8 Bib sesi

Evet ekran kartım arızalı idi.Ekran kartı ana kart üzerinde olduğundan çekinerek yerel bir bilgisayar tamircisinde değiştirdim.Servis çok pahalı, bana 150 tl ye patladı.Şu an kullanıyorum sadece eskisinden biraz fazla ısınıyor oyunlarda sıkıntı olmaya başladı.Fanından aşırı bir ses var yarın açıp temizlemeyi düşünüyorum.

Merhaba.Ekran kartları grafik olarak pc'yi özellikle de GPU kısmını zorlayan oyunlarda termistörle artan bu fazla sıcaklığı hissedip devrini çok fazla artırır.Bu durum da kasa dışından rahatsızlık verecek ses seviyesinde olabilir genellikle.Ama aşırı tozlanmış GPU fanının soğutma verimi kanatçıklara yapışan toz ve uygun debideki soğuk hava geçişine engeldir.Bu yüzden basınçlı havayla temizlikten sonra muhtemelen sesin düşmesi de gerekir.

Ses düşmüyorsa benim genellikle de uyguladığım tadilatı uygularsınız.12 volt geçme besleme fişini soketinden fanla birlikte çekip çıkarın.Daha büyük çaplı ama daha düşük devirli (RPM'li) bir başka GPU soğutma fanını (1 adetse 2 tane yavaş döneni ayni debiyi tam olarak eşitleyen şekliyle fan satın alarak) ekran kartı üzerine konuşlandırmanız da lazımdır.Ancak böyle ses kasa dışından GPU çok ısınsa bile fazla duyulamaz.Ancak bunlarında kırmızı,siyah 2 kablolu olanların yanında sarı veya yeşil (veya mavi) 3. veya 4. devir kontrol denetim uçlu olanları vardır,özellikle cpu işlemci soğutucuları içindir.2 adet yeterli debiyi ses fazla vermeden veren ekran kartı fanını tam seçebilirseniz aslında oyunla artan sıcaklıkla devir artışına pek de gerek yoktur.Şöyle ki eğer kasa içi havalandırmasındaki kasa fanlarının sayısını çok artırıp eğer genel sistem sıcaklığını çok düşürürseniz (Önümüzdeki sıcaklarda) bu termistörlü denetim uçlu olanlarına da pek gerek yoktur,düz 2 kablolu olanları da yine takarsınız,pek bir sorun olmaz kanaatindeyim.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,881
Kullanıcılar
451,016
Son üye
töroğluhalit

Yeni konular

Geri