Arızalı Pic Nasıl Anlaşılır ?

Bir tahmin. Denenebilir: Beslemesi ile 0 V arası belli bir dirence sahip olması lazım. Yandığı zaman bu direncin düşük olması gerektiğini düşünüyorum. İki aynı biri sağlam biri yanmış pic i ölçüp karşılaştırarak denenebilir.

Bir PIC Mikrodenetleyicisinin tam manasıyla yanıp yanmadığını anlamak çokta zor değildir aslında;

1- PIC 'i programlayıcınızdan yada sigorta ayarlanırızdan kaynaklanmayan bir sebeple programlayamıyorsanız programlama portları dışındaki diğer portlar sağlam dahi pic artık bir işe yaramayacağı için yanmıştır denebilir.

2- PIC'i programladığınız ve çevre arabirimlerinide doğru bir şekilde bağladığınız halde PIC verilen görevi yerine getirmiyorsa kullandığınız port yada portlar yakmış olabilirsiniz (kısmen yanma) Böyle bir durumda PIC in tüm çıkışların 1 yapıp led yakma işlemi için programlamak ve böylece PIC in tüm portlarının çalışıp çalışmadığını anlayabiliriz

Diğer bir Konu bir röleyi yalın halde direkt olarak PIC portundan sürmek oldukça risklidir, çünkü kullandığınız röle PIC üzerinden çekilebilecek max.akım değerinden fazla akım çekebilir buda haliyle söz konusu porta zarar verir, arkadaşlarında dediği gibi transistör ,optocoupler gibi ara birimlerle sürülmesi daha güvenlidir. google image dan pic ve röle için minumum konfigrasyon şemalarını aratıp bunlardan fikir edinebilirsiniz

pic programlayıcıya pici taktığınızda görmüyorsa pic yanmıştır.eğer içine program atabiliyorsanız pic sağlamdır.

Kesin pic arızalıdır diye birşey yok. Pic in çalışmasını sağlayan ana elaman hemen yanında bulunan osilatör kristaldir. Kristalide kontrol edin. Pic kontrolünü chip tester veya v/I test cihazı ile yapmak mümkün.

Ben de geçenlerde programı yükleyebildim fakat pic'i taktığımda ve ardından enerji verdiğimde 5v veren L7805 hemen ısınıyor,osilatörde de problem yok,vss ve vdd kısa devre olmuş sanırım,birazdan ölçeceğim

Ama neden böyle olmuştur sizce? Fabrikasyon mu yoksa dış etkenler mi?(mesela neler)

5dk sonra:

Ölçtüm ve bi kısa devre bulamadım,yarın gidip bi tane daha alacağım ve hemen orada deneyeceğim

portlara led bağla yak gitsit, olmuyorsa pic compiler da osilatör seçimine dikkat et (konfigurasyon ayarları).

pic e program yuklenebiliyor ise saglamdır configrasyon da hata var

- - - Updated - - -

pic e program yuklenebiliyor ise saglamdır configrasyon da hata var

pice kod gömdüğün proğram pici tanıyorsa pic sağlamdır

bazen adcsi bozulur , bazen seri haberleşmesi , bazen herhangi bir bacağı bozulur , bazen kendi kendine ısınır. Butun bunlar yaşanırken , programı düzgün yüklersin. picin bozuk oldgundan emin oldugun tek an , programın yuklenmediği andır. ( Tabi progralmalyıcı donanımdan eminsek) onun dışında roleyi pic ile sürmek kesinlikle mahsurludur. bir Bc337 transıstor ve ters diyotla sürmeniz tavsiye edilir. Bilginize...

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Geri