Akım Kaynağı?

Nen Bahli

Üye
Arkadaşlar elimde aşağıda ki gibi bir devre var fakat ben buradaki 10 mA olan akım kaynağını anlayamadım. Devreye bağlanacak bir eleman mı yoksa Ampermetre mi çözemedim.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Böyle bir devre sonucu, ampermetreden 10mA geçeceğini bildiriyor sanırım.

Akım kaynağı demek devreden sağbit akım akıtan kaynak demek.Akım kaynağı teoride bir kaynak ve ona seri bağlı bir dirençten oluşur.Gerilim kaynağı ise bir kaynak ve ona paralel bir direçten olşur.
senin verdiğin devrede bir akım birde gerilim kaynağı vardır soruyu çözümlemen için ya akım kaynağını gerilim kaynağına çevireceksin yada tam tersi.

Tamam teşekkür ederim.

Akım kaynağı demek devreden sağbit akım akıtan kaynak demek.Akım kaynağı teoride bir kaynak ve ona seri bağlı bir dirençten oluşur.Gerilim kaynağı ise bir kaynak ve ona paralel bir direçten olşur.
senin verdiğin devrede bir akım birde gerilim kaynağı vardır soruyu çözümlemen için ya akım kaynağını gerilim kaynağına çevireceksin yada tam tersi.
degerli arkadasim yanlis hatirliyor olabilirmisiniz acaba benim aklimda akim kaynagi bir kaynak ve ona paralel direncten,gerilim kaynagi ise seri direncten olusur diye kalmis

Kusura bakmayın bir yanlış hatırlama olmuş.Bu mesajı düzeltmek için yazıyorum akım kaynağı paralel dirençten, gerilim kaynağı ise seri dirençten oluşmaktadır.Devre analizi yapılırken iki teorem vardır Norton ve Thevenin.Akım kaynağı ile çözümleme için Norton, gerilim kaynağı ile ise Thevenin teoremleri kullanılır.

Tekrar özürdilerim.

Ben devreyi bu şekilde çözemedim. Tek başına ya gerilim kaynağı yada Akım kaynağı olsa neyse.

Belkide benim eksikliğimdendir fakat hem gerilim hem akım kaynağı varken ne yapılması gerektiğini DAHA İYİ BİLEN BİRİ AÇIKLARSA sevinirim.

Şimdiden Teşekkürler. İyi Forumlar.

süperpozisyon teoremine göre yaparsan olur gibi yani akım kaynağını kaldır devre açık kalsın sonra aynısını gerilim kaynağına yap fakat gerilim kaynağının yeri kısa devre kalsın .böylece herhangi bir eleman üzerinden geçen akımı bulrsun eğer dirençse akımla direnci çarpar
gerilimi bulursun.ben bunu hatırladım.
iyi çalışmalar.

Akım kaynağı demek verebileceği akım üstten sınırlanmış güç kaynağı demektir.(Devreye bağlı iken)Gerekli çözüm yöntemlerini diğer arkadaşlar söylemiş zaten.

Forum istatistikleri

Konular
129,207
Kullanıcılar
451,575
Son üye
ferhat5555

Yeni konular

Geri