Akım Trafosunu mu Değiştireyim

Ben yukarıda bir hesaplama yaptım, o hesaplamada bir hata var mı sizce? Ya da siz bu kanıya varırken,ne düşündünüz?Tecrübeniz ya da bir hesaplama biçmine dayanarak mı yazıyorsunuz? Ben de merak ettim çünkü.O yüzden soruyorum.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
vinç kullanımı anlık kompanzasyon gerektirir bence kullandığın röle bildiğim kadarıyla kondansatör alma zamanının ayarlabilmesi gerekiyor.eğer kılavuzunu okursan talt' tı sanırım
o değeri 5 sn ye indirmelisin.
artı olarak vinç motoru boşta çalışıyor ise boşta lokal kompanzasyon yapabilirsin

ben bir beton santralinin kompanzasyonunu yapmaya çalıştım.santrali yöneten bilgisayar anlık olarak farklı motorları kısa süreler ile alıp çıkarıyordu.bu anlarda akım 0-200 A arasında gidip geliyordu.çareyi lokal komp+rölenin alma çıkarma zamanlarını minimuma alarak çözdüm

-------

Ardı ardına mesaj yazmak yerine, mesajınızın bulunduğu kısımdan düzenle butonunu
kullanarak mesajınızı düzenleyebilirsiniz. Lütfen forum kurallarını okuyunuz.

Düzenleme: Roboelektronik

Moderatör tarafında düzenlendi:
böyle durumlarda , ucuzdan pahalıya sayıyorum
1-alron sistemi
2-tristörlü kompanzasyon
3-aktif harmonik filtreleme ( ne alaka derseniz,onlarda da anlık kompanzasyon yapılabiliyor,aynı zamanda harmonik sorunu olanlar için)

kusura bakmayın yorumlara bakamadım yeni okudum ve size yazıyorum rölemiz entes rg3-12cs modeldir. bunun min devreye girme akımını ben bulamadım onun için bilmiyorum ama bence akım tr büyük olduğu için sorun yaşıyoruz.şu an reaktif harcamamız;indüktif reaktif %150,kapasitif reaktif ise %8 civarında manuel olarak ayar yapmak bile zor oluyor.
bunu yanı sıra bizim elimizde yaklaşık 10 kw lık bir pompa motorumuz var ve ona bağlayacağımız sayaç için kullanılan akım trafosuda 1000\5 a ama daha bağlantısını yapmadık sizce sayaç bu değeri görebilecekmidir.yani sayaç düzgün okuma yapabilirmi .
saygılar.

arkadaşlar elimdeki röle entes rg12cs markadır.ancak kaç ma i algılayabildiğini bulamadım.bu arada 1000\5 akım trafosu bağlı bir elektronik sayaca 6 kw lık bir yük bağlansa sayaç değer okumasında sorun olurmu.

elimdeki kompnazasyon sisteminin akım trafoları 300\5 A sistem 25A Çekiyor kompnazasyon sistem 12 kademeli sadece 1 tane 10 kvar devreye giriyor (10 saniyedebir) reaktif %45 lerde ne yapmalıyım

arkadaşlar bu akım trafosu başta seçilirken neye göre seçilir bir yolu var mı ?

Akım trafoları başlangıçta kurulu güce göre seçiliyor, örneğin 100 kva kurulu güç için, en fazla 150 amper yükleneceği varsayılarak 150/5 gibi, 1000 kva için 1500/5 gibi seçiliyor. Oturmuş bir sisteminiz var ve kullanımınız kurulu gücün çok altında ise daha küçük oranlarda da seçilebiliyor yada büyük olan akım trafosu değiştirilebiliyor, daha hassas bir algılama için.

Akım trafoları başlangıçta kurulu güce göre seçiliyor, örneğin 100 kva kurulu güç için, en fazla 150 amper yükleneceği varsayılarak 150/5 gibi, 1000 kva için 1500/5 gibi seçiliyor. Oturmuş bir sisteminiz var ve kullanımınız kurulu gücün çok altında ise daha küçük oranlarda da seçilebiliyor yada büyük olan akım trafosu değiştirilebiliyor, daha hassas bir algılama için.

100 kva lık bir güçte 150/5 değilde; 50/5 seçilmesinin ya da 1500/5 seçilmesinin bir mahsuru olur mu?

Forum istatistikleri

Konular
129,047
Kullanıcılar
451,316
Son üye
ccc7

Yeni konular

Geri