90 volt 1.5A dc voltajı nasıl elde ederim?

basit hesapla 90 volt ise 30 led varsa led başına 3 volt düşer.

Sağlam eski model sürücü varsa sürücüyü bağlayıp led başına düşen gerilimide ölçebilirsiniz. Çok oynamaz.
Sürücüyle de ölçtüm led başına 3 volt düşüyor.

Tek LED 3V ta çalışırken akımı ölç.
Bakalım kaç mA .

Bir de LM 317'yi inceledim. Bunu kaynak voltajına seri biçimde bağlayabilir miyiz? yani 220 volt ac yi dc ye çevirip voltajı 7 tane seri lm317 ye paylaştırabilir miyiz?
220V u güvenli bir şekilde 90V DC ye çeviremediğin sürece hiçbir uygulamada sağlıklı olmaz.
90V luk stabil güç kaynağı ise hem pahalı hem de meşakkatlidir.
Çünkü bu gerilimde sağlıklı regülasyon için özel transistörler kullanmak zorundasın.
LM317 leri seri bağlamak mantıksızdır. Her bir LM317 üzerinde 1.25V kadar gerilim ihtiyacı olur. Seri bağlantıda bu gerilimlerin toplamı daha fazla giriş gerilimi anlamına gelir.
Yani çıkış gerilimin belli aralıkta olabilmeli ki ledlerin sağlıklı çalışabilsin.
Eğer sendeki güç kaynağının çıkışı 90V ise ve ledler de 90V ile çalışıyorsa aradaki akım sınırlayıcının yanması nerdeyse olanaksızdır.
Çünkü akım sınırlayıcı üzerinde hiç gerilim düşümü bulunmuyor. Bu durumda akım sınırlayıcının aktif görevi yok demektir.
Eğer LED spotları 18V ile çalıştırabilme şansın var ise LM317 leri hem bilimsel olarak kullanabilirsin, hem de sağlıklı bir şekilde sistemi çalıştırabilirsin.
Tek ihtiyacın 100-150W lık bir transformatör ve 18V luk sağlam bir regüle devresidir.
Tek bir regüle devresi ile tüm spotları besleyebilir ve sağlıklı olarak çalıştırabilirsin. Ama 90V gerilim kullanımı özel devre tasarlanmasını gerektiriyor.
Spot trafonun çıkışın regüleli 90V olsaydı LM317 li bir limitör kullanarak bir test yapabilirdin. Ancak spot trafonun çıkışından emin değiliz.
Led trafosu boştayken yani lambası takılı değilken multimetre 300 volt dc gerilim gösteriyor. lambayı takınca 90 volta iniyor.
Bu ifaden belirtiyor ki bu ürün hiç te sağlıklı ve kaliteli bir ürün değil.
Resimdeki devrelerin yanmasına sebep olan gerilim farkı 210V

Bence 220volt u doğrultup 310 volt DC ye çevirin letleri de seri baglayarak 3 let gurubu seri olacak şekilde yani seri 90 tane LED olacak şekilde 310v verildiğinde let başı 3.45v eder güzelce yanacaktır çok da basit bir devre olur köprü diyot ve kondansatorden ibaret birde köprü diyot un girişine sigorta bağlayın

@Mr_YAMYAM
O zaman transformatörle voltajı 130v seviyesine düşürüp doğrulttuktan sonra TL783 yüksek voltaj regülatörü var. 1.25-120 volt arası sabit voltaj sağlıyormuş. Onu 90 volta ayarlayıp kullansam nasıl olur?
Bence 220volt u doğrultup 310 volt DC ye çevirin letleri de seri baglayarak 3 let gurubu seri olacak şekilde yani seri 90 tane LED olacak şekilde 310v verildiğinde let başı 3.45v eder güzelce yanacaktır çok da basit bir devre olur köprü diyot ve kondansatorden ibaret birde köprü diyot un girişine sigorta bağlayın
seri bağlantı şansım yok hocam. tüm tesisatı değiştirmem gerekecek. tüm herşeyi çöpe atıp yeni spotlar alsam daha iyi :D

Son düzenleme:
@Mr_YAMYAM
O zaman transformatörle voltajı 130v seviyesine düşürüp doğrulttuktan sonra TL783 yüksek voltaj regülatörü var. 1.25-120 volt arası sabit voltaj sağlıyormuş. Onu 90 volta ayarlayıp kullansam nasıl olur?

seri bağlantı şansım yok hocam. tüm tesisatı değiştirmem gerekecek. tüm herşeyi çöpe atıp yeni spotlar alsam daha iyi :D
TL783 ile 90V u regüle edebiliyorsan kullanabilirsin.
90V tan daha yukarı olmasın. En fazla 95V olabilir.
trafo 90V çıkışlı olursa daha iyi olur. Yani tek pahalı malzeme trafo olacaktır.
90V sabit voltaj çıkışında senin o küçük yanan devrelerin daha sağlıklı çalışacaktır. Çünkü üzerinde hemen hemen hiç güç düşümü olmayacaktır.
Hatta bu durumda LM317 ile de sabit akım regülatörü yapabilirsin.
SMPS li güç devreleri aşırı parazitik oldukları için devrelerin yanmasına da sebebiyet verebilirler.
Trafolu olduğunda, hem sistemin kapasitif etki göstermez, hem parazit yaptırmaz, hem de full izolasyonlu oldukları için son derece güvenilir olacaktır.
LM783 ü inceledim.
https://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/28835/TI/TL783.html
Son derece ideal bir entegre imiş.
Ancak çıkış akımı düşük olduğu için tek bir entegre yeterli olmayacaktır.
Hatta bu entegreyi akım limitör olarak tasarlayıp her bir spot için güvenle kullanabiliriz.
Entegreye sadece bir adet direnç ve bir kondansatör bağlamak prensipte yeterli olacaktır.
LM783.png

60mA için takribi R direnç değeri 22 ohm civarıdır.
Bu devreden her bir spot için birer tane yapılırsa, trafo çıkışına regülatör bile gerekli olmayacaktır.
90V çıkışlı trafo çıkışına bir köprü diyot ve bir ana kondansatör yeterli olacaktır.
Doğrultma sonrası okunan gerilim 127V civarı olsa da LM783 bu gerilime rahatlıkla tahammül edebilmektedir.

Son düzenleme:
TL783 ile 90V u regüle edebiliyorsan kullanabilirsin.
90V tan daha yukarı olmasın. En fazla 95V olabilir.
trafo 90V çıkışlı olursa daha iyi olur. Yani tek pahalı malzeme trafo olacaktır.
90V sabit voltaj çıkışında senin o küçük yanan devrelerin daha sağlıklı çalışacaktır. Çünkü üzerinde hemen hemen hiç güç düşümü olmayacaktır.
Hatta bu durumda LM317 ile de sabit akım regülatörü yapabilirsin.
SMPS li güç devreleri aşırı parazitik oldukları için devrelerin yanmasına da sebebiyet verebilirler.
Trafolu olduğunda, hem sistemin kapasitif etki göstermez, hem parazit yaptırmaz, hem de full izolasyonlu oldukları için son derece güvenilir olacaktır.
Sadece trafo kullanırsam 220 şebekede voltaj yükselirse spotlar zarar görebilir. TL783 bunun için iyi olur diye düşünüyorum. Datasheetde giriş en az 120 volt olması gerekli diyor. O yüzden 120-130 volt çıkıştı bir trafo kullanmak gerekli. Isiste bir devre kurdum. Aşağıdaki regülatör devresinde dirençlerle 90 volta ayarlayınca girişi 25-30 volt artırsamda çıkış 90 voltta kalıyor. LM317 sabit akım regülatörü olarak nasıl kullanacağımı bilmiyorum.
Yeni Bit Eşlem Resmi (4).jpg

Sadece trafo kullanırsam 220 şebekede voltaj yükselirse spotlar zarar görebilir. TL783 bunun için iyi olur diye düşünüyorum. Datasheetde giriş en az 120 volt olması gerekli diyor. O yüzden 120-130 volt çıkıştı bir trafo kullanmak gerekli. Isiste bir devre kurdum. Aşağıdaki regülatör devresinde dirençlerle 90 volta ayarlayınca girişi 25-30 volt artırsamda çıkış 90 voltta kalıyor. LM317 sabit akım regülatörü olarak nasıl kullanacağımı bilmiyorum.
Ekli dosyayı görüntüle 63877
Giriş ve çıkış arasındaki voltaj farkı büyüdükçe güç harcaması da büyür.
90V AC yi doğrulttuğunda zaten 127Vp gerilim elde edersin.
Simulatör giriş gerilimini 95V yaparak R1/R2 direncini yeniden ayarlarsan sabit 90V çıkış elde edebilirsin.

İLAVE:
90V çıkışlı bir trafoda Şebeke voltajı 260V a bile çıksa çıkış voltajın fazla değişmeyecektir.
Dönüştürme oranı 2.44 olduğuna göre şebeke voltajı 260V olursa trafo çıkışı 106V a çıkar.
Şebeke voltajı 260V a çıkamayacağına göre hiç sorun olmaz.
Simülatöründeki değerler doğru ise yukarda vermiş olduğum akım limitör devresini simule edebilirsin.
Giriş gerilimin 90V tan 160V a kadar da olsa sabit 60mA akım çekmelisin.

Son düzenleme:
iyi akşamlar
4 adet 24v 1amper güç kaynagını seri baglayın 96v yapar güç kaynagı cıkışında voltaj ayar potundan 24 düşürerek 90v ayarlaya bilirsiniz. 22,5v gibi tümünü aynı voltaja ayarlamalısınız ve her güç kaynagı cıkışına diyot takabilirsiniz.
tabi yeriniz var mı bilmiyorum

Salondaki spotların her biri 90V 60mA ile çalışıyor. Trafoları çok güvensiz. Kısa devre olursa veya boşta çalışırken falan patlıyor. Bu lambaları tek bir trafo üzerinden çalıştırmak istiyorum. Toplam 16 adet lamba var paralel bağlı. Hepsi toplamda 1A civarı akım çekiyor. Yani DC 90V 1.5A kapasiteli bir trafo olursa işimi göreceğe benziyor. Nasıl birşey yapabilirim?

Şöyle bir öneride bulunsam acaba nasıl olur. Bence hazırını almak daha mantıklı diye düşünüyorum.

İlk sorununuzu adi bir sürücü yüzünden tavan spotlarında neredeyse yangın çıkacaktı.

Elinizde 90 volt 60 mA ile çalışan led spotlardan 16 adet var.

Hepsini paralel bağlarsak 90 volt 960 mA lik grup olur.

Bunların 6 x 5 x 5 li grup haline getirelim. Elimizde 90 volt 360 ma bir grup ve 90 volt 300 ma lik 2 grup led armatürümüz oluyor.

Bu hesaba göre ,

1 adet driver kullanacaksanız , Meanwell 100W 1050mA 48-95V

6 x 5 x 5 li grup yapacaksanız Meanwell APC-35-350 28-100 Volt 350 mA

ürünlerinden bağlayıp kullanabilirsiniz.

Datasheet sayfalarınıda ekledim. Maksimum gerilim ve akımlarıda görebilirsiniz.

Ekli dosyalar

• 05-APC-35-700.pdf
    68.5 KB · Görüntüleme: 2
  • ELG-100-C-SPEC.PDF
    759.3 KB · Görüntüleme: 3
Şöyle bir öneride bulunsam acaba nasıl olur. Bence hazırını almak daha mantıklı diye düşünüyorum.

İlk sorununuzu adi bir sürücü yüzünden tavan spotlarında neredeyse yangın çıkacaktı.

Elinizde 90 volt 60 mA ile çalışan led spotlardan 16 adet var.

Hepsini paralel bağlarsak 90 volt 960 mA lik grup olur.

Bunların 6 x 5 x 5 li grup haline getirelim. Elimizde 90 volt 360 ma bir grup ve 90 volt 300 ma lik 2 grup led armatürümüz oluyor.

Bu hesaba göre ,

1 adet driver kullanacaksanız , Meanwell 100W 1050mA 48-95V

6 x 5 x 5 li grup yapacaksanız Meanwell APC-35-350 28-100 Volt 350 mA

ürünlerinden bağlayıp kullanabilirsiniz.

Datasheet sayfalarınıda ekledim. Maksimum gerilim ve akımlarıda görebilirsiniz.
Ben 10+6 şeklinde kullanıyorum. 350ma olanlardan kullansam 6lı grupta sıkıntı yok ama 10lu grubu çalıştırmak için tesisatı tek hat olduğundan iki driverı paralel birleştirmem gerekecek. Sıkıntı çıkarırmı?
iyi akşamlar
4 adet 24v 1amper güç kaynagını seri baglayın 96v yapar güç kaynagı cıkışında voltaj ayar potundan 24 düşürerek 90v ayarlaya bilirsiniz. 22,5v gibi tümünü aynı voltaja ayarlamalısınız ve her güç kaynagı cıkışına diyot takabilirsiniz.
tabi yeriniz var mı bilmiyorum
Hocam malesef yer sıkıntısı var. Mr_YAMYAM hocam da transformatör kullan diyor. 120 wattlık trafonun boyutları bile düşündürücü. Sağolsun tavanı yapan usta itinayla dar yapmış. Boşluğa el bile zor giriyor.

Forum istatistikleri

Konular
129,466
Kullanıcılar
452,035
Son üye
alcn01

Yeni konular

Geri