akım fazdan nötüremi akar ?nötürden fazamı

........artı yuklu elektronları alır demekkı akim nort den faza doğru akar

Artı yüklü elektron mu?:confused:

Tahminden daha fazla birşeyler söyleyebilmen gerekirdi...
Sözüne "hayret bir şey yahu " diye başladığına göre... Değil mi?

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Artı yüklü elektron mu?:confused:

Tahminden daha fazla birşeyler söyleyebilmen gerekirdi...
Sözüne "hayret bir şey yahu " diye başladığına göre... Değil mi?

Konu ile doğrudan ilgisi olmayabilir.Yine de bilgi olsun diye yazıyorum.+ yüklü elektron diye bir şey var.Ben ilk duyduğumda HADİ LEN gibi bir cevap vermiştim.Zira okulda (+)proten (-)elktron (o )nötron diye öğrenmiştik.Bizden sonra fizik bir hayli gelişmiş.Bu da atomaltı fizik biliminin ilgi alanına giriyor

Konu ile doğrudan ilgisi olmayabilir.Yine de bilgi olsun diye yazıyorum.+ yüklü elektron diye bir şey var.Ben ilk duyduğumda HADİ LEN gibi bir cevap vermiştim.Zira okulda (+)proten (-)elktron (o )nötron diye öğrenmiştik.Bizden sonra fizik bir hayli gelişmiş.Bu da atomaltı fizik biliminin ilgi alanına giriyor

Elbette ondan haberim var... O dediğiniz pozitrondur... Bahsi geçen elektrik akımı ile ilgisi yoktur...
Yani elektrik santrallarında üretilen ve 3 faz olarak gelen ve yerel dağıtım trafosunda NÖTR eklenerek 3 faz +nötr olarak tüketim noktasına ulaşan elektrik akımı ile ilgili değildir...
Ama hatırlatmanız için gene de teşekkürler...

biz elektrikçilere akım fazdan nötüre doğru akar yani artıdan eksiye doğru ama fizikçiler eksiden artıya doğru derler yani tam tersi derler ikiside doğrudur doğru akım diye bir dersin varsa gayet iyi anlarsın proton nötron ve elektronlar var bunları anlatamam baya uzun bir konu

:)melih bende oyle yaptım tartışmayı ılerı goturmemek için sustum:)

Og. trafolarında nötr'ü topraklamaya gerek yoktur diyebilirmiyiz.
çift trafo ile çalışan şebekelerde trafo nötr'leri birleştirilmelimi_?

Ben bütün bu bilgilerin ışığında her türlü enerji durağan hale gelebilmesi için birbirlerine doğru akarlar deyip geçmelimiyim ?

ELEKTRİK AKIMI : Bir iletken içinde elektronların sürekli olarak akışına elektrik akımı denir.
Elektrik enerjisi kaynakları(pil, batarya) devreye akım sağlar.Yani yükleri hareket ettirir.
Elektrik akımı negatif (-) yüklerin hareketinden kaynaklanır.
Elektrik akımının birimi amper olarak ifade edilir ve kısaca “A” ile gösterilir.
Elektrik akımının yönü, (+) kutuptan (–) kutba doğrudur.
Elektronlar üretecin (–) kutbundan (+) kutbuna doğru hareket ederler.
Alternatif akım yönü ve şiddeti değişen akımdır üreteçteki (+) ve (-) kutuplar sürekli yer değiştirir.

image045.png

scorpin arkadaşımız güzel açıklamış her ne kadar pratikde akım yönü artıdan eksi doğruu ise de teorik olarak eksiden artı ya doğrudur bunun en güzel örneği elektroliz ile boya kaplamada kullanılır.

Forum istatistikleri

Konular
129,047
Kullanıcılar
451,312
Son üye
Welderman

Yeni konular

Geri