Aluminyum işleme ucu x devir x hız x talaş kalınlığı problemi

atillaxx4

Üye
merhaba,
Daha önce hiç aluminyum işlemedim. Aşağıdaki sorularımı aluminyum işleyen arkadaşlar cevaplayabilir mi?
15 ve 12 mm kalınlığında aluminyumu sadece hava soğutmalı olarak işlemek için http://www.mrsteknikhirdavat.com/al...inyum-freze-ucu-normal-boy-5-x-8-x-80-mm-2400 burada bulduğum uç uygun mudur?
Uygunsa bu uç için aşağıdaki değerler nasıl olmalı?
Spindle devri=?
dalma hızı=?
ilerleme hızı=?
bir seferde kaldırılan talaş kalınlığı kaç mm olmalıdır?

tek ağızlı uç ile hiç denemedim ama iki ağızlı mdf olarak satılan uçla denedim.
tabiki 0.25mm dalma ile 500mm hız ile kestiğimi hatırlıyorum
devir de 10 bin devir gibi
ama tabi aluminyum tecrübem çok olmadı
şuan için atölyeyi taşıdım yerleşmeyi bitirip makineye Bakım yapıcam yağlama falan.
bitince aluminyum işlemem gerekicek o zaman detaylı inceleme fırsatım olacak

Tek bıçaklı takımlar alüminyumda fena değil. Geç ısınır ve temiz talaş kaldırır. Spindle hızını yüksek tutarsan eksenleri de hızlandırabilirsin ama makinenin özelliklerine göre de değişir tabi. Bir de uç ve malzeme ısınırsa uç bozulur ve yüzey düzgün olmaz. Sonunda uç kırılır ya da artık seni tatmin etmeyecek hale gelir. Sadece hava soğutması yeter mi bilmiyorum. Arada sırada elle bor yağı damlatırsan o da rahatlatır.

Şahsen ben olsam 2.2kw motorla;

Spindle devri=15000-20000
dalma hızı= dalma miktarı mı demek istedin? .5mm -1mm aralığında olabilir. Hızı 30-50 olsun. Hızlı dalmalar makineyi titretir.
ilerleme hızı=500-700

Ama bu değerler belki biraz zorlayabilir. Dediğim gibi makineye göre değişir. Spindle hızını düşütmeden ilerleme ve dalmayı biraz düşükten hızlıya doğru deneyerek çıkar. En rahat hangi hızlarda kesiyorsa o hız senin için iyidir.

Teşekkürler,
6 kw spindle ve sağlam şasem var,tek problemim soğutma.
Ucu sipariş edip önerdiğiniz değerlerde keseceğim

Linkdeki uç HSS ( high speed steel )
Karbür ( Carbure ) uç kullan .
Ya da acemi isen ve kırılınca ağlayacaksan hss ile başla .

Aynen hss fiyatı uygun, karbür kırılırsa canımı sıkar, zaten işleyeceğim 50 - 60 delik var, 5 uç alsam yeter

Teşekkürler,
6 kw spindle ve sağlam şasem var,tek problemim soğutma.
Ucu sipariş edip önerdiğiniz değerlerde keseceğim

ohoo sağlam şase ve 6kw ile hiç korkma. Hızı 1000 dene. Ama yine deneyerek git. 500'den başla mesela.

Temiz kullanırsan HSS uçlar da uzun süre idare edebiliyor.

5 mm uç, 2 mm derinlik, 500 hızla denemeye başlayayım

2mm derinlikten emin olamadım. Isınma olabilir. Bir dene bakalım. 5 dakika çalıştıktan sonra kodu duraklatıp ucun sıcaklığına bakabilirsin. Aşırı ısınmışsa 1mm denersin.

O zaman, baştan 1 mm yapayım, rahat keserse hızı arttırırım.

Forum istatistikleri

Konular
129,320
Kullanıcılar
451,767
Son üye
kivanc0zsoy

Yeni konular

Geri