Alternatör çalışma prensibi

Aslında senkron makinelere alternatör denir ancak piyasada doğru akım makinelerine alternatör diyorlar.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.

bu tip hidrolik veya mekanik govarnörlerin üzerinde küçük bir elektrik motoru olur. bu motor kontrol panosundan ileri veya geri döndürülerek devir ayarı yapılır. tabii motorun çıkış devri oldukça düşüktür. hali hazırda en güvenilir sistemler bunlardır. manyetik aktuatörlü sistemde bir kez çalıştım. tepki süreleri çok kısa olmasına rağmen sürekli sorun yaşadık.

selamün aleyküm birader ben sizden alternatörelere izolasyon testinin nasıl yapılacagını ve kullanılacak izolasyon test cihazının kaç voltluk olması gerektiğini ve dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntıları sormak istiyorum saygılar hürmetler

selamlar teknik adam benim sizden öğrenebileceğimi düşündüğüm bir sorum olacak alternatörlerde rotor ve stator izolasyon drencini test etmenin detaylarını ( megger test yapmak ) nasıl mümkün olur acaba paylaşabilirmisiniz benim ile

selamlar elect.off benim sizden öğrenebileceğimi düşündüğüm bir sorum olacak alternatörlerde megegr testinin nasıl yapıldığını öğrenemk istiyorum mümkün ise tüm detayları ile beraber olursa iyi olur tşk. ederim

alternatörde meger ana sargının izolasyon direncini ölçmek için kullanılır. Bunun için önce AVR nin tüm uçları ayrılır ve ana sargılardan herhangibiri (u,v,w) ile alternatörün gövdesi meger 1000V konumunda iken ölçülür. Ölçülen değer en az 1 Mohm olmalıdır.
Ayrıca senkronizasyon hakkında da konuşulmuş ancak, arkadaşımız mekanik gov. ile senkronizasyon yapılacağını belirtmiş, bu mümkündür ancak adı senkronizasyon olmaz. Yani siz manuel olarak speed i 1500 rpm yaparsınız, diğer makine de tam bu devre getirildiğinde senkronoskopdan tam "0" noktasına gelindiği görüldüğünde şalterler kapatılarak makineler tam bu anda birbirlerine çakarak öpme senkron yapılabilir ancak biraz beklediğinizde sistemde hiç yük olmadığı halde makinelerde amper görmediğiniz halde kw okursunuz çünkü bu aradaki frekans farkı diğer makineyi bir diğerine yük gibi göstermiş ve makine diğer makineye güç basmaya başlamıştır. Eğer kw değil de amper okursanız da aradaki voltaj farkı artıyor anlamına gelir. Bu sistem yine de senkronoskoplar ve load sharing üniteleri kullanılarak yapılıyordu ancak şu anda senkronoskop,load sharing, speed ve voltaj kontrolünü içinde bulunduran kontrol panelleri kullanılıoyor. Ancak diğer arkadaş da bu paneller kullanıldığında da yalnızca iki faktörün aynı olması gerektiğini söylemiş ancak yanlış,daha doğrusu eksik. Aynı olması gerekenler: 1.Voltaj 2.Frekans 3.Faz açısı 4.Faz yönü 5.Akım trafolarının yönü...

Saygılarımla.

...jeneratör arızalarında en çok hatalar, dizel motorlunda meydana gelen aksaklıklarla birlikte, mutlaka sargıları, regülasyon ünitesi ve ara bağlantılar kontrol edilmelidir...

---------------------------------------------------------
"Bir kitabın resimleri güzel diye bakmayın. Bir de okuyun, emin olun önceden incelediğiniz resimler anlam kazanacak."

Merhaba arkadaşlar,

Benim sorum şudur,

İkaz rotorundan alınan akım döner diyorlar ile doğrultularak ana rotora verilir demişsiniz. Yani ana rotora DC akım verilmesi gerekiyor. Fakat aklıma takılan konu sadece diyot kullanılarak AC akım nasıl DC akıma çevirilip ana rotora veriliyor? Diyotlar ile sadece yarım dalga doğrultma yapabiliriz bu akımı DC ye çevirmez.

Yada ana rotora DC akım verilmiyormu? Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

arkadaşlar çalışma alternatör çalışma prensibiyle ilgili video veya resimli anlatımlar varsa elinizde eklerseniz iyi olur ..

altarnatorlerden akım cekılınce dönmesi zorlaşıyor bu zorlaşma miktarını göstren bır formul varmı?

oncelıkle selamlar.
arkadasımızın bahsettıgı mekanık aktuatör lu jeneratorler pıyasada hala mevcut. bızım gemıde uc tane var. parelelde sorunsuz duruyolar. tabı bu aktuator ler servo motorla kumanda edılıyor. 24v dc bır motorla up-down yaparak parelele alınıyor.

Merhabalar, işletmemizde eski bir seyyar tamirhane ve içinde de eski bir altörnatör var. Altörnatör bir kol ile traktörün arka mili sayesinde dönderiliyor. Altörnatörden sadece 4 kablo çıkıyor, bunlar R S T N sanırım. Fakat mili ne kadar döndersek de çıkan kablolarda elektrik göremedim. Acaba DC uygulamamız mı gerekiyor? Öyle ise nereye uygulayacağız? sadece 4 kablo çıkıyor. Cevaplayan oluırsa çok memnun olacağım, iyi günler...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…