900m'ye 13kW'lık güç iletimi

anlıyacagım hocam sen trafo yaptıracaksın yane 240 lık kablo dan bır faz bır notr gecırme bence

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
arkadaşlar,
şebekeye 900m uzaklıktakı toplam 13kW'lık (220V ya da 380V olabilir) motorumuzu beslememiz gerekmektedir. havai hat kullanamıyoruz. iletken kesitinin seçimini hesapladığımız zaman çok büyük bir değer çıkıyor. bu konuyla ilgili başka bir çözüm yolu var mıdır? yardımcı olursanız sevinirim.

kabloyu 3*70 alpek kullan maliyet baya düşük olur saygılar

Sn electichi
Sorunuzda 13kw'lık yük için 220V yada 380V dediğinize göre bir belirsizlik söz konusu yani siz böyle bir sorunla karşı kaşıya değilsinizde merakınızdan sorduğunuzu tahmin ediyorum. Üç fazda gerilim düşümü hesabı yapmakta kullandığımız aşağıda da yazdığım formüller dengeli yükler için tasarlanmıştır. Dolayısıyla yükünüz tam güçte mutlaka dengeli olmalıdır. Bu uyarıyı yaptıktan sonra açıklamama bir örnekle başlayacağım;
100 Kw. lik bir güç 10 Km. ye taşınacaktır. Taşıma hattının direnci 2 ohm dur. Yükün güç katsayısını 1 kabul edersek besleme kablosundaki güç kayıplarını 1 kV, 5 kV ve 10 kV. luk taşıma gerilimlerinde incelersek;

1 kV. ile taşımada akim ve güç kaybı,

I1=100000/1000=100A I1²xR=100²x2=20kW

5 kV. ile taşımada akim ve güç kaybı,

I2=100000/5000=20A I2²xR=20²x2=0,8kW

10 kV. ile taşımada akim ve güç kaybı ise,

I3=100000/10000=10A I3²xR=10²x2=0,2kW çıkar.

Enerjinin 1 kV. ile taşınmasında ısı ile kaybolan enerji oldukça fazladır. Bu bakımdan adı geçen gücün 1 kV. ile taşınması ekonomik değildir. Enerjinin 5kv. ile taşınmasında hatlardaki güç kaybı 0,8 kV. 10 kV. ile taşınmasında ise 0,2 kW. tir. Görüldüğü gibi taşıma gerilimi ne kadar yüksek olursa hatlardaki güç kaybı da o kadar az olmaktadır. Ayni zamanda taşıma geriliminin 2 kat artması, hatlardaki güç kabini 4 kat azaltmaktadır. Taşınan güç sabit gerilim yükseldikçe çekilen akım azaldığından kablo kesiti de düşer, Hat kayıplarının en küçük değerde tutulması için tasıma geriliminin yüksek olması gerekmektedir. Bu nedenlerden dolayı enerji iletimi yüksek gerilimde yapılır. Uygulamada 500-600m’yi geçen mesafelerde yüksek gerilimle iletim yapılması uygundur. Ancak sorunuzda iletim gücü küçük olduğundan A.G. ile iletim en ekonomik yöntemdir.Hat uzun olduğundan münferit kompanzasyon gerekir. Y.G ile iletim,trafo konulması v.s çok maaliyetlidir.

Enerjinin alındığı nokta trafo A.G. ana panosu ise + bir gerilim düşümü yoksa ;

%e=0,0124xLxN/S

%e=0,0124x900x13000/50

%e=2,9 < 3 olduğundan 3x50+25mm² NYY kablo uygundur.

Mesafe çok uzun ve güç düşük olduğundan kesit büyük çıkmıştır akım kontrolünü yapmaya gerek yoktur. Çok uzun mesafe ve düşük güçlü yüklerde kesiti gerilim düşümü hesabı , kısa mesafe ve büyük güçlü yüklerde kesiti akım kontrolü hesabı belirleyicidir.

Sn kayaalpalp 'in çözümüde aslında pek ekonomik sayılmaz minimum 25m'de bir direk dikmeniz gerekirki bu 900m'de 36-40Ad direk dikmenizi gerektirir rüzgarlı bir bölge ise uzun vadeli düşünüldüğünden tercih edilmemelidir çünkü alpeklerin kırılgan bir yapısı vardır. Ama zemin kayalıksa 900m kazı yapmaktan daha ekonomik olacaktır.Araziyi bilen kişi olarak karar sizin.

evet sn fahri yetişe katılıyorum bu konuda trafo maliyeti daha fazla olur ama kablo maliyeti de küçümsenecek gibi değil...
240 lık kesit bile sorun çıkarabilir 300 lük kesit kullanmanız gerekecek...

sn teknik adam 41 'nde dedeikleri kesinlikle doğru fakat arkadaşımız sanırım 220 V'da diretiyor o yüzden yapılan hesapta 0,0124 yerine 0,074 kullanılması gerekecek...

eski bir konu fakat forumu incelerken burada kafam takıldı. 3 fazlı bir motor için neden tek faz iletim yapılıyor. aydınlatırsanız sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
129,190
Kullanıcılar
451,553
Son üye
baran.3230

Yeni konular

Geri