonundaki amfi+mikser. Galiba cevaplar değişmez diye düşünüyorum.
amfi +mikser cok birdegisimlik yaratmaz' siz amfi yerine baska bir amfi tkip denediginizi ve calistigini soyledinjz, bu durumda ya ortamdaki hoparlorler uyumsuz ya da amfinin kendi icinde bir sorun var.

yok ben ugultu vs icin demedim sadace. o ayri bir mevzuu zaten.
ayrica smps ye geciste eldeki kondansatoru de cikarttiracak kadar iyi bir trafo tasarlayabilmeniz de guzel.
ama ufak bir duzeltme gerekir.
besleme distorsiyona dolayli etki eder, aslinda o konuyu bir baslik acip uzun uzadiya yazmak istiyorum ama useniyorum:)

hocam bu konulari ses semalari basliginda acarsan iyi olur,

Forum istatistikleri

Konular
129,401
Kullanıcılar
451,923
Son üye
veysel darğın

Yeni konular

Geri