AKIM TRAFOSU SARIMI HAKKINDA BİLGİSİ OLAN VARMI

Slm arkadaşlar.büyük bir işletmede elektrik teknisyeni olarak calışıyorum.işletmeye bazen malzeme alımında sıkıntılar yaşıyoruz.öğrenmek istedigim akım trafolarını biz sarabilirmiyiz.
100-5,200-5,400-5, yada 20-1,50-1,100-1 şeklinde 2 sargıdan yada şok bobini gibi tek sargıdan baraların üzerine,baraları sökmeden enerjiyi kesip sarabilirmiyiz.?

Hatta bazı firmalar var,akım trafolarını okadar kullanışlı yapmışlar ki,barayı sökmeden akım trafosunu "u" şeklinde gecirib,trafoya gectikden sonra kalan "ı"parca vidalanarak akım trafosu sağlanıyor.
Bunu yapamayız belki ama ilk dediğim iki sargılı akım trafosu yapılabilirmı,kesitleri,sipir sayıları ile ilgili formüller bilmemiz gereken bilgiler varsa paylaşanlara teşekkürü borc bilirim.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
sarabilirsin bir tanesini söküp tel kesidi ve sipir sayısı öğrenip sararsın.
ama kulanamazsın çünkü ölçü ve tartı sistemine girdiği için yetki belgesi alman gerekir

Trafolar için dönüştürme oranlar;

a:N1/N2=V1/V2=I2/I1

giriş akımın kaç amper olacak ve çöevirme oranını söylersen hesaplayıp verebilirim malum trafo fabrikasında mühendis olarak çalışıyorum :D

Slm arkadaşlar.büyük bir işletmede elektrik teknisyeni olarak calışıyorum.işletmeye bazen malzeme alımında sıkıntılar yaşıyoruz.öğrenmek istedigim akım trafolarını biz sarabilirmiyiz.
100-5,200-5,400-5, yada 20-1,50-1,100-1 şeklinde 2 sargıdan yada şok bobini gibi tek sargıdan baraların üzerine,baraları sökmeden enerjiyi kesip sarabilirmiyiz.?

Hatta bazı firmalar var,akım trafolarını okadar kullanışlı yapmışlar ki,barayı sökmeden akım trafosunu "u" şeklinde gecirib,trafoya gectikden sonra kalan "ı"parca vidalanarak akım trafosu sağlanıyor.
Bunu yapamayız belki ama ilk dediğim iki sargılı akım trafosu yapılabilirmı,kesitleri,sipir sayıları ile ilgili formüller bilmemiz gereken bilgiler varsa paylaşanlara teşekkürü borc bilirim.
Büyük şirket 15 liralık akım trafosunu alamıyormu Kalibrasyonda hata verirsin uğraşma değmez

Arkadaş, tam emin değilim ama biraz düşünürsem bu dediğini ancak düşük akımlarda yapabilirsin, akım trafosu mantığı gereği ölçmek veya kumanda etmek istediğin yüksek bi akımı akım trafosu dönüştürme oranına göre daha düşük değere dönüştürerek bu akımla yapmak istediğin ölçümü veya röle kontrolünü yapıyorsun. Senin dediğin gibi iki sargılı akım trafosu yapılırsa trafonun primerinden yüksek bi akım geçmesi gerekecek, mesela 500 A, bu da iletken kesitlerini arttıracak maliyetleri ve boyutlaru arttıracak, yanlışım veya eksiğim varsa düzeltelim arkadaşlar.

cvblar icin teşekkürler arkadaşlar.askeri bir fabrikada calışıyorum.her ay 200-250 bin TL'ye yakın fatura geliyor. günde ortalama 4-5MVA' ya yakın bir güç tüketimi oluyor.akım trafosu alamamızın nedeni,senelik istekler oluyor alındı ozaman alındı,alınmazsa bir sonraki seneyi beklemek zorunda kalıyoruz.bizde elimizdeki akım trafolarından uygun olanı kullanıyoruz. misal bir şaltere 4 kablo giriyor ise. her kabloda 150şer amper geciyorsa toplamı olan 600ampere uygun akım trafosu değilde,150 amper gecen bir damarına akım trafosunu giriyoruz gibi.bu bir örnekdi. bazı sistemlerimiz var aynı fazda 3 tane 10*80cm parelel baralarımız var. biz bu baraları sökmeden üzerine iyi bir izole sağlayıp sararak yapabilirmiyiz diye düşünüyorum.bobinaj işlerine biz bakmıyoruz.haliyle arzalara bakmaya bakmaya unutmuşum. ben elektrik iletimi,alcak gerilim yüksek gerilim. kompansazyon.topraklama gibi işlere bakıyorum.misal 100'e 5 amper icin dönüştürme oranı 0.05 oluyor bunun icin primer sargı kesiti ve sipir sayısı. sekonder sipir sayısı ve kesiti.? akım trafosunun capı? primer sargısı ile sekonder sargısının sarım yönü? polarite? vs.ne olmalıdır. n1\n2=u1\u2=ı2\ı1=dönüştürme oranı

Forum istatistikleri

Konular
128,960
Kullanıcılar
451,153
Son üye
akifsoysal9

Yeni konular

Geri