Akım korumalı priz yapımı

lolman

Üye
Akım korumalı priz yapmak için. varisratör , kondansatör ve paratoneri birleştirip paralel olarak bu şekilde faz ve nötüre bağladım. Girişe ise 10A sigorta koydum. Bu şekilde çalışmasında herhangi bir sorun oluşur mu ? Yani bağlantıda herhangi bir problem var mı ?

1.png

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bence varistöre gerek yoktu. gdt (gas discharge tube) ve kondansatör yeterli.
uzun süreli voltaj yükseldiğinde varistör ısınıp sorun çıkarabilir.
gdt nin bir kısa devre olma voltajı vardır. bu voltajda anlık kısa devre olarak sigortayı attırır.

2 adet 230v paratoneri seri bağlayıp 460v yaptım.
İşlemi şu şemaya göre yaptım.

Şemaya göre L1 kırmızı led L2 Yeşil led

L1 kırmızı led: sigorta attığında kırmızı led yanacak aski taktirde ışık yanmayacak

L2 Yeşil led: Sürekli yanık olacak sadece devrelerden biri bozulursa ışık sönecek .

Bu bağlantıyı yapamadım yardımcı olur musunuz.

Şemaya göre baktığımda kırmızı led nasıl olurda iki ucu da faz üzerinde olur anlayamadım

Ekli dosyalar

• Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    340.4 KB · Görüntüleme: 163
Son düzenleme:
Videoda bağlantıların nasıl yapıldığı gösterilmiyor malesef o kısımları atlamışlar

Videoda bağlantıların nasıl yapıldığı gösterilmiyor malesef o kısımları atlamışlar

Yorum yazıları :

Elinize sağlık, güzel bir çalışma. Devre şemasında, sigortadan önce, R1 direncinin bir ucu fazda, diğer ucu L1 diyotununun bir ucunda. L1 diyotunun diğer ucu nötür de olması gerekmiyor mu?

Yorumunuz için teşekkürler. L1 led diyot. Sigorta atınca led yanarak kullanıcıyı uyarıyor.

Ş.png

230v gdt tek başına bağlanması için üretilmiş. seri olursa kısa devre olana kadar yükler zarar görür.
Bilemedim videoyu hazırlayan arkadaşa sormuştum yorumlarda 2 tane seri 230v bağlayabilirsiniz sorun olmaz dedi. Normalde 1 adet 470v bağlanması gerekiyormuş
Screenshot_1.png

Forum istatistikleri

Konular
129,059
Kullanıcılar
451,331
Son üye
doby17

Yeni konular

Geri