Akım Trafosunu mu Değiştireyim

volky

Üye
elimdeki kompnazasyon sisteminin akım trafoları 1250\5 A ve birinci kademedeğeri 5kvar bu sistem yaklaşık 100 kw lık bir vinç boş çalışırken devreye girmeyip reaktif yazmasına neden oluyor ve aktif güçün 3 katı reaktif yazmasına neden oluyor.buradaki akım trafosunun değerini 600\5 a yapsam sorun çözülürmü ve 600 \5 a lik akım trafolarının 2* 60lık baradan gecebilenleri varmı?
yardımcı olursanız sewinirim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Boşta çalışırken ne kadar akım çekiyor ki?yani normalde 100 kw lık bir yük 150 amper kadar çeker.Boşta ne kadar düşük olabilir?Bir de boştaykenden kastınız nedir?Ben vinçleri çok iyi bilmiyorum.Bu vinçte yük kaldırılmazken motor çalışıyor ve yük kaldırılacağı zaman balatalı bir sistemle motor devreye mi giriyor?Yoksa motor,yük kaldırılacağı zaman motor dönmeye başlıyor ve iş bitince duruyor mu?Boştan kastınız vincin diğer elektriksel sistemleri mi?Eğer öyleyse,100 kw lık bir yükün çalıştığı yerde,vinç panosunun trafosu ve benzeri elemanlarının reaktif gücü devede kulak kalır.
akım trafonuzu değiştirmenize gerek yok.Tabii sadece vinç yükü söz konusuysa.Ve akım trafonuz sağlamsa.
Bence röle ayarlarınızı kontrol edin.
Şunu da sorayım,reaktif/aktif oranının vinç boştayken kompanzasyonun devreye girmemesinden kaynaklandığına emin misniz? Vinçlerde hızlı yük değişimi olur.Öreneğin vinç 5 saniye boyunca yukarı kaldırma işlemi yapacak.Sizin röle bunu algılayıp,bekleyip,kondansatörü devreye alana kadar,vinç durmuş olacak.Sorun kontaktörlü olan bu sisteminizin yavaş kalıyor olması olabilir mi?Tabii sisteminiz nasıl bir şey bilmeden yazıyorum ama aklıma bu geliyor.

yani vinçin kovası dolu olarak 18 ton oluyor ve bunu kaldırrken devreye alıyor ama bunun dışında devreye almıyor.röle ayarında yapmam gereken nedir ben zaman ayarlarını akım tr oranını girdim her şey normal görünüyor. tek sebep akım trafosunun çok büyük olması gibi görünüyor.

Sn. volky

* Eğer yük devrede iken kondansatörünüz devreye giremiyorsa, röle kondansatörü devreye almıyorsa akım trafosu büyük seçilmiştir. Bu yüzden röle algılayamaz. Buna benzer bir durumunuz varsa, akım trafonuz büyüktür.

ewet aynen öyle bir durum var akım trafosunu küçülmek yeterli olur galiba.

benim anlamadığım şu,vinç kaldırma indirme işlemi yapmadığı zaman ,beklerken motor çalışıyor mu?
yoksa boştan kastınız,vincin kovası boşken vinç motorunun çalıştığı durum mu?
Bakınız 100 kw bir motor
100.000=UxIxcosinüsqx1,732
I=100000/U/cosq/1,732 amper çeker
I= 100 000/400/0,95(cosqyi yaklaşık olarak yazdım bu mudur bilmem)/1,732
I =150 amper yaklaşık çeker
olmaz ama sizin motorunuz boşta şeş kaza 75 amper çeksin.
röleniz 1250/5 akım trafosunda 75 amperinizi 300mA okur.Ve bu da rölenin çalışması için yeterlidir.

Röle marka/modeli nedir? Yeni tip, istediği kademeyi alanlardan mı? Eski tip, baştan al baştan bırak çalışanlardan mı?
Cosfi'yi 1,00'a ayarlayın. Kademe alma süresini düşürün.

Kael Rg serisi 100 mA
VARko serisi 50 mA sekonder tarafından minumum görebileceği akımdır.Bu değerlere göre uygun akım trafosu ve en küçük kademenizi seçebilirsiniz.

Kael Rg serisi 100 mA
VARko serisi 50 mA sekonder tarafından minumum görebileceği akımdır.Bu değerlere göre uygun akım trafosu ve en küçük kademenizi seçebilirsiniz.

Kael kullandığım için soruyorum,varkombi 12 minimum kaç amper görüyor?
Semih bey sizce de bu arkadaşımızın akım trafosu vinç prosesi için uygun değil mi?

sayın mustafa üstadım bana göre akım trafosu büyük seçilmiş ve değiştirilirse bu sorun düzelir diyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…