Adaptör Voltaj Sorunu 12V Ama 16V Ölçüyorum ?

tahmınıme gore elın havya tutacak kapasıten var kardeşim yerınde ben olsam gıder malzemesını alır bir trafo gucunu yapacağın işe gore seç kopru dıyor dığer elemanlar şemada mevcut ha masraf etmıyeyım dersen hale hazır trafonun en yuksek volt kademesınden kopru dıyotla doğrult şemadakı devreye ekle bıraz malıyet olur ama her kullandığında bunu ben yaptım dıye gonul rahatlığıyla kullanırsın

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
tahmınıme gore elın havya tutacak kapasıten var kardeşim yerınde ben olsam gıder malzemesını alır bir trafo gucunu yapacağın işe gore seç kopru dıyor dığer elemanlar şemada mevcut ha masraf etmıyeyım dersen hale hazır trafonun en yuksek volt kademesınden kopru dıyotla doğrult şemadakı devreye ekle bıraz malıyet olur ama her kullandığında bunu ben yaptım dıye gonul rahatlığıyla kullanırsın
öğrenciyim birşeyler yapmak için hevesliyim ama maddi olarak sıkıntıya girmek istemem.
ben bu trafoyu kullansam 12volt kademesine giden uçları alıp gersini kesip atsam sonra şemadaki devreyi kurup bağlasam olur değil mi tek kademe tek iş mantığında çalışsın istiyorum

@tekin126 Elimde birde bu adaptörden var.
https://i.kontrolkalemi.com/1/RBzZkj.jpg
Bunun voltajı 12.25 çıkıyor daha kararlı bunun amperini sabitlesem 100ma veya 130ma 'e oyle kullansam sağlıklı olur mu?
Çıkışı 12.25volt 1amper ben çıkışın + bacağına 100ohm direnç koysam bana 12.25volt 100ma verir mi ?

Serkanın veya kendin bulduğun devreyi tak 100 lük direnö takarak olmaz, parçalar yer de tutmaz adaptörün içine sığar.

İnce kabloları söküp devreyi araya bağla, şemadaki sol taraf adaptöründen çıkan uçlara bir pil yatağı da gövdeye monteledin mi hem kablolar kısa olur hem gerekmeyecek ama üzerinden ölçmen kolaylaşır kompakt derli toplu bir şarj cihazı yapmış olursun.

İnce kabloları söküp devreyi araya bağla, şemadaki sol taraf adaptöründen çıkan uçlara bir pil yatağı da gövdeye monteledin mi hem kablolar kısa olur hem gerekmeyecek ama üzerinden ölçmen kolaylaşır kompakt derli toplu bir şarj cihazı yapmış olursun.
Şimdi bu şemayı uygulayacağım değil mi yanlış olmasın diye soruyorum.
Diğer bir soru bu devrayi tamamladıktan sonra (üzerindeki değerleri kullanarak) 12v 60-80ma alacağım değil mi ?
PBJLMN.jpg

Şema birleştirme doğru ama akım I=(300mA) görünüyor! Bir de senin pil için uygun değil pilin seri ve paralel grublar içeriyor, balanslı şarj gerek!

@by lent Mavi çıkış 6 volt veriyor yani içerde 8 pil var hepsi 1.2v tümü seri bağlı sadece 6v almak için 5. pilin + kutubundan mavi kablo çekmişler.Bu sorun olur mu ?

Son düzenleme:
Şimdi bu şemayı uygulayacağım değil mi yanlış olmasın diye soruyorum.
Diğer bir soru bu devrayi tamamladıktan sonra (üzerindeki değerleri kullanarak) 12v 60-80ma alacağım değil mi ?
PBJLMN.jpg

burda kuçuk bır hata var bu şekılde bağlarsanız 12 volt çıkış verır ilave edılecek 5 kohm pot. out çıkışıyla şase yanı eksı uç arasına potun orta ucunu bır tarafa bırleştırıp iki uclu ucun bırını out çıkışına dığer ucu şaseye bağlayıp pot u çevırerek voltajı 10 volt sevıyesıne getırıp pile bağlaman lazım ayrıca bulent ustamın dedığınıde uygulaman lazım akim yuksek drençle akim sınırlaman lazım

Forum istatistikleri

Konular
129,466
Kullanıcılar
452,035
Son üye
alcn01

Yeni konular

Geri