Aktif güç, endüktif güç, reaktif güç, S , tanφ ve Cosφ hesaplama yardım

bunu nerden bulduk?? sizide yordum ama bilmemek değil öğrenmemek ayıp sonuçta bunu öğrenemessem birdaha kendim yapamam.

"Elektriğin yarıdan fazlası matematiktir." diye boşuna söylememişler,
evet, haklısınız, öğrenmemek ayıp,
açıklamaya çalışayım:

Sayaç Çarpanı: 400/5 = 80
Aktif Tüketim: 14716,3-14713,81 =2,49 *80= 199,2 KWh (P)
İnd. Reak. Tüketim: 835,1-384,7= 0,4 *80 = 32 KVAr (Q)
Kap. Reak. Tüketim: 0

Devrede endüktif veya kapasitif tüketim varsa akım ile gerilim arasında açı vardır.
Burada yükün durumuna göre ya akım ileridedir ya da gerilim.
Sizin devrenizde endüktif tüketim var, kapasitif tüketim yok, yani akım geriden geliyor,
akımınız Q açısı kadar geride, gerilime göre.

Önce bu açının tanjant değerini buluruz, sonra da açının kendisini.
Tanjant değerini bulmak için: End. tüketimi, aktif tüketime bölüyoruz.
tan Q = 32/199,2 = 0,16064

Şimdi siz burada takılıyorsunuz, yani trigonometrik değerlerin açısal değerini bulmada sıkıntı yaşıyorsunuz.

Çözüm hesap makineleridir, eskiden tablolara bakardık.:) Ne günlerdi...:)

Hesap makinasına, tanjant değeri 0,16064 olan açıyı bul dediğinizde makine size cevabı verir.:)

Bilgisayarın hesap makinasında bunu nasıl yaptığımızın resmini eklemeye çalışacağım.

Açıyı bulduktan sonra ( 9,126 derece) makinaya bunun Cos değerini sorarız, onu da verir.
Q= 9,126 derece
Cos Q = 0,987

1.JPG

2.JPG

3.JPG

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Önceki mesajları yazarken gözümden kaçmış, açı değeri 9,26 değil, 9,126 olacak.
Özür dilerim.

çok sağolun şimdi anladım allah razı olsun. valla 2 gündür uğraşıyorum hem hatalarımı fark ettim hemde öğrendim. :)

Forum istatistikleri

Konular
129,050
Kullanıcılar
451,321
Son üye
mehmet emin sözen

Yeni konular

Geri