Ampül için Direnç

Mehmet-007

Üye
Merhaba Arkadaşlar. Aranıza yeni katıldım. elektronikten Fazla anlamam ama meraklandıgım konulardandır. Sizlere bir sorum olacak yardım edeceginizi umuyorum. 12 Voltluk aküye 6 volt 0.5 amper el feneri ampülü baglamak icin araya nekadarlık bir direnç gerekir? cok teşekkürler.

O ampulden 2 tane seri olarak bağlamanız yeterli. Ama illede direnç bağlamak istiyorsanız sanırım 12 ohm olması lazım.

2 tane seri bağlamak doğru ama güçleri aynı olması lazım. direnç bağlamak istersenizde wattlı direnç bağlamanız gerekir.

Seri nasıl baglanır bilmiyorum valla. ampüle gelen kabloların bir ucu artıda digeri ekside baglı yani ikisin ayrı ayrı kabloları var seri nasıl baglanır aydınlatırsanız sevinirim

2 tane seri bağlamak doğru ama güçleri aynı olması lazım. direnç bağlamak istersenizde wattlı direnç bağlamanız gerekir.

direncin ısıl kaybınında en fazla 12 watt olacağından ve direncinizin yanmaması için en azından 25-30 Watt lık bir direnç bağlamanızı öneririm.

Gelelim bağlantıya. Akünün (-) ucundan çıkan kablo lambaya direk gidecek. (+) ucundan çıkan kablo ilk önce dirence sonrada lambaya gidecek. Bu bağlantı şekline seri bağlantı denir.

direncin ısıl kaybınında en fazla 12 watt olacağından ve direncinizin yanmaması için en azından 25-30 Watt lık bir direnç bağlamanızı öneririm.
.......
hocam ;
6 volt 3W lık ampul 'e seri baglamak için 25W direnç hesabının bir kuralı varmıdır? yoksa tecrübelerin getirdigi bir önerimidir?

Direnç bağlamak istersen 12 ohm 3 Wat ( sen 5 Wat bağla)

İki ampulu seri bağlayacaksan ampullerin birer uçlarını birbirine bağla . Boşta kalan uçlarıda aküye .

Normal ampullerde eksi artı yoktur . Led falansa bağla yanmıyosa ampullerin uçlarını değiştir.

Kolay gelsin......

arkadaşlar neden 24 ohm bağalmıyorsunuzda......

Forum istatistikleri

Konular
129,073
Kullanıcılar
451,360
Son üye
warlock4157

Yeni konular

Geri