AC Motorla Tekne Denemesi

bay-e

Üye
MERHABALAR

Şöyle bir konu geldi aklıma teknelerde kullanılan içten yanmalı motor yerine pervaneyi çevirecek bir ac motor bağlayarak bu tekneyi kullanamazmıyız?
mesela 7.5 kw bir motor ve bunu besleyecek bir jeneratorle beraber motoru sürebileceğimiz bir driver koysak nasıl olur acaba fikri olan varmı tekneyi götürürmü veya ne gibi dezavantajlar çıkar karşımıza uygulamayı düşünüyorum bu fikri ufak bi teknede
çünkü hem normal elektrik ihtiyacını karşılamak ve ac motorun verimli çalışmasından yaralanmak görüşlerinizi bekliyorum

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Anladığım kadarıyla jenaratörü çalıştırmak için sanırım yakıt kullanacaksınız. Sonra o yakıt ile elektrik elde edeceksiniz. O elektriği regüle edip, AC motor sürücüye ileteceksiniz. Sonra da AC motor ile yol almaya çalışacaksınız.

Eğer durum böyle ise dezavantajları yazalım.

Eğer elinizde yoksa jeneratör almak için ücret ödeyeceksiniz.

jenaratörde sıvı yakıtı elektriğe çevirmek için bir enerji kaybınız olacak.

Elektriği regüle etmek için bir miktar daha enerji kaybınız olacak.

Motor sürücüsü yapmak için para kaybınız olacak.

Nihayet AC motorun da bu elektriği harekete çevirmesi için bir enerji kaybı olacak.

Bana çalışabilir fakat verimsiz olur gibi geliyor.

solar panelle aküyü şarz edip DC motorla çevreci bir proje yapsanız üzerine tartışılabilir derdim ama şu haliyle bende aksiyle aynı fikirdeyim.

Küçük bir tekne için hiç uğraşmayın. Bazı büyük gemilerde uygulamaları var. Ancak kayık için gereksiz.

MERHABALAR

Şöyle bir konu geldi aklıma teknelerde kullanılan içten yanmalı motor yerine pervaneyi çevirecek bir ac motor bağlayarak bu tekneyi kullanamazmıyız?
mesela 7.5 kw bir motor ve bunu besleyecek bir jeneratorle beraber motoru sürebileceğimiz bir driver koysak nasıl olur acaba fikri olan varmı tekneyi götürürmü veya ne gibi dezavantajlar çıkar karşımıza uygulamayı düşünüyorum bu fikri ufak bi teknede
çünkü hem normal elektrik ihtiyacını karşılamak ve ac motorun verimli çalışmasından yaralanmak görüşlerinizi bekliyorum

kendi pancar motoruna dc şarz ve akü koyarak daha kısa yoldan ucuza çözersin.derim.

Forum istatistikleri

Konular
128,781
Kullanıcılar
450,871
Son üye
goggles57

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri