Ankastre fırında kaçak

azat_

Üye
s.a arkadaşlar evdeki ankstre fırında kaçak var evdeki hanımlar çarpıldığını söylüyor ayrıca kontrol kalemi ile bakınca ışık anıyor birde doğal gaz borusunda şu evin içinde sarı renkli sprial boru ile ocak arasında ek yeri var o metal kısımda dad kaçak var kontrol kalemi ile bakınca baya bir ışık yanıyor acaba ne yapmak lazım neden olur bu sorun binas eski 35-40 senelik bina topraklama yok ama doğal gaz tesisatı yapılınca elektrikçi buattan toprak kablosunu alıp duvardan geçen boruya bağlamıştı sizce ne yapmak lazm ??

sayın arkadaşım eğer oturduğun bina çok eskiyse topraklama yoktur sıfırlama yani nötr den yapma topraklama vardır. yapman gereken doğalgaz boruları normalde topraklanır.ama sen
doğalgaz borusunun topraklamasına bir bak kablo yerinde bağlı mı veya yeniden bir bakır çubuk çak topraklama yapıver. sorunun çözülecektir

s.a arkadaşlar evdeki ankstre fırında kaçak var evdeki hanımlar çarpıldığını söylüyor ayrıca kontrol kalemi ile bakınca ışık anıyor birde doğal gaz borusunda şu evin içinde sarı renkli sprial boru ile ocak arasında ek yeri var o metal kısımda dad kaçak var kontrol kalemi ile bakınca baya bir ışık yanıyor acaba ne yapmak lazım neden olur bu sorun binas eski 35-40 senelik bina topraklama yok ama doğal gaz tesisatı yapılınca elektrikçi buattan toprak kablosunu alıp duvardan geçen boruya bağlamıştı sizce ne yapmak lazm ??

Merhaba.Bakın,elektrikçinin yaptığı bu işlem çok yanlıştır.Çünkü doğlagaz şartnamesine göre doğalgaz boruları için ayrı bir doğalgaz toprak hattı tesisatı da olmalı ve tüm borular mutlaka onunla da topraklanmalıdır.Buvattaki toprak hattı sadece normal elektrik tesisatı içindir,doğalgaz topraklaması bağımsız olarak çekilmiş olmalıdır. Fırından önce yalıtkan spiral plastik bir doğalgaz hortumu arada kullanıldığından,oluşan bu kaçak akım ankastre fırının içindeki gövde kaçağıyla mutlaka ilgili olmalıdır.Bunu da tam anlayabilmek için ankastre fırının içini açıp,bu gövdeye direkt değen,hasarlı (Dışı soyulmuş veya izolasyonu sıyrılmış olan) nötr veya faz kablosu olup olmadığına) kablo bulunup bulunmadığına tam bakmanız lazımdır.

Evinizdeki bu toprak hattı (Buvatta da yer alan) sağlıklı olmuş olsaydı bu kaçak akım direk fazdan kaynaklı ve KAR de bulunsaydı bu rölenin (Veya otomatın) hemen atması da gerekirdi.Toprak hattını en kısa zamanda bu eski binaya yaptırmanız (Veya aksaklık,iletim zayıflığı olan tarafını tam tespit ederek bu topraklanmanın yapılmasını sağlamanız) toprak hatlı çalışan evdeki tüm cihaz ve makineler için de bir zorunluluktur.KAR de ayrıca bu tesisatta yer almayıp hiç bulunmuyorsa (Toprak hattı hiç bulunmadığı için) bu toprak hattının bu eski binaya çekilmesinden sonra mutlaka bunu bu tesisata ekleyin.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Ankastre fırının besleme kablosunu kontrol edin öncelikle. Sonra da ankastrenin altında ateşlemenin sağlandığı bir elektrikli parça var. Adının ne olduğunu bilmiyorum. Belki de bunun kablolarında izolasyon zaafiyeti olabilir. Binbaşı hocamın söylediklerine de aynen katılıyorum.

öncelikle hepinize teşekkür ederim şimdi şöyle izah edeyim binanın girişinde sipral boru ile doğalgaz borusundan yerin altına topraklama yapılmış zaten burda sıkıntı yok aslında sıkıntı olup olmadığınıda bilmiyorum belki kablo yerinden çıkmış olabilir diğer türlü sigorta felan atmadı hiç ? onun dışında nasıl olur bilmiyorum ??

öncelikle hepinize teşekkür ederim şimdi şöyle izah edeyim binanın girişinde sipral boru ile doğalgaz borusundan yerin altına topraklama yapılmış zaten burda sıkıntı yok aslında sıkıntı olup olmadığınıda bilmiyorum belki kablo yerinden çıkmış olabilir diğer türlü sigorta felan atmadı hiç ? onun dışında nasıl olur bilmiyorum ??
Doğalgaz topraklamasında sorun olmadığı gözüküyor. Evinizde topraklama ve kaçak akım rolesi olmadığı için çarpılıyorsunuz. Öncelikle ankastredeki kaçağı giderin. Sonra topraklamanızı ve KAKR halledin.
Doğalgaz topraklamasında sorun olsa izole edilmiş spiral boruyu aşıp fırına ulaşıp sizi çarpamaz.

Doğalgaz topraklamasında sorun olmadığı gözüküyor. Evinizde topraklama ve kaçak akım rolesi olmadığı için çarpılıyorsunuz. Öncelikle ankastredeki kaçağı giderin. Sonra topraklamanızı ve KAKR halledin.
Doğalgaz topraklamasında sorun olsa izole edilmiş spiral boruyu aşıp fırına ulaşıp sizi çarpamaz.

KAKR ney usta ?
evet kaçak akım rölesi yoktur topraklamada yok binada ama doğal gaz hattında sorun yoksa evdeki sarı renkli borunun ek yerinde neden çarpılıyoruz ? ayrıca o boru ocağa bağlı ama sorun fırında nasıl bir iş anlamadım ???

Kaçak akım rolesini kısalttım kendi kafamdan.:D
Priz ve buattaki kabloların durumunu kontrol edin. Beslendikleri hatta nötr toprak veya faz toprak teması olabilir.
Bir hatta kaçak varsa tüm priz hattını dolaşır. Hangi elektrikli ev aletine dokunursanız çarpılırsınız. Prizleri ve buatları kontrol ederek işe başlayın. Ayrıca set üstündeki borunun ek yerinden çarpılmanız normal. Gövdeyle teması söz konusu.

Kaçak akım rolesini kısalttım kendi kafamdan.:D
Priz ve buattaki kabloların durumunu kontrol edin. Beslendikleri hatta nötr toprak veya faz toprak teması olabilir.
Bir hatta kaçak varsa tüm priz hattını dolaşır. Hangi elektrikli ev aletine dokunursanız çarpılırsınız. Prizleri ve buatları kontrol ederek işe başlayın. Ayrıca set üstündeki borunun ek yerinden çarpılmanız normal. Gövdeyle teması söz konusu.

anladım usta saolun teşekkür ederim ....

Aynı olay seneler önce başımıza geldi, doğalgaz borusunu duvara sabitleyen kelepçelerin vidaları uzundur montajında duvar içerisinden giden tesisat borusunu delip faz iletkenine deyiyordur buradan tüm doğalgaz borusuna enerji verir sayaç öncesi fleksibıl sarı plastik boruya kadar kaçak yayılır. Kelepçelerin içinde conta vardır ama yinede boruya temas var ki kaçak yayılmış. Kelepçeleri kontrol edin ama dikkatli olun çarpılmayın. Tesisatında KAKR olmadığı zaten belli.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,433
Kullanıcılar
451,988
Son üye
rasoftrecep

Yeni konular

Geri